Zamknij
REKLAMA

Jest wotum zaufania i absolutorium, ale jest też obawa przed zagrożeniami

13:59, 27.06.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Starosta powiatu płońskiego, Elżbieta Wiśniewska [Foto: D. Turowiecki]

W 2018 roku za stan powiatu płońskiego odpowiadały dwa Zarządy. ''Stary" rządził przez blisko 11 miesięcy, a nowy przejął schedę pod koniec roku, w listopadzie. Stąd nie może dziwić fakt, że głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu miało jednomyślny przebieg. Aczkolwiek zagrożeń wynikających z raportu, który ma być punktem wyjścia do opracowania strategii działania na kolejne lata, nie brakuje. 

Przytoczmy kilka liczb. Ubiegły rok zamknął się deficytem blisko 10 mln zł. Zobowiązanie zaciągnięte w 2018 roku równają się kwocie blisko 11 mln zł, a byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie naliczone wykonawcom kary umowne za przebudowę lokalnych dróg. Dofinansowanie unijne miało wynieść ok. 17 mln zł, natomiast na dzień 31 grudnia sięgnęło faktycznie 8 mln 200 tys. zł i do dziś, jak słyszymy, ta kwota nie uległa zmianie. Całkowite zadłużenie powiatu szacowane jest na ponad 30 mln zł. 

- Wynika z tego, że nasze możliwości zaciągania zobowiązań finansowych na realizację polityki rozwojowej są bardzo ograniczone. Ten aspekt naszego zadłużenia i ograniczonych możliwości zadłużania się dalej jest szalenie ważny - stwierdzała starosta Elżbieta Wiśniewska, wskazując również na niepokojącą sytuację w naszej oświacie i służbie zdrowia. Do oświaty w roku ubiegłym powiat dołożył ok. 4 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie. Szpital wykazuje coraz większą stratę. Zwracała też uwagę na dość skąpy majątek powiatu, bo można zaliczyć do niego już tylko działkę przy szpitalu.

- Deficyt był spowodowany dużym wysiłkiem inwestycyjnym, którego powiat, jak istnieje, jeszcze nie poniósł. Za wydane pieniądze zostały zrobione dziesiątki kilometrów dróg. Deficyt byłby dużo mniejszy gdybyśmy inwestycji nie robili. Tylko gdybyśmy ich nie robili, to wcześniej czy później trzeba byłoby je zrobić. Ten powiat w zeszłym roku zrobił duży krok do przodu. Bilans dokonań był bardzo pozytywny - uważa Andrzej Stolpa (na zdjęciu powyżej - red.), starosta powiatu płońskiego minionej kadencji.

Uwagi do pracy poprzedniego Zarządu miał radny Mirosław Opolski. - Nie jestem zadowolony ze stanu finansów powiatu. Budżet powiatu na 2019 jest pochodną wyników, jakie uzyskano rok wcześniej. Jak się nie ma własnych środków, pokrycia, to trzeba ograniczyć wydatki. Jak łatwo można wpaść w kłopotliwą pułapkę finansową, jak trudne zadania stoją przed nami w następstwie wcześniej podjętych błędnych decyzji. Przed obecną radą i Zarządem stoi duże wyzwanie, ale musimy to przetrwać - podkreślał Opolski. 

- Co roku sytuacja finansowa powiatu była trudna. Żebym mógł robić inwestycje, to trzeba było pozyskiwać środki zewnętrzne, a dochodów własnych brakuje. Pan powie tym wszystkim ludziom, którym zrobiliśmy drogi, że były one niepotrzebne - odpowiadał Andrzej Stolpa.

W środę Rada Powiatu Płońskiego względem wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu, mimo wszystko, była decyzyjnie jednogłośna.  

[ZT]4043[/ZT]

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Dobrze Dobrze

10 4

że coś się działo za dawnej władzy samorządowej. Teraz - stagnacja, niestety! 20:58, 27.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jooljool

8 3

Bo rządzący Powiatem wychodzą z założenia: "Lepiej nie robić nic, aniżeli źle". A, że poziom jaki sobą reprezentują jest jaki jest, to dla nich najlepsze i jedyne rozwiązanie. 08:57, 28.06.2019


PropagandaPropaganda

10 2

Teraz to tylko propaganda i nic.Dużo gadają a roboty nie widać. 08:15, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pomyłka?Pomyłka?

10 2

Pani starosta narzeka: "niepokojąca sytuacja w oświacie i służbie zdrowia", "skąpy majątek powiatu". Koalicjant nie daje pieniędzy? Zrzędzenie nic nie pomoże!!! 09:48, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

10 1

Za robotę się brać , a nie narzekać . NIEUDOLNOŚĆ, MŚCIWOŚĆ i PODŁOŚĆ to cechy nowej władzy. Od poprzedników to się wymagało, a sami gdzie jesteście? Wszyscy mówią coraz głośniej i bez obaw w czarnej du...e. 21:41, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A A

6 1

Mieli rozruszac powiat i co? W kampanii to się krzyczało a teraz co?Pani starosta byla radna chyba 2 czy 3 kadencje i teraz rozkłada rączki.?Miał a ponoc genialne pomysły?I co? 14:03, 30.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Audyt finansowyAudyt finansowy

2 0

trza zrobić jak w MYCYKY 23:00, 30.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone