Zamknij
REKLAMA

„Dopokąd idę…” – wspomnienie Cypriana Kamila Norwida w Raciążu

14:55, 23.11.2021 | RED
Skomentuj Aktor Jerzy Zelnik gościł w Raciążu [Fot. UM Raciąż]
REKLAMA

W ubiegłą niedzielę raciąska świątynia gościła wyjątkowych artystów. Podczas wydarzenia słowno-muzycznego wystąpili Jerzy Zelnik i Wojciech Konikiewicz, a wszystko to ze względu na upamiętnienie Cypriana Kamila Norwida, którego rok właśnie obchodzimy. 

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, dla darów Nieba…Tęskno mi, Panie… - to fragment „Mojej piosenki”, jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Norwida. Artysta przyszedł na świat dokładnie 200 lat temu, a decyzją Sejmu RP, w uznaniu za jego zasługi dla naszej kultury i sztuki, rok 2021 jest właśnie jego rokiem. 

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciążu stał się miejscem, gdzie w wyjątkowy sposób upamiętniono tego wielkiego, choć przez wiele lat zapomnianego poetę. Utwory artysty recytował wybitny aktor Jerzy Zelnik (znany m.in. z filmu „Faraon” Jerzego Kawalerowicza), a akompaniował mu Wojciech Konikiewicz - polski pianista, keyboardzista i producent muzyczny.

Dodatkowo, w czasie recytacji na specjalnie przygotowanym ekranie wyświetlana była projekcja multimedialna Adama Rosołowskiego, która zawierała m.in. zdjęcia Norwida, szkice jego rysunków czy krajobrazy.

Wyjątkowy nastrój nadawała temu artystycznemu spotkaniu znakomita iluminacja świetlna, która oświetlała m.in. XIX-wieczny ołtarz.

Na wydarzeniu oprócz mieszkańców Raciąża zjawili się także przedstawiciele władz samorządowych – Burmistrz Mariusz Godlewski, Przewodnicząca Rady Gminy Raciąż Grażyna Rogowska oraz członek zarządu Powiatu Płońskiego Artur Adamski. 

Jako burmistrz Raciąża bardzo cieszę się z faktu, że przy okazji tego widowiska mogliśmy w naszym mieście gościć tak wielkich artystów jak Jerzy Zelnik i Wojciech Konikiewicz. Z pewnością dla wszystkich, którzy zjawili się w niedzielne późne popołudnie w raciąskim kościele, było niezapomniane przeżycie

– napisał na swojej facebookowej stronie szef raciąskiego ratusza

Organizatorami wydarzenia była Parafia pw. Św. Wojciecha w Raciążu, Miasto Raciąż oraz Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu.

[ZT]8976[/ZT]

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

TakTak

3 5

wygląda schyłek kariery... 16:18, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%