Zamknij
REKLAMA

Na pomoc pacjentom z udarem mózgu. Obermeyer koordynatorem nowego Zespołu na Mazowszu

10:57, 28.06.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Paweł Obermeyer, dyrektor SPZ ZOZ w Płońsku z Elżbietą Lanc, członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego [Foto: zbiory prywatne/fb]

Powstał Zespół ds. Organizacji Endowaskularnego (wewnątrznaczyniowego) Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu. Na jego koordynatora powołano Pawła Obermeyera, dyrektora płońskiego szpitala, radnego sejmiku mazowieckiego. To krok ku temu, aby pacjenci udarowi byli leczeni na wyższym poziomie. - Mam nadzieję, że będzie to miało również pozytywny wpływ na pacjentów powiatu płońskiego i może w niedługim czasie płońskiego szpitala - mówi Obermeyer. 

Ideą Zespołu będzie analiza dotychczasowych metod leczenia pacjentów udarowych i utworzenie w pięciu szpitalach obwodowych, wojewódzkich: Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach ośrodków kompleksowego ich leczenia. - Zabiegi polegają, podobnie jak to jest przy zawale serca, na zabiegowym wejściu cewnikiem w naczynie mózgowe. Termin do usunięcia takich zmian wynosi do 4,5 godziny - wyjaśnia Paweł Obermeyer, który w lutym tego roku wystąpił do marszałka woj. maz. z propozycją zorganizowania właśnie takiego Zespołu.  

W jego składzie znajdą się profesorowie radiologii, neurologii i neurochirurdzy. - To szansa na powrót do pomysłu nawiązania współpracy z najbliższym szpitalem ciechanowskim, może płockim, czy klinikami warszawskimi w zakresie neurologii. Mam nadzieję, że procedury będą wdrażane jak najszybciej - kontynuuje koordynator Zespołu na Mazowszu. 

Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Polsce. Jak szacuje Obermeyer, w płońskim szpitalu rocznie jest ponad 200 pacjentów z udarem niedokrwiennym. - Połowę udaje się wywieźć do oddziałów neurologicznych, ale taką procedurą jest leczonych niestety niewielu pacjentów. Problem tkwi w rozwoju bazy łóżkowej (chodzi o łóżka OIOM-owskie) w tych miejscach, gdzie będą organizowane te procedury, a potem odbioru pacjentów do oddziałów rehabilitacyjnych - przyznaje dyrektor płońskiego szpitala. - Jednak tutaj widzę dla nas perspektywę współpracy w zakresie rehabilitacji neurologicznej, a być może zorganizowania ośrodka szkoleniowego z wykorzystaniem systemu komputerowego do nauki, symulacji tych procedur. Przy przeszkoleniu kadry lekarskiej na oddziale ratunkowym mogą one powodować zatrzymanie krwawienia przy wypadkach komunikacyjnych, np. w jamie brzusznej. Nie trzeba wtedy człowieka otwierać tylko można wejść przez naczynie, a potem na spokojnie operować - dodaje. 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

GośćGość

6 5

Kolega Struzik załatwił, nową fuchę, szkoda że szpital Płoński funkcjonuje tak jak funkcjonował 20:29, 28.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tatotato

7 1

nie zgadzam się !!! porodówka w Płońsku szacunek!!! 00:04, 29.06.2019


MieszkankaMieszkanka

4 3

Gratulacje! 12:57, 29.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Małgorzata Małgorzata

4 1

A może tak ktoś by wreszcie zatroszczył się o pacjentów neurologicznych nie tylko z udarem, ale wszystkich, ktorzy w naszym szpitalu są pozbawieni możliwości konsultacji neurologa bo szpital oszczędza i z nikim nie podpisał umowy na konsultacje neurologiczne. Co nam z zespołu operacyjnego w Ciechanowie. A jak ktoś ma padaczkę, zapalenie nerek czy inny nagły stan o trafią do szpitala w Płońsku to na ocenę i pomoc neurologa liczyć nie może. :( 10:25, 30.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone