Zamknij

Rak piersi - ta choroba nigdy nie jest chciana i oczekiwana... Diagnostyka, szybka reakcja i działanie

17:13, 24.10.2019 za info SP ZZOZ w Płońsku/Starostwa Powiatowego w Płońsku dodał RED Aktualizacja: 11:04, 25.10.2019
Skomentuj Czwartkowe spotkanie w auli Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności [Foto: Katarzyna Ornarowicz] Czwartkowe spotkanie w auli Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności [Foto: Katarzyna Ornarowicz]

24 października w Płońsku odbyła się konferencja pn. ''Rak piersi – profilaktyka, diagnostyka, leczenie’, zorganizowana przez płoński szpital. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi. 

Rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u kobiet zarówno w Polsce jak i na świecie, jest też najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet. Niestety zachorowalność na raka piersi stale wzrasta. Nowotwór ten występuje także u mężczyzn, ale bardzo rzadko. U kobiet rak piersi występuje najczęściej po 50-tym roku życia.

Wg danych KRN (Krajowego Rejestru Nowotworów) zachorowalność na raka piersi wśród kobiet w Polsce w 2010 r. wyniosła prawie 15,8 tys. nowych przypadków, a w 2013 r. – ponad 17 tys. Obecnie w ciągu roku wykrywa się w naszym kraju ok. 18-19 tys. zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tys. pacjentek umiera!

- Miesiąc październik już od 34 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nowotworów piersi, zwłaszcza że dzisiejsza medycyna daje ogromne możliwości leczenia tej choroby i to na różnych poziomach jej zaawansowania. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować konferencję mającą na celu edukację mieszkańców powiatu płońskiego w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi - mówi Paweł Obermeyer, dyrektor SP ZZOZ w Płońsku.

Jest to o tyle istotne, że w Polsce ponownie zauważa się rosnącą śmiertelność z powodu raka piersi. Według opublikowanego w 2019 r. raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie, w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w naszym kraju o 7,2 proc.!

Patronat nad konferencją objeła również starosta płoński - Elżbieta Wiśniewska. - Nie uciekajmy przed tematami, które wydaje się, że nas nie dotyczą. Niestety takie myślnie o chorobie prowadzi do późnego jej wykrywania. Chcemy zdążyć przed rakiem, dlatego zachęcamy mieszkanki naszego powiatu do korzystania z wiedzy i badań - mówi szefowa powiatu. 

Jedną z przyczyn tej niepokojącej sytuacji może być późne rozpoznanie raka piersi, a co za tym idzie zbyt późne wdrożenie leczenia. Wobec powyższego szczególnego znaczenia nabiera tzw. czujność onkologiczna, w tym samobadanie piersi oraz udział w badaniach przesiewowych (ultrasonografia lub mammografia). W Polsce niestety wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne z użyciem mammografii. Tymczasem takie badanie powinny wykonać wszystkie kobiety w wieku 50 -69 lat zwłaszcza, że badania naukowe i statystyki wskazują, że wczesne wykrycie raka piersi zmniejsza ryzyko śmierci nawet o ponad 30 procent. 

Podczas spotkania poza prelegentami z osobistym świadectwem wystąpiła Małgorzata Mucha, która mówiła m.in.: - Ta choroba nigdy nie jest chciana i oczekiwana. Żyjemy i robimy wszystko poza dbaniem o siebie, o zdrowie, a nawet życie. Zachęcam wszystkie kobiety do regularnego badania i wyzbycia się lęków przed spotkaniem z lekarzem. Najważniejsza jest diagnostyka, a w przypadku wykrycia szybka reakcja i działanie. 

Mammografia jest badaniem radiologicznym wykorzystującym niewielką dawkę promieniowania. Pozwala ono na uzyskanie obrazu piersi, dzięki któremu radiolog może wykryć i przeanalizować ewentualne zmiany (np. guzy, torbiele, zwapnienia). Badania mammograficzne pozwalają radiologom na wykrycie potencjalnych nieprawidłowości we wczesnym stadium, gdy są one łatwiejsze do wyleczenia. Dzięki postępowi medycyny raka piersi można skutecznie leczyć. Pojawiają się coraz to nowe leki, które zwiększają szansę na przeżycie chorych i to z różnym zaawansowaniem choroby. 

Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że od października 2019 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie podpisane w maju br. przez Ministra Zdrowia, implementujące nowy model organizacyjny opieki nad pacjentem z nowotworem piersi. Rozporządzenie dotyczy wprowadzenia tzw. breast cancer unitów (BCU), czyli wyspecjalizowanych jednostek, w których będzie możliwość kompleksowego leczenia raka piersi z udziałem lekarzy różnych specjalności. Będą to min. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemio- i radioterapii, psycholodzy kliniczni oraz rehabilitanci.

(za info SP ZZOZ w Płońsku/Starostwa Powiatowego w Płońsku dodał RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%