Zamknij

Rok 2022 jubileuszowy dla Raciąża

10:32, 25.01.2022 RED Aktualizacja: 11:00, 25.01.2022
Skomentuj  Z lewej znak graficzny przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania praw miejskich. - Jako burmistrz, ale przede wszystkim raciążanin, staram się podejmować wiele inicjatyw promujących naszą bogatą historię, dlatego niezwykle ważne jest to, abyśmy pamiętali o tak ważnych dla naszej lokalnej tożsamości datach - przekazuje Mariusz Godlewski Z lewej znak graficzny przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania praw miejskich. - Jako burmistrz, ale przede wszystkim raciążanin, staram się podejmować wiele inicjatyw promujących naszą bogatą historię, dlatego niezwykle ważne jest to, abyśmy pamiętali o tak ważnych dla naszej lokalnej tożsamości datach - przekazuje Mariusz Godlewski

Kilka dni temu burmistrz Mariusz Godlewski za pośrednictwem swojej facebook'owej strony przypomniał o ważnej rocznicy, jaką w tym roku obchodzi miasto. 100 lat temu Raciąż po wielu latach odzyskał status miasta, który utracił na skutek carskich represji. 

Historia Raciąża sięga niemal 1000 lat – pierwsza wzmianka o nim pojawia się w tzw. Falsyfikacie Mogileńskim, na którym widnieje data 11 kwietnia 1095. Ponad 300 lat później książę Ziemowit IV nadał Raciążowi przywilej lokacyjny, czyli używając dzisiejszej nomenklatury – prawa miejskie. 

Decyzja Komitetu Urządzającego w Królestwie Polskim odbierająca Raciążowi prawa miejskie

Ukarani za powstanie

Raciąż utrzymał ten status nawet po upadku Rzeczpospolitej i rozbiorze z 1795 roku. Po klęsce Napoleona z 1812 roku tereny dzisiejszego Mazowsza znalazły się pod rosyjską jurysdykcją. Odbieranie miastom praw miejskich przez zaborcę ze wschodu było powszechnym zjawiskiem, które nasiliło się jeszcze bardziej po upadku powstania styczniowego w 1864 roku. Pięć lat później Raciąż stracił status miasta decyzją Komitetu Urządzającego w Królestwie Polski, który działał w imieniu Najjaśniejszego Alexandra II, Cesarza i Samowładcy Wszech Rusi, Króla Polskiego, Wielkiego Księcia Finlandzkiego etc., etc., etc., - jak czytamy w oryginalnym dokumencie z XIX wieku. Dalej napisano – […] Istniejące w guberni płockiej miasta […] Raciąż w powiecie sierpeckim zamienić na osady, z zastosowaniem następujących środków co do urządzenia w nich zarządu gminnego […] w powiecie sierpeckim osady Bieżuń, Żuromin i Raciąż włączyć do gmin tychże nazwisk […]. Decyzja zapadła w końcówce grudnia 1869 roku. Taki stan rzeczy trwał 53 lata. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z czerwca 1922 przywracające Raciążowi status miasta

Niepodległość szansą na zmiany

Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości 11 listopada 1918 roku, pojawiło się przysłowiowe „światełko w tunelu”, gdyż wraz z upływem czasu władze stopniowo wdrażały proces reorganizacji podziału administracyjnego. 20 lutego 1920 roku wprowadzono ustawę traktującą o zaliczaniu osad wiejskich w poczet miast oraz zmian granic miast na obszarze byłego zaboru rosyjskiego na podstawie której, rozporządzeniem z 19 czerwca 1922 roku osadę Raciąż wyłączono z gminy Raciąż, tworząc gminę miejską z siedzibą zarządu miejskiego. Oficjalnie Raciąż ponownie stał się miastem 1 lipca 1922 roku

- Jako burmistrz, ale przede wszystkim raciążanin, staram się podejmować wiele inicjatyw promujących naszą bogatą historię, dlatego niezwykle ważne jest to, abyśmy pamiętali o tak ważnych dla naszej lokalnej tożsamości datach – podsumował swój facebookowy wpis szef raciąskiego ratusza. 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%