Zamknij

Trzy dyspozytornie zamiast pięciu? Od 1 stycznia planowana reorganizacja systemu ratownictwa medycznego

11:26, 14.09.2020 RED Aktualizacja: 12:57, 18.09.2020
Skomentuj [Foto: Redakcja/Archiwum/zdjęcie ilustracyjne] [Foto: Redakcja/Archiwum/zdjęcie ilustracyjne]

O całej sprawie pisaliśmy na naszym portalu już pod koniec 2018 roku. Wojewoda mazowiecki nie porzucił planów zmniejszenia rejonów operacyjnych dla zespołów ratownictwa medycznego. Zlikwidowana ma zostać m.in. dyspozytornia w Płocku, która obsługuje m.in. powiat płoński. Co to oznacza dla pacjentów?

W grudniu 2018 roku radni województwa mazowieckiego wyrazili sprzeciw wobec pomysłu wojewody, który początkowo miał wejść w życie już od 1 kwietnia 2019 roku. „Obecnie funkcjonujący system dysponowania zespołami ratownictwa medycznego w województwie należy ocenić jako dobry, a przeprowadzanie rewolucyjnych zmian w tak szybkim tempie – trzech miesięcy - bez przygotowania, stanowi zagrożenie działania systemu bezpośredniego ratowania życia i zdrowia, co w konsekwencji może wpłynąć na bezpieczeństwo pacjentów...” – ocenili wówczas radni. - Mówimy tu o olbrzymim rejonie operacyjnym, o ogromnych odległościach. Wolałbym, aby ta koncepcja była mimo wszystko realizowana pilotażowo. Byłbym za tym, aby rejon operacyjny rozszerzać stopniowo – stwierdził ówczesny dyrektor płońskiego SPZZOZ Paweł Obermeyer.

[ZT]3429[/ZT]

Teraz temat powrócił. Zgodnie z założeniami planu wojewody mazowieckiego, od 1 stycznia 2021 roku przestać istnieć mają dwa rejony, a wraz z nimi dyspozytornie – 14/02 z Płocka, w skład którego, oprócz powiatu płońskiego, wchodzą jeszcze: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i nowodworski oraz miasto Płock, a także 14/05 z Ostrołęki, który obsługuje 6 powiatów - makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, wyszkowski i miasto Ostrołęka.

- Nie ma naszej zgody na likwidowanie dyspozytorni medycznych w Płocku i Ostrołęce! Dyskutowaliśmy o tym na sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wojewoda mazowiecki proponuje zmiany w systemie ratownictwa medycznego. Niestety nie jest to dobra zmiana. Od stycznia przyszłego roku miałyby zostać zlikwidowane 2 z 5 mazowieckich dyspozytorni medycznych. W obecnej sytuacji epidemiologicznej wywoła to niepotrzebny chaos i jest realnym zagrożeniem dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza – napisał na swojej facebookowej stronie Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który zdecydowanie sprzeciwia się koncepcji, która ma wejść w życie od nowego roku.

O komentarz poprosiliśmy szefa pogotowia ratunkowego w Płońsku - Grzegorza Gaworka. - Wolałbym się powstrzymać od własnej oceny, dlatego, że to były plany dalekosiężne, pewne działania i zmiany były etapami odgórnie wprowadzane od kilku lat. Już wtedy miały być wyprofilowane tylko dwie dyspozytornie - Radom i Warszawa oraz dwa rejony operacyjne, w ostatnich dwóch latach dołączyły do tego Siedlce. Czas pokaże, czy to są dobre posunięcia czy nie. Przecież jeszcze kilka lat temu mieliśmy małe dyspozytornie i samodzielne pogotowia przy każdym szpitalu, ale zostały polikwidowane, zrobiono duże rejony operacyjne i centralne dyspozytornie medyczne. Na Mazowszu mieliśmy ich początkowo 6, teraz od kilku lat ciągniemy to z podziałem na 5. Nie zmieni to trybu i czasu dojazdu zespołu - już na ten moment bardzo często łączyliśmy się z dyspozytornią medyczną w Radomiu lub Warszawie. Kiedy ktoś zadzwonił na numer 112 otrzymywał połączenie właśnie z jedną z tych dwóch dyspozytorni, którą wymieniłem powyżej. Wszystkie połączenia na numer alarmowy 999 kierowane były do lokalnej dyspozytorni, czyli ze wszystkich okolicznych powiatów, zlecenia wyjazdu przyjmowała i realizowała dyspozytornia w Płocku. Jeżeli była zbyt duża liczba telefonów oczekujących na połączenie, to następowało automatyczne przekierowanie połączenia do jednej z sąsiednich dyspozytorni w województwie. Na ten moment nic się nie zmieni dla mieszkańców. Oczywiście liczba stanowisk dyspozytorskich zostanie zwiększona, w każdym z tych centrów. My będziemy przyporządkowani do dyspozytorni w Radomiu, ale równie dobrze wezwanie może przyjąć dyspozytornia z Warszawy czy z Siedlec. Na chwilę obecną jest to jeszcze forma planowanych zmian na dzień 1 stycznia 2021 roku i dotyczy aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego. Oprócz Płocka, planowana jest także likwidacja dyspozytorni w Ostrołęce – powiedział w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Gaworek, dodając, że planowana jest również zmiana profili niektórych zespołów ratownictwa medycznego – na 204 karetki jeżdżące na Mazowszu, od 1 stycznia tylko 29 z nich będzie zespołami specjalistycznymi. Pozostałe będą zespołami podstawowymi, bez lekarza. Jedną z przyczyn jest deficyt personelu lekarskiego na rynku pracy. Sąsiednie rejony operacyjne borykają się nawet z niedoborem ratowników medycznych, ale my sobie radzimy i płynność obsady w grafiku jest zachowana – ocenił pracownik SPZZOZ Płońsk.

Zdania na temat planu wojewody są, jak słychać, mocno podzielone. Pojawiają się zarówno te zdecydowanie sprzeciwiające się forsowanej koncepcji, jak i takie oceniające, że tak naprawdę my jako pacjenci nowej organizacji pracy ratowników nie odczujemy. Co planowane zmiany ostatecznie przyniosą? Czas pokaże...

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

TelekoronaTelekorona

13 0

Niedługo zostanie tylko leczenie za pomocą teleporady. Wszak istnieje już tylko jedna choroba. 14:04, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ObserwatorObserwator

12 0

A co na to radny Czapliński? Co jest ważniejsze interes partyjny czy intetes społeczny?
22:48, 14.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ob.ob.

0 0

Panu Czaplińskiemu już tylko w głowie podział Mazowsza .bo składa taki raporty ze swojej pracy. 23:51, 18.11.2020


Larum Larum

13 0

Panie Czapliński. Proszę zacząc dzialac, a nie tylko pięknie mowić przed kamerami. 08:16, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Co z Modlinem?Co z Modlinem?

8 0

Co radni sejmiku robia w tej sprawie? To jest temat dla plonskwsieci 08:41, 15.09.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GeneralGeneral

3 0

Masz rację. Dla Płońska Modlin jest bardzo ważny.
13:10, 15.09.2020


PrzyjezdnyPrzyjezdny

0 0

Moja znajoma płońszczanka już tam straciła pracę. 09:26, 19.11.2020


0%