Zamknij

Odpust, dożynki i obchody rocznicy bardzo ważnej dla Raciąża [FOTO]

14:02, 17.08.2020 REDA Aktualizacja: 14:29, 17.08.2020
Skomentuj

Świąteczna sobota upłynęła w Raciążu pod znakiem parafialnych i miejskich uroczystości. 15 sierpnia odbył się tradycyjny odpust w parafii pw. Św. Wojciecha, dożynki parafialne oraz wydarzenie z okazji 595-lecia przyznania miastu praw miejskich.

Uroczysta suma odpustowa w raciąskiej świątyni rozpoczęła się w samo południe, a przewodniczył jej duszpasterz pracujący na co dzień w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Kraszewie Czubakach, ksiądz Adam Ners. Na nabożeństwie obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Raciąża Mariusz Godlewski, sekretarz Renata Kujawa, wójt gminy Raciąż Zbigniew Sadowski, przewodnicząca Rady Gminy Raciąż Grażyna Rogowska, a także członek Zarządu Powiatu Płońskiego Artur Adamski.

Podczas homilii w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ksiądz Ners podkreślił, że wierni przyszli do stóp Boskiego ołtarza, aby złożyć hołd Maryi, ale również, aby podziękować za ocalenie ojczyzny w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, która zatrzymała bolszewicką nawałnicę podążającą na zachód Europy. Przypomniał również, że od stuleci Polacy zawierzali siebie i ojczyznę pod opiekę Matki Bożej, pielgrzymując m.in. w tej intencji na Jasną Górę.

Sierpniowa sobota była również dniem parafialnych dożynek, które ze względu na epidemię koronawirusa były nieco skromniejsze niż w poprzednich latach, kiedy to odbywały się w jednym z parków miejskich. Tym razem przygotowano jeden wieniec dożynkowy, który stanął przed głównym ołtarzem raciąskiej świątyni. Miał on kształt łodzi, na której znajdowała się postać papieża Jana Pawła II. Również przed ołtarzem odbyło się poświęcenie chleba przygotowanego specjalnie na tę uroczystość oraz pozostałych przyniesionych darów – owoców, wędlin, wina i serów. Poświęcone zostały również woreczki ze zbożem, które przekazano potem przedstawicielom poszczególnych sołectw i burmistrzowi Mariuszowi Godlewskiemu. Wierni na zakończenie Mszy świętej przeszli w procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Wczesnym popołudniem w dużym parku miejskim oficjalnie otwarta została impreza pod nazwą „Raciąż na Bursztynowy Szlaku - Dzień w kasztelańskim grodzie”, która nawiązywała do przypadającego w tym roku jubileuszu 595-lecia uzyskania przez Raciąż praw miejskich.

- Chcemy uczcić 595-lecie uzyskania praw miejskich przez miasto Raciąż, ale mamy również odpust parafialny, dożynki miejsko-gminne, a dzięki Regionalnemu Stowarzyszeniu Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu - mamy to spotkanie pn. „Raciąż na bursztynowym szlaku.” To impreza, na której można się zetknąć z tradycjami, zobaczyć jak to dawniej bywało, zobaczyć dawne stroje, zwyczaje […] – mówił gospodarz miasta. - To jest modelowy przykład współpracy organizacji pozarządowych z sektorem samorządowym. To wydarzenie udało się wspólnymi siłami zorganizować Regionalnemu Stowarzyszeniu Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miastu Raciąż, też dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Płońskiego, Miasta Raciąż i przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury – dodał dyrektor raciąskiego MCKSiR Artur Adamski.

Nieopodal budynku Miejskiego Centrum Kultury powstała średniowieczna mini-wioska rzemieślnicza, gdzie można było obejrzeć m.in.: uzbrojenie z tamtego okresu, stroje, czy zegary słoneczne. Rekonstruktorzy prezentowali widowni ubiór mieszczan żyjących w tamtych czasach, ale również chłopek, giermków i rzecz jasna rycerzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rycerskie pojedynki, których uczestnicy występowali w pełnym uzbrojeniu. Zaprezentowano także kilka średniowiecznych tańców. Przez cały czas trwania imprezy w tle było słychać średniowieczną muzykę, zaś lektor szczegółowo objaśniał wszelkie zagadnienia związane z tamtym okresem historii.

Mieszkańcy, którzy przybyli do dużego parku, mogli obejrzeć również konny turniej rycerski czy inscenizację średniowiecznej potyczki oraz rekonstrukcję uroczystego wjazdu orszaku z wysłannikami księcia Ziemowita IV, który zimą 1425 roku nadał Raciążowi lokację miejską, czyli formalnie ustanowił go miastem. Na zakończenie imprezy miał miejsce pokaz Teatru Ognia.

Więcej zdjęć z wydarzeń w Raciążu w naszej FOTO-GALERII poniżej.

(REDA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

OlgaOlga

6 0

Popatrzcie na zdjęcia, ludzi, zainteresowanie. Mały Raciąż a robi lepszą imprezę niż Płoński MCK swoimi przytupami na trawniku pod kinem. 15:51, 17.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Gonzo Gonzo

4 0

Olu racja, popatrz również na Czerwińsk w ostatnim czasie, ludzi tyle ile Płońsk nie widział kilka lat. Tutaj brakuję ludzi z inspiracją i chęciami do działania. 18:56, 17.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%