Zamknij
REKLAMA

Była siedziba straży pożarnej z nowym przeznaczeniem? Zarząd Powiatu: - To bardzo dobra lokalizacja na planowane usługi

12:49, 26.04.2019 | Dawid Ziółkowski
REKLAMA
Skomentuj
Jest plan, aby po byłej strażnicy utworzyć Centrum Aktywizacji i Usług Społecznych [Foto: BJ]

Powiatowi radni, choć niejednogłośnie, przegłosowali wniosek o przejęcie w drodze darowizny od Skarbu Państwa nieruchomości przy ulicy Rutkowskiego, gdzie dotychczas siedzibę miała płońska Państwowa Straż Pożarna. W najbliższej przyszłości budynek prawdopodobnie zmieni swoje przeznaczenie. 

Centrum Usług Społecznych - w tej chwili taka jest robocza nazwa przedsięwzięcia, które jest autorskim pomysłem starosty Elżbiety Wiśniewskiej, a które ma działać po byłej strażnicy. Podczas sesji dyskusja na temat potrzeb osób niepełnosprawnych była momentami bardzo stanowcza. Negatywnie do pomysłu odniósł się m.in. były sternik powiatu, Andrzej Stolpa. 

- Ten obiekt liczy około 900 mkw. i z tego co wiem, to jest więcej powierzchni biurowej niż ma całe starostwo. W projekcie uchwały jest napisane, że ma to być budynek na potrzeby PCPR-u, rzecznika praw konsumentów i poradni psychologiczno - pedagogicznej. Teraz pytanie jest takie - czy tych potrzeb, skądinąd słusznych, nie można zabezpieczyć w inny sposób? Zwróćcie Państwo uwagę, że ponad 9 mln złotych, które trzeba przeznaczyć, to jest koszt około 10 tys zł za mkw., i ile rzeczywiście jest potrzebnych metrów, żeby te potrzeby PCPR-u, rzecznika praw konsumentów i poradni zabezpieczyć? Myślę, że to jest o wiele, wiele za dużo. Podejmując decyzję o wydatkowaniu kwoty ponad 9 mln złotych, a jak znam życie, będzie to kwota sporo większa, to powinniśmy się nad tym głęboko zastanowić. Pomyśleć, jak w inny sposób zabezpieczyć te potrzeby. Na dzień dzisiejszy dużo tańsze byłoby pozyskanie odpowiedniego terenu i wybudowanie od podstaw nowego obiektu. Dodatkowo nie ma tam miejsca na stworzenie miejsc parkingowych [...] Jestem za budową takiego centrum, które zabezpieczy te potrzeby, ale nie w tym kształcie – podkreślał stanowczo radny.

Swojego poprzednika kontrowała starosta Elżbieta Wiśniewska. - PCPR, rzecznik praw konsumentów i poradnia psychologiczno-pedagogiczna to nie są jedyne instytucje, które chcielibyśmy umieścić w tej lokalizacji. Za tą lokalizacją przemawia przede wszystkim centralne położenie. Jeśli Pan radny mówi, że trzeba zabezpieczyć miejsca parkingowe, by zadbać o niepełnosprawnych, to jeśli przejawem tej troski i dbałości jest obecny PCPR i lokalizacja w budynku Zespołu Szkół nr 2, gdzie mieszczą się różne wydziały, gdzie jest ciasno, gdzie miejsc parkingowych zawsze brakowało, no to może dla Pana to jest optymalne rozwiązanie, bo dla mnie nie. 

Elżbieta Wiśniewska dodała, że otrzymała ostatnio zdjęcia, na których widać ile trudu kosztuje załatwienie sprawy w administracji publicznej, kiedy trzeba na wózku poruszać się wąskim korytarzem, kompletnie nie przystosowanym dla osoby z ograniczeniami ruchowymi. - Na parterze, gdzie stały wozy bojowe, można zrobić naprawdę dużą salę, gdzie zmieszczą się osoby na wózkach. Chcemy zdobyć wiedzę ile osób w całym powiecie płońskim porusza się na wózkach, żeby było chociaż jedno takie miejsce, gdzie można dla nich zrobić spotkanie, szkolenie, konferencję. Gdzie osoby na wózkach są w stanie z chodnika do tego budynku wjechać. Oczywiście decyzję o tym, czy ten budynek należy wyremontować czy nie podejmie rada powiatu, nic na siłę, ale zdaniem Zarządu jest to bardzo dobra lokalizacja na tego typu usługi. 

Pomysłodawczyni pomysłu zapewniła także, iż nie jest przesądzone, że ewentualne środki na wyremontowanie budynku będą pozyskane wyłącznie z budżetu powiatu, ale będą czynione starania, by otrzymać dofinansowania z zewnątrz. Docelowo budynek ma mieścić w sobie kilka instytucji – wspomniane Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wraz z lekarzem orzecznikiem, poradnię psychologiczno-pedagogiczną, rzecznika praw konsumentów, ale również organizacje pożytku publicznego, Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Osób Niepełnosprawnych i Centrum Wolontariatu. W byłej strażnicy swoje miejsce miałyby także wszelkie fundacje i stowarzyszenia, co w tej chwili jest nie lada problemem, ze względu na ich rozproszenie po w różnych lokalizacjach. W planach jest również powstanie spółdzielni dla niepełnosprawnych osób, w ramach której na terenie Centrum prowadzona byłaby kawiarnia. 

Do realizacji całego projektu jednak jeszcze bardzo daleko. Na ostatniej sesji Rada Powiatu Płońskiego wyraziła zgodę (choć nie jednogłośnie) na przejęcie nieruchomości w ramach darowizny – 13 głosów było za, 1 przeciw przy 7 wstrzymujących się. To dopiero początek przedsięwzięcia. - Droga do efektu daleka i wyjątkowo kręta. Trzeba pozyskać nieruchomość, zrobić inwentaryzację, projekt pod planowane funkcje i montaż finansowy oraz określić prawne przesłanki funkcjonowania tego "czegoś". Z, solidnego wykonawcę i zespół ludzi gotowych do pracy przy tym projekcie – napisała na facebookowym profilu starosta Wiśniewska. O postępach w realizacji tego pomysłu będziemy na pewno informować. 

(Dawid Ziółkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

OpOp

10 7

Ela polityczna .. 18:24, 26.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??

8 4

A może zamiast planować nowe to zadbac o to co jest!!! Wstyd żeby tak zarosniete były tereny zielone wzdłuż ulicy Płockiej.Chwasty hulają a Starostwo zbiera śmieci w Czerwinsku.A powiatowa nowa droga w opłakanym stanie. 14:54, 28.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Prawda,Prawda,

4 1

ul. Płocka zarośnięta chwastami. Gdzie gospodarz? 21:15, 30.04.2019


??

8 4

A gdzie jakies inwestycje w powiecie? Czy może zabawa w dom kultury?Po Stolpie to chociaz została Płocka i Warszawska? 23:01, 28.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SiostrySiostry

5 1

Po Stolpie zostały siostry 09:20, 29.04.2019


Będziemy Będziemy

4 4

wspominać lepsze czasy za Stolpy! 21:17, 30.04.2019


??

4 2

Nie wiem o jakie siostry chodzi a ulice Płocką i Warszawską widzę codziennie. 18:04, 29.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SiostraSiostra

3 3

Twoje szczęście że nie wiesz 06:43, 30.04.2019


ZainteresowanaZainteresowana

3 4

A jakos o propozycji dyrektora szpitala nikt nie wspomniał, a koszt dużo mniejszy. Jednak Pani staroscina musi sie wykazac, wydac jak najwięcej pieniedzy zanim jej kariera polityczna runie i zostawi powiat z jeszcze wiekszym zadłużeniem. 15:41, 30.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawiePrawie

3 3

jak lotnisko w Baranowie! 16:11, 30.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

2 0

Dotyczy to zwłaszcza pracowników starostwa 08:56, 01.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

1 2

lokalizacja PCPR w budynku po straży pożarnej to zły pomysł ,bardzo zły pomysł ,fatalny dojazd ,marnotrawienie pieniedzy podatników ,inwestowanie w rujny to porażka obecnej p. Starosty 16:48, 06.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolkaPolka

1 1

brak mi słów co się wyrabia w starostwie teraz ,jest wiele pilniejszych wydatków na inne cele . 16:56, 06.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone