Zamknij
REKLAMA

Sochocin od 1 stycznia 2021 będzie miastem! Jest podpis premiera

15:32, 31.07.2020 | Info Kamil Wojciechowski/UG Sochocin
Skomentuj Od 1 stycznia 2021 roku Sochocin zyska prawa miejskie [Foto: UG Sochocin]
REKLAMA

Z Nowym Rokiem mieszkańcy Sochocina i pozostałych dziewięciu miejscowości staną się już mieszkańcami miast. Premier Mateusz Morawiecki podpisał 31 lipca rozporządzenie w sprawie lokacji miast.

Jak czytamy w uzasadnieniu, za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku Sochocina przemawiał między innymi miejski charakter, rynek w centrum miejscowości, zrewitalizowany w latach 2009–2010, a także kościół parafialny oraz park. Dodatkowo, jak wskazano, miejscowość posiada odpowiednią infrastrukturę wodociągową, ściekową i jest w części zgazyfikowana oraz, co bardzo ważne, mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z działalności pozarolnicznej.

- To dla nas przede wszystkim prestiż. Zyskamy również większe możliwości rozwoju. Jako gmina miejsko-wiejska nadal będziemy mieli dostęp do funduszy zewnętrznych, z których dotychczas korzystaliśmy, ale dodatkowo zyskamy możliwość sięgania po te przeznaczone wyłącznie dla miast. Zwiększy się, jak uważamy, atrakcyjność Sochocina dla potencjalnych inwestorów. Ponadto zapewniam, że przywrócenie statusu miasta nie spowoduje wzrostu lokalnych podatków czy opłat. Staje się sprawiedliwość dziejowa, że te prawa miejskie powrócą – powiedział wójt sochocińskiej gminy Jerzy Ryziński.

Sochocin posiadał prawa miejskie w latach 1385–1869, czyli przez blisko pięć wieków, a utracił je w wyniku represji władz carskich po upadku Powstania Styczniowego. Miastem stanie się ponownie 1 stycznia 2021 r.

Taki sam status na początku przyszłego roku uzyskają: Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń i Koźminek.

Przypomnijmy, że w tym roku na administracyjnej mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta: Piątek, Lututów, Klimontów oraz pobliski Czerwińsk nad Wisłą. Sochocin będzie zatem czwartym miastem w powiecie płońskim i 92. na mapie województwa mazowieckiego.

(Info Kamil Wojciechowski/UG Sochocin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

bubobubo

9 3

Zastanawiam się czemu było takie parcie na miastowość Sochocina. W przyszłym roku zobaczymy ile przy okazji bedzie nas to kosztowało? Może za kasę którą wydamy na bycie miastem warto było wydać na rondo którego budowa ciągnie się od "kilku wójtów" 20:25, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chudy Chudy

8 2

Miasta z wioski nie zrobisz... 21:11, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ja wam to mówięJa wam to mówię

5 2

Następnym pretendendem do zaszczytnej rangi miasta będzie Kozolin. 21:16, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NormanNorman

5 2

Do bójki grypy podrostków przyjeżdża patrol policji. Mundurowi nakazali im rozdzielnic się na dwie grupy : z miasta na lewo, ze wsi na prawo. Utworzyły się nieoczekiwanie trzy grupy. Policjanci pytają: a wy w środku to skąd? Oni na to: my z Sochocina. 09:04, 02.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

0 0

Nagroda za głosy wyborcze? 06:06, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA