Zamknij
REKLAMA

Parafia w Naruszewie z odnowionymi zabytkami kościelnymi [VIDEO]

12:07, 05.01.2022 | Ł.W.
Skomentuj Odrestaurowane zabytkowe elementy kościoła w Naruszewie [Fot. Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

Zabytkowa ambona i chrzcielnica ze świątyni Parafii pw. św. Tekli w Naruszewie przeszły właśnie konserwację. Więcej na ten temat powiedział naszemu portalowi ks. proboszcz Grzegorz Ślesicki. 

Ambona w stylu manierystycznym czyli późnorenesansowym, datowana jest na lata 1630-1640 a pochodzi z nieistniejącego kościoła sióstr Norbertanek w Płocku i została przewieziona do Naruszewa wraz z ołtarzem służącym tutaj za główny po 1786 roku. Chrzcielnica, określana jako barokowa, pochodzi według konserwatorskich ustaleń z XVIII w.  Obie były w latach 1978-79 pomalowane na kolor biały z dodatkowymi pokryciami szlagmetalem, czyli imitacją złota. Upływ czasu spowodował liczne uszkodzenia struktury drewna i warstw wierzchnich. 

Poddanie gruntownym pracom było konieczne ze względu na liczne rozwarstwienia elementów konstrukcyjnych, uszkodzenia przez owady, spękania powierzchni i powstałe kolonie pleśniowo-grzybowe.  

Podczas podjętej w 2021 r. konserwacji wzmocniono i zabezpieczono drewno oraz przywrócono pierwotną kolorystykę. Usunięto z ambony wtórne elementy snycerki, odkryto na niej ciekawe, zamalowane dotychczas polichromie oraz łaciński napis: „Argue, Obsecra, Increpa”. Są to słowa zaczerpnięte z II listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza, a oznaczają: „pouczaj, proś, karć” i stanowią określenie istoty przeznaczenia kazalnicy. Oba zabytki zostały poddane pierwotnej marmoryzacji, tzn. pomalowane w sposób imitujący strukturę marmuru oraz pozłocone.

Całkowity koszt prac to 98.193,40 zł, z czego połowa została dofinansowana ze środków budżetu państwa przyznanych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zaś pozostałe fundusze pochodziły ze środków własnych parafii, czyli zostały złożone przez miejscowych parafian na ten cel.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Emerytka Płońsk 77l Emerytka Płońsk 77l

0 0

Czy ta śnieta Tekla to ta, która grała w Pszczółce Mai na skrzypcach? 22:23, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%