Zamknij
REKLAMA

E-learningowe kształcenie szansą na poprawę trudnej sytuacji w oświacie

16:13, 13.03.2020 | Materiał zewnętrzny
Skomentuj
REKLAMA

E-learning i platformy edukacyjne cieszą się popularnością  w Zespole Szkól STO w Raciążu.  Problem staramy się  rozwiązać w sposób nowoczesny i na miarę naszych możliwości - informuje dyrekcja placówki, odnosząc się do koronawirusowej sytuacji, również w oświacie. 

Jak poinformował w środę minister edukacji Dariusz Piontkowski, od czwartku, 12 marca, we wszystkich placówkach oświatowych w Polsce zawieszono wszystkie zajęcia, na okres minimum 14 dni. Wspomniana decyzja zapadła w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa na świecie i kolejnymi potwierdzanymi przypadkami w Polsce. Jak podkreślił minister, nie jest to czas ferii, a czas odpowiedzialności w szerokim tego słowa znaczeniu. W stu procentach się z nim zgadzamy.

W Zespole Szkól STO w Raciążu bardzo poważnie potraktowaliśmy słowa ministra biorąc odpowiedzialność za zdrowie i życie naszych uczniów i słuchaczy. Jest to jednak połączone z umożliwieniem im dalszego kształcenia i przygotowywania się do egzaminu maturalnego i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. 

Biorąc odpowiedzialność za zdrowie i życie uczniów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu oraz słuchaczy Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu stworzyliśmy im idealne warunki do edukacji we własnych domach za pośrednictwem Internetu. Ten nowoczesny sposób kształcenia propagujemy już od wielu lat będąc jedną z najnowocześniejszych placówek oświatowych na terenie delegatury ciechanowskiej. 

Dzięki temu, że już w 2015 roku zakupiliśmy tablety wraz z oprogramowaniem dla uczniów i nauczycieli Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, nauka jest dziś możliwa poprzez e-learning. Tablety uczniów wyposażone są w komplet e-podręczników (do wszystkich przedmiotów dla wszystkim klas), ćwiczeń, bibliotekę lektur do języka polskiego, a także filmotekę. Wszelkie materiały niezbędne do edukacji udostępniane są na bieżąco przez wszystkich nauczycieli. 

E-learnig jest formą kursu indywidualnego w związku z czym, nauczyciel danego przedmiotu nadzoruje naukę każdego ucznia z osobna, co w realiach szkoły tradycyjnej jest znacznie utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Nasi uczniowie i nauczyciele nie mają żadnego problemu z edukacją na odległość. Posiadają własne konta szkolne, co umożliwia im skuteczną i szybką wymianę wiadomości, materiałów dydaktycznych, a także sprawdzanie wiedzy swoich uczniów.

Dzięki tej nowoczesnej formie kształcenia trzecioklasiści będą mieli możliwość powtarzania materiału do matury, pod kierunkiem nauczycieli przez okres ogólnopolskiej kwarantanny. Żadne kwestie nie zostaną pominięte. Pozostali uczniowie będą realizować zagadnienia w oparciu o podstawę programową. Najbliższe 14 dni będzie dla nas czasem intensywnej pracy, a dzięki  e-learningowi właśnie w warunkach domowych i przy zachowaniu pełnej odpowiedzialności. Jako nauczyciele potwierdzamy w pełni gotowość do pracy.

W Publicznej Szkole Policealnej STO w Raciążu nauka będzie możliwa dzięki zastosowaniu platform edukacyjnych dla każdego kierunku kształcenia zawierających bezpłatne e-podręczniki z materiałami dydaktycznymi dostosowanymi do realizacji programu nauczania we wszystkich zawodach. Każda  platforma składa się z modułów tematycznych odpowiadających kolejnym tematom działów programowych. W poszczególnych modułach udostępniono e-podręcznik wyświetlający się w postaci prezentacji bezpośrednio na stronie oraz filmy wideo i prezentacje ilustrujące treści e-podręcznika. Ponadto słuchacze maja do dyspozycji wiele materiałów uzupełniających, takich jak poradniki, testy sprawdzające, arkusze egzaminacyjne i inne przydatne materiały. Posiadana baza jest szybko poszerzana, dzięki możliwości uzupełniania jej przez nauczycieli, którzy mogą zamieszczać własne materiały i dostosowania zgodnie z potrzebami naszych słuchaczy. 

Strona startowa platformy dostępna jest pod adresem: https://sto-platformy.blogspot.com. Aby korzystać z treści dedykowanych poszczególnym zawodom, konieczne jest posiadanie hasła przyznanego przez administratora platform.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego modelu nauczania na odległość, uczęszczający na zajęcia słuchacze mają możliwość samokształcenia w sieci, rozwiązywania ćwiczeń on-line, uzupełniania zaległości i sprawdzenia poziomu opanowania omawianego materiału z wykorzystaniem udostępnionych przez szkolę zasobów edukacyjnych, zamieszczanych na platformie edukacyjnej e-podręczników do kształcenia zawodowego, publikacji, filmów oraz programów nauczania.

W związku z kryzysową sytuacją słuchacze Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu będą mogli również bezpłatnie korzystać z e-podręczników i zasobów edukacyjnych do kształcenia zawodowego zamieszczonych na platformie administrowanej przez pana Szymona Konkola. Słuchacze oraz uczestnicy kwalifikacyjnych kursów zawodowych właściwie przygotują się do zbliżających się egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Jest to bardzo ważne! 

Zaistniała sytuacja kryzysowa w Polsce uświadomiła nam jeszcze bardziej, że wprowadzenie e-learningu w naszej szkole było strzałem w dziesiątkę, a nauczanie za pośrednictwem Internetu jest w dzisiejszych czasach nie tylko wyborem, lecz może stać nawet koniecznością, gdyż nie wiadomo co przyniesie przyszłość. 

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA