Zamknij

Kolejne innowacje w raciąskim Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Jedna z sal lekcyjnych zmieniona nie do poznania

15:03, 19.08.2020 DAZ Aktualizacja: 15:14, 19.08.2020
Skomentuj Takie novum w LO STO w Raciążu [Foto: zbiory szkolne] Takie novum w LO STO w Raciążu [Foto: zbiory szkolne]

Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu od dłuższego czasu jest w czołówce szkół wprowadzających wszelkie innowacje. Mają one przede wszystkim ułatwić pracę uczniom. Za chwilę pojawią się kolejne, a jedna z klas zostanie urządzona w stylu skandynawskim.

Placówka chętnie inwestuje w innowacyjne rozwiązania. Najpierw były to tablety i e-podręczniki dla każdego ucznia, potem wprowadzone zostały elektroniczne legitymacje, które zastąpiły te tradycyjne, papierowe, o których uczniowie często zapominali.

Teraz dyrekcja zwróciła swoją uwagę na umeblowanie klas lekcyjnych. Jedna z nich została gruntownie wyremontowana i urządzona na styl skandynawski. Pojedyncze ławki, z możliwością łączenia w dowolnych konfiguracjach sprzyjają pracy indywidualnej oraz grupowej, zachowując pełen komfort ucznia. O szczegóły zapytaliśmy dyrektora Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu.

- Od wielu lat skandynawski system edukacji jest wzorem dla innych państw, w tym Polski. Ja również jestem zwolennikiem takich rozwiązań po wizytach studyjnych, które odbyłem w fińskich szkołach. Co prawda nie wszystko zależy od szkół i dyrektorów, bo trzeba by zrewolucjonizować system od podszewki, ale na tyle, na ile jest to w mojej mocy, próbuję przenieść zaobserwowane rozwiązania do Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu – mówi Damian Szcześniewski i dodaje, że w krajach skandynawskich kładzie się nacisk przede wszystkim na rozwój tzw. umiejętności miękkich, dlatego w tym celu w szkole zorganizowano szereg kół zainteresowań – m.in. dziennikarskie, teatralne, robotyka czy odyseja umysłu. W tym roku dojdzie także możliwość nauki języka francuskiego.

- Odchodzimy od encyklopedycznego przekazywania wiedzy na rzecz lekcji odwróconych, pracy w zespołach nad projektami oraz zindywidualizowanej ścieżki dla każdego ucznia. Do tego potrzebna jest odpowiednia kadra oraz rozwiązania infrastrukturalne, w które w tym roku zainwestowaliśmy i będziemy bacznie obserwować efekty nauki w nowej klasie. W tym celu nawiązałem współpracę z firmą ISKU - lider w fińskim know-how, jakości i innowacjach. W jednej z sal lekcyjnych wdrożyliśmy rozwiązania środowiska Study. Są to adaptowalne rozwiązania w zakresie przestrzeni i mebli, przeznaczone do nauczania i uczenia się nowych rzeczy. Są one odpowiednie zarówno do tradycyjnego nauczania wykładowego, jak i do interaktywnej pracy w grupach, parach albo do sytuacji, kiedy mierzy się indywidualne postępy w nauce. Rozwiązania są tak zaprojektowane, aby meble w przestrzeniach Study można było łatwo ponownie skonfigurować, nawet podczas zajęć – mówi dyrektor raciąskiej placówki.

Każdy z uczniów ma otrzymać na start nowoczesnego Chromebooka z kompletem podręczników, a indywidualne stanowisko do nauki mają zapewnić odpowiednią przestrzeń i bezpieczeństwo podczas pracy na lekcjach. Jeśli eksperyment z adaptacją jednej z sal się powiedzie, w przyszłym roku wszystkie klasy w budynku SLO zostaną w ten sposób wyposażone.

(DAZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AaaaaAaaaa

0 0

A jak że zdawalnoscia matur w tym społecznym liceum? 12:02, 23.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%