Zamknij

Pięknieją ołtarze w unieckiej świątyni

Dawid ZiółkowskiDawid Ziółkowski 16:14, 11.10.2020 D.T Aktualizacja: 16:20, 11.10.2020
Skomentuj [Foto: Dawid Ziółkowski] [Foto: Dawid Ziółkowski]

Od dłuższego czasu trwają prace związane z renowacją ołtarzy w kościele parafialnym w Uniecku (gmina Raciąż). Pierwsze efekty zabiegów konserwatorskich już są widoczne, ale na ostateczny efekt trzeba będzie jeszcze zaczekać. 

Pierwsze wzmianki o unieckiej parafii pochodzą z 1385 roku. Na początku XVI wieku w miejscowości istniał dość duży kościół z pięcioma ołtarzami. W 1750 roku kasztelan sierpecki wybudował nową świątynię, która spłonęła w 1806 roku. Obecny, drewniany klasycystyczny kościół został wybudowany w 1871 roku, a 15 lat później konsekrował go biskup Henryk Kossowski.

Świątynia posiada trzy ołtarze – główny, pochodzący z XIX wieku, z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i obrazem św. Jakuba na zasłonie oraz boczne z wizerunkami papieża Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny.

Na początku tego roku parafia podpisała umowę z wykonawcą na konserwację i renowację wszystkich trzech ołtarzy, ambony, a także chrzcielnicy. Koszt tych prac to niemal 150 tysięcy złotych. Zostanie zrefundowany przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Działania nie należą do najłatwiejszych, również ze względów formalnych – wszystkie wymienione elementy wyposażenia kościoła w Uniecku są wpisane do rejestru zabytków i poddanie ich określonym zabiegom wymagało zgody Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Na szczęście została ona uzyskana.

Prace zapoczątkowano za kadencji poprzedniego proboszcza księdza Wojciecha Iwanowskiego, a teraz czuwa nad nimi jego następca, który udzielił nam komentarza.

- Prace renowacyjne dotyczące ołtarzy, ambony i chrzcielnicy w naszym kościele spotykają się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony parafian. Szczerze mówiąc, nie mam wiedzy, jaki był stan przed odnawianiem, ponieważ jestem tu kilka miesięcy, a prace te trwają od lutego. Można się tylko domyślać, że odnawianie ich było niezbędne. Związane jest to zarówno z zabezpieczeniem przed szkodnikami, jak i pozłoceniem i pomalowaniem, co przyniesie efekt wizualny. Zresztą już boczne ołtarze możemy podziwiać. W tym czasie odnawiane są stacje Drogi Krzyżowej, które nawiązują wyglądem do odnawianych ołtarzy i ambony. Mam nadzieję, że kościół będzie coraz piękniejszy a dla nas będzie to powód, by jeszcze gorliwiej modlić się i dbać o piękno naszego życia – mówi ksiądz Piotr Chojnowski.

W tej chwili ukończona została renowacja ołtarzy bocznych oraz ambony. Zupełnie nowy wygląd zyskały również stacje drogi krzyżowej, które są zawieszone na ścianach kościoła. Cały czas trwają za to prace przy ołtarzu głównym. Zgodnie z zapisami umowy. mają być zakończone do 20 grudnia 2020 r.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%