Zamknij
REKLAMA

Poszli krok dalej dla dzieci, dla chorych dzieci. Nowy projekt Fundacji ''Odzyskać Radość [FOTO]

09:37, 15.01.2022 | Ł.W.
Skomentuj
REKLAMA

W Kraszewie-Czubakach (gm. Raciąż) zainaugurowała swoją działalność pierwsza na Mazowszu regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna dla małych pacjentów (RPOT). To forma pieczy zastępczej, w której dzieci ze szczególnymi potrzebami będą mogły liczyć na specjalistyczną opiekę. Na zlecenie samorządu wojewódzkiego p-oprowadzi Fundacja ''Odzyskać Radość''. - Fundacja rozpoczyna nowy projekt, bo znowu powiedzieliśmy: ''pójdźmy krok dalej dla dzieci'', dla chorych dzieci, żeby uczyły się żyć, funkcjonować, radzić sobie w swoim nie najłatwiejszym życiu - przyznaje Grażyna Chmielińska, prezes wspomnianej Fundacji. 

RPOT ''Odzyskać Radość'' jest miejscem dla dzieci w różnym wieku - do 18 lat, wymagających specjalistycznej opieki, których rodzice mają ograniczoną lub odebraną władzę rodzicielską. Wtedy stosowane są rozwiązania zastępcze. Dzieci będą kierowane do RPOT-u na prośbę Powiatów odpowiedzialnych za przygotowanie za przygotowanie niezbędnej dokumentacji po decyzji sądu.

[ZT]9390[/ZT]

- W ubiegłym roku zarówno Zarząd województwa, jak i radni Mazowsza poparli potrzebę stworzenia takiego miejsca. Ponieważ może ono być prowadzone przez organizację pozarządową, ogłosiliśmy otwarty konkurs ofert. W efekcie wygrała propozycja Fundacji ''Odzyskać Radość'', która prowadzi już inne specjalistyczne placówki

- mówi Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. 

Konkurs zakładał zlecenie zadania utworzenia i poprowadzenia RPOT-u na razie do końca 2023 roku. Na uruchomienie nowej placówki Fundacja otrzymała ok. 850 tys. zł, a w kolejnych latach ma otrzymać po 1,7 mln zł na prowadzenie placówki. W sumie Zarząd województwa przeznaczy na nią ok. 4,25 mln zł. 

- Z pewnością najlepszą formą pieczy zastępczej jest rodzina, w której najmłodsi mogą uczyć się dobrych wzorców relacji z innymi. Jednak nie wszystkie dzieci znajdują takie miejsce. Niektóry z nich są z tak licznymi dysfunkcjami i zaburzeniami, że potrzebują specjalistycznego wsparcia. Z myślą o nich przeznaczyliśmy ponad 4 mln zł na uruchomienie na Mazowszu regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.  

Placówka może mieć u siebie maksymalnie 30 podopiecznych. Chodzi o to, by dzieci tam mieszkające mogły liczyć na jak najbardziej zindywidualizowaną rehabilitację, terapię i edukację.  

Budynek i otoczenie nie mają barier architektonicznych. Na każde z pięter można dostać się windą dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami. Dzieci będą mieszkać docelowo w pokojach 4-osobowych. W obiekcie są m.in. sale psychologa i pedagoga, sala rehabilitacyjna, integracji sensorycznej, doświadczania świata, gimnastyczna i pracownia logopedyczna. Pośrodku budynku znajduje się patio z kładką edukacyjną. Na zewnątrz dzieci będą mogły korzystać m.in. z placu zabaw, ścieżki sensoryczno-terapeutycznej i plenerowej siłowni. Dzieci będą mogły też pływać w basenie rekreacyjnym znajdującym się w położonym obok budynku rehabilitacji [Fot.: Łukasz Wielechowski] 

- Naszym zadaniem jest nie tylko zapewnienie dzieciom całodobowej, specjalistycznej opieki, ale też uwzględnienie ich podmiotowości. Mają się u nas bezpiecznie rozwijać. Do tego z jednej strony potrzebne są fachowe zajęcia, terapia, a z drugiej - podtrzymywanie relacji z rodzicami, rodzeństwem i innymi bliskimi im osobami, o ile nie ma wyraźnego sprzeciwu sądu w tym zakresie. To dla obydwu stron może oznaczać uczenie się od nowa nawiązywania więzi. Ale jest niezwykle ważne w tym, co nazywamy pieczą zastępczą 

- stwierdza Agnieszka Kujawa, dyrektorka Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Kraszewie Czubakach. 

Poniżej zdjęcia z piątkowego wydarzenia otwarcia nowej placówki w Kraszewie-Czubakach. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%