Zamknij
REKLAMA

Na razie na własną rękę, ale na dłuższą metę tak się nie da... - alarmują rodzice uczniów powiatowych szkół. Co z dowozem?

14:10, 08.09.2020 | DT
Skomentuj Rodzice uczniów powiatowych szkół chcieliby, aby tak jak w roku ubiegłym, ich pociechy miały zapewniony transport
REKLAMA

Blisko 40 osób, rodziców i uczniów, podpisało się pod petycją do Starosty Powiatu Płońskiego, w której nakreślony jest autobusowy problem z dowozem młodzieży do szkół średnich w Płońsku.

Przypomnijmy, że 30 czerwca wygasła umowa na świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego między Powiatem Płońskim a lokalnym przewoźnikiem, firmą HM Trans. Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego pytaliśmy w starostwie, co dalej, jaka przyszłość czeka osoby korzystające z przewozów pasażerskich po naszych drogach? - Publiczny transport zbiorowy na obszarze powiatu płońskiego zapewnią przewoźnicy wykonujący przewozy komercyjne - poinformowali w sierpniu urzędnicy.

Ostatni sygnał, jaki wpłynął do naszej redakcji pokazuje, że jeszcze nie wszystko w tej sprawie jest tak jak być powinno...

Petycję do starosty Elżbiety Wiśniewskiej skierowali rodzice i dzieci z gminy Sochocin (Koliszewo, Wierzbówiec i Smardzewo) oraz z gminy Płońsk (Słoszewo i Słoszewo Kolonia). W piśmie złożonym 7 września widnieje prośba o zorganizowanie transportu zbiorowego celem dowozu dzieci do płońskich szkół średnich, czyli do Zespołu Szkół nr 1 i 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego. (...) Chcemy nadmienić, że w ubiegłym roku szkolnym taki transport był zapewniony (więc trasa przewozu jest starostwu dobrze znana), a rodzice i dzieci przy wyborze szkoły kierowali się m.in. dogodnym dojazdem - czytamy. (...) Chcielibyśmy zwrócić uwagę, iż kierujemy tę petycję, gdyż na dzień dzisiejszy nie mamy żadnej informacji ze starostwa, kiedy, i czy w ogóle taki transport zostanie zapewniony. Obecnie rodzice organizują transport na własną rękę, ale na dłuższy czas jest to niemożliwe - dodają wysyłający petycję, prosząc o pozytywne jej rozpatrzenie.

My już 1 września spieszyliśmy z pytaniem do starostwa, co dalej z dowożeniem młodzieży do szkół, gdzie szukać informacji o rozkładzie jazdy dla zainteresowanych?

9 września otrzymaliśmy obszerny komunikat w tej sprawie, w którym Starostwo Powiatowe w Płońsku informuje m.in., iż monitoruje sytuację dotyczącą ewentualnych potrzeb w zakresie dostępu do publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu. Ma również nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie problemu zasygnalizowanego w powyższej petycji.

(...) Publiczny transport zbiorowy na terenie Powiatu Płońskiego zapewnią przewoźnicy realizujący przewozy „komercyjne”. Jest to efekt szeregu spotkań i konsultacji prowadzonych z przewoźnikami zainteresowanymi realizacją transportu na rzecz mieszkańców Powiatu Płońskiego. Spotkania odbywały się między 3 a 27 lipca 2020r. Proponowane i deklarowane przez przewoźników przebiegi linii komunikacyjnych zapewniały utrzymanie dotychczasowych przewozów realizowanych przez Operatora tj. HM Trans s.c.. Zmiana ograniczała się do przejścia z przewozów o charakterze użyteczności publicznej (tj. finansowanych ze środków z budżetu państwa) na przewozy realizowane przez przewoźników komercyjnych. Potwierdzeniem złożonych deklaracji są wnioski o wydanie stosownych zezwoleń składane zarówno do Starostwa Powiatowego w Płońsku, jak i do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego na obszarze powiatu płońskiego jest powiat, a jego zadania wykonuje starosta. Zadanie to realizowane jest przez Wydział Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Płońsku, kierowany przez Panią Naczelnik Dorotę Zielińską.

Dobrym uzupełnieniem zakresu sieci połączeń zorganizowanych przez powiat, byłby transport zorganizowany przez wójtów na terenie gminy, dostosowany do potrzeb mieszkańców danej gminy. Na jednym z ostatnich konwentów Wójtów i Burmistrzów dnia 15 czerwca br. sygnalizowaliśmy wójtom sytuację związaną z transportem na terenie powiatu i ich rolę w zakresie organizowania publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy w związku z posiadanymi przez nich możliwościami wynikającymi z Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Niepewność, co do zasad funkcjonowania szkół po wakacjach nie motywowała przewoźników do występowania o uprawniające do wykonywania przewozów zezwolenia. Dodatkowo sama procedura wydania zezwolenia wymaga uzyskania stosowanych uzgodnień zarówno przez samego przedsiębiorcę jak i organ prowadzący postępowanie: wójt, starosta czy marszałek.    Rozkłady jazdy stanowiące załącznik do zezwoleń, które już zostały wydane są zamieszczone na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Płońsku www.powiat-plonski.pl w zakładce: Rozkład połączeń autobusowych. Informacja w tym zakresie będzie systematycznie uzupełniana. Ewentualne uwagi można zgłaszać do przewoźników prywatnych jak i właściwego ze względu miejsca zamieszkania Wójta czy też Starosty (Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Płońsku tel. 23 662 77 66 wewnętrzny 121 lub 132). Należy pamiętać, że transport realizowany przez przewoźników komercyjnych jest publicznym transportem zbiorowym, mającym na celu zaspokajanie zbiorowych, a nie indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Jako Starostwo monitorujemy sytuację dotyczącą ewentualnych potrzeb w zakresie dostępu do publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu. Do 6 września br. otrzymaliśmy w Starostwie kilka telefonów w sprawie transportu i informacje od pojedynczych osób, co do różnic w rozkładach.

Dnia 7 września br. wpłynęło do Starostwa pismo od rodziców młodzieży z gminy Sochocin oraz gminy Płońsk, dojeżdżającej do szkół. W piśmie zasygnalizowano brak połączeń w dogodnych godzinach powrotu dla dużej grupy młodzieży, kończącej zajęcia w powiatowych szkołach. Następnego dnia, tj. 8 września odbyło się w Starostwie spotkanie z przedstawicielami rodziców uczniów oraz przedstawicielem jednego z przewoźników. Mamy nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy i uruchomienie połączeń przez przewoźnika, z którym jesteśmy w stałym kontakcie. Przewoźnik jest zainteresowany obsługą linii obejmującej wszystkie miejscowości wymienione w piśmie tj., Sochocin, Sochocin Kolonia oraz Koliszewo, Wierzbówiec, Smardzewo, Słoszewo, Słoszewo Kolonia (...). (nadesłała Katarzyna Ornarowicz z Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Płońsku).

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

Złotek Złotek

3 1

Koleją transsyberyjską ;) Żart, szkoda że koleje mazowieckie robią w większości puste kursy, nie jest to zupełnie przemyślane. Chłopaki z transu obskoczą dane trasy proszę być spokojnym. Miasto przez stare elity jadą na wstecznym myśląc że paliwo produkują... 14:57, 09.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pasażer Pasażer

13 2

Obiecanki cacanki starosty... 15:31, 09.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

16 3

A co na to radny Czapliński? W poprzedniej kadencji nie oszczędzał krytyki wobec zarządu Powiatu mimo zapewnienia połączeń- a teraz... cisza? Czy to się nie nazywa hipokryzja
17:57, 09.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

grubygruby

3 3

otyły pan n ie ma czasu bo kebsa wciąga 20:34, 09.09.2020


pisowski pomiataczpisowski pomiatacz

11 2

bbył tu wasz pinokio obłudnok i wam obiecał, to teraz naiwne gamonie idzcie do niego niech was wozi ~ 20:33, 09.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

....wiony pasażer !....wiony pasażer !

8 8

To jest skandal ! Zdominowane przez pis starostwo, pokazało swoje umiejętności. 22:12, 09.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OnOn

11 3

Przecież starościna jest z po 07:23, 10.09.2020


SkandakSkandak

4 1

W dobie epidemi to skandal . komercja przy dowozie dzieci???????!! A kto przywracal polaczenia w calyn kraju w kanpani wyborczej??? Mateuszek??? 21:31, 10.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nawet w USAnawet w USA

0 0

nawet w USA państwo zapewnia autobusy szkolne, które dowożą dzieci do szkoły. 19:18, 14.09.2020


Kolejny pokazKolejny pokaz

3 0

Kolejny pokaz kompetencji i operatywności starościny. 19:16, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kolejny pokazKolejny pokaz

0 0

Kolejny pokaz kompetencji i operatywności starościny. 19:18, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA