Zamknij

Zwycięstwo, z którego do dziś możemy być dumni... [FOTO]

15:20, 15.08.2019 REDAKCJA Aktualizacja: 15:27, 15.08.2019
Skomentuj Mszę św. w ''starej" parafii odprawiono w intencji polskich bohaterów z 1920 roku [Foto: DT] Mszę św. w ''starej" parafii odprawiono w intencji polskich bohaterów z 1920 roku [Foto: DT]

Miejskie, uroczyste obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się nabożeństwem w kościele parafii pw. św. Michała Archanioła w intencji . Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia na czele z pocztami sztandarowymi przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów na mogile rodaków, którzy zginęli broniąc kraju przed sowiecką tyranią.

Przemawiający podkreślali kolosalne znaczenie Bitwy Warszawskiej dla losów ówczesnej Europy, jak również wspominali brawurową szarżę I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego na przedpolach stolicy, w pobliskim Arcelinie.

- To zwycięstwo polskiego żołnierza, polskiego dowództwa, to również polityczny sukces twórców II Rzeczpospolitej, których, w obliczu zagrożeniach suwerenności, stać było na szlachetne kompromisy. To wreszcie triumf marszałka Józefa Piłsudskiego i naszych sojuszników - mówił w świątyni do zebranych na rocznicowych obchodach burmistrz Andrzej Pietrasik. - ''Cud nad Wisłą" to wielki cud dla całego naszego narodu, ale ten cud stawał się w wielu miejscach, również i w naszym Płońsku i Ziemi Płońskiej. Pewne wydarzenia nie dają się bowiem wytłumaczyć w sposób racjonalny - przypominał nieprawdopodobny przebieg działań militarnych na naszym terenie, w tym szarżę szwoleżerów. - Trzeba przypominać tę historię, która przez wiele, wiele lat była zakłamywana, przeinaczana i zapomniana w Polsce. I my to w Płońsku robimy, a na 100-lecie tego arcyważnego wydarzenia planujemy postawić pomnik Józefa Piłsudskiego - dodawał Andrzej Pietrasik. 

W płońskich obchodach brali udział m.in. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 [Foto: Dawid Turowiecki]

Bohaterów wojny polsko-bolszewickiej z północnego Mazowsza wspominał senator Jan Maria Jackowski. - Było wielu ochotników reprezentujących różne środowiska, którzy walczyli w tej tragicznej wojnie, ale którzy obronili nie tylko Polskę, ale również Europę przed bolszewicką nawałą - stwierdzał parlamentarzysta. 

Przypomnijmy, że już 25 sierpnia uroczystości rocznicowe, tym razem w wydaniu gminnym, przeniosą się do pobliskiego Arcelina. Początek o godzinie 12:45. Na przybyłych czekać będzie m.in. pokaz kawaleryjski oraz piknik rodzinno-patriotyczny.  

Więcej zdjęć z czwartkowych uroczystości znajdziecie poniżej. 

(REDAKCJA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%