Zamknij
REKLAMA

Zakończenie roku w zawodzie XXI wieku! Absolwentki opiekuna medycznego odebrały świadectwa

15:11, 03.07.2019 | Materiał zewnętrzny/nadesłał Andrzej Nizielski
REKLAMA
Skomentuj
Publiczna Szkoła Policealna STO w Raciążu specjalizuje się w kształceniu swoich słuchaczy w zawodach przyszłości, którym z pewnością jest opiekun medyczny [Foto: zbiory szkolne]

29 czerwca w gospodarstwie agroturystycznym ,,Akacjowe Wzgórze” położonym w miejscowości Kraszewo – Czubaki odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu z kierunku opiekun medyczny oraz kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie opiekun medyczny. 

Łącznie naukę ukończyło 55 ambitnych, pracowitych słuchaczek, które mimo wielu codziennych obowiązków rodzinnych i zawodowych, włożyły dużo pracy i zaangażowania w zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz poszerzenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych. 

Podkreślić trzeba, że część absolwentek szkoły policealnej z kierunku opiekun medyczny i wszystkie uczestniczki kwalifikacyjnego kursu zawodowego w tym samym zawodzie pracują aktualnie w Centrum Medycznym Grupa Zdrowie w Kraszewie-Czubakach. 

Zdobyły uprawnienia i umiejętności, które z pewnością wykorzystają do profesjonalnej opieki nad pacjentami, którymi zajmują się każdego dnia. Są empatyczne, wyrozumiałe i potrafią uszanować drugiego człowieka. 

W trakcie zajęć edukacyjnych, praktycznych i teoretycznych absolwentki nauczyły się zasad właściwej opieki nad podopiecznymi, udzielania im pierwszej pomocy oraz posługiwania się językiem migowym, niezbędnym do skutecznej komunikacji z osobami, u których występują wady słuchu. Znają anatomię i fizjologię organizmu ludzkiego, potrafią właściwie wykonywać czynności pielęgnacyjne, sporządzać dokumentację medyczną, charakteryzować rozwój psychofizyczny człowieka oraz rozpoznawać stany zagrożenia życia. 

Absolwentki mają za sobą zdany egzamin pisemny (teoretyczny) w formie elektronicznej. W czerwcu przystąpiły także do praktycznego, państwowego egzaminu z kwalifikacji świadczenia usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej, którego wynik poznają pod koniec sierpnia. 

Swoją obecnością na uroczystości zakończenia roku zaszczycili: przewodnicząca Rady Gminy Raciąż Teresa Muchyńska, przewodniczący Rady Miejskiej w Raciążu Paweł Chrzanowski oraz radna z Gminy Raciąż Małgorzata Ziółkowska.

W uroczystości uczestniczyli także m.in.: przedstawiciele kadry kierowniczej z Centrum Medycznego Grupa Zdrowie: Monika Stępińska i Jarosław Jankowski, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej ,,Odzyskać Radość” Marta Samoraj, dyrektor Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu Andrzej Nizielski, wicedyrektor Krzysztof Kuskowski, kierownik szkolenia praktycznego Łukasz Palmowski, opiekun kierunku Hanna Szałkowska oraz nauczycielki wykładające na kierunku opiekun medyczny: Teresa Piechna i  Iwona Drążkiewicz, które włożyły ogromny wkład pracy w osiągnięcie przez absolwentki edukacyjnego sukcesu. 

Kierownik kształcenia praktycznego, Łukasz Palmowski w swoim wystąpieniu przypomniał, jak wielu przydatnych rzeczy nauczyli się słuchaczki opiekuna medycznego w ciągu rocznej edukacji. Zwrócił uwagę na konieczność empatycznego podchodzenia do drugiego człowieka, który, mimo swojego złego stanu zdrowia i nieporadności zasługuje na szacunek i troskę. 

Opiekunka kierunku  Hanna Szałkowska odczytała fragment tekstu z 1692 r. zamieszczonego w starym kościele św. Pawła w Baltimore - dezyderat z pięknymi życzeniami i wskazówkami aktualnymi także dziś. 

W trakcie uroczystego zakończenia roku zaproszeni goście, przyjaciele i pracownicy szkoły, członkowie Samodzielnego Koła Terenowego nr 223 Społecznego Towarzystwa Oświatowego  oraz radni otrzymali z rąk dyrektora pamiątkowe dyplomy w ramach podziękowania za owocną współpracę. 

Przedstawiciele rady pedagogicznej otrzymali prezentacje multimedialne ze zdjęciami z zajęć z minionego roku.

Za wsparcie, umożliwienie realizacji praktyki zawodowej oraz zorganizowania zajęć specjalistycznych dla słuchaczy, dzielenie się z nimi cennym doświadczeniem i wiedzą oraz opiekę i pomoc w rozwiązywaniu ich problemów uhonorowane zostało Centrum Medyczne Grupa Zdrowie.

Źródłem wielu emocji i nieukrywanych wzruszeń było uroczyste wręczenie dyplomów i nagród za bardzo dobre wyniki w nauce. Wszyscy absolwenci opiekuna medycznego otrzymali świadectwa i płyty z prezentacją multimedialną o szkole zawierającą zdjęcia z minionego roku, dyplomy absolwenta oraz dezyderaty.

Absolwentkom, które w sposób szczególny wyróżniły się osiągnięciami w nauce zostały wręczone nagrody - pendrive z audiobookiem ,,Anna Karenina” Lwa Tołstoja.

Najlepsze wyniki w nauce osiągnęły:

Ewa Buczkowska (średnia:5,00)
Magdalena Girek (średnia:5.00)              
Anna Solarska (średnia:5.00)

Za całokształt pracy uhonorowane zostały: Anna Różańska i Agnieszka Krajewska z kursu kwalifikacyjnego i Danuta Adamiak z opiekuna medycznego

Absolwenci, pełni uznania dla pracy dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły ofiarowali im kwiaty oraz prezenty w podziękowaniu za wspólnie spędzone chwile. 

Dyrekcja Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu serdecznie dziękuje radzie pedagogicznej za trud kształcenia, za opiekę i ciepło, za starania, cierpliwość, wyrozumiałość, a przede wszystkim za rzetelne przygotowanie słuchaczy do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie opiekun medyczny. 

Po części oficjalnej dla zaproszonych gości, kadry pedagogicznej oraz słuchaczy przygotowany był smaczny obiad. 

Medyczne kierunki kształcenia dają gwarancję znalezienia pracy. Konieczność szkolenia specjalistów w tych dziedzinach związana jest z procesem starzenia się społeczeństwa, którego skutkiem jest rosnąca liczba osób starszych, niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji z powodu kondycji fizycznej lub psychicznej, wymagających stałej pomocy innych osób w zakresie zwykłych czynności dnia codziennego. 

Dzięki współpracy Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu z Centrum Medycznym Grupa Zdrowie w Kraszewie-Czubakach, jednym z najlepszych ośrodków opieki długoterminowej w kraju, dysponującym świetną bazą lokalową, specjalistycznym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą realizowane były praktyki oraz zajęcia specjalistyczne, dzięki którym absolwenci zostali doskonale przygotowani do praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oaz przyszłej pracy zawodowej. Serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie i pomoc dyrektorowi Centrum Medycznego Grupa Zdrowie, doktorowi Arkadiuszowi Chmielińskiemu oraz pozostałym pracownikom zakładu. Kontakt ze specjalistami w swojej dziedzinie, praktyki zawodowe umożliwiające zapoznanie się z zasadami postępowania w sytuacjach trudnych oraz problemami osób chorych i niepełnosprawnych, składają się na bogate doświadczenie zdobyte przez nasze absolwentki.

Praktyki zawodowe zrealizowane w Centrum Medycznym Grupa Zdrowie w Kraszewie-Czubakach umożliwiły słuchaczkom zapoznanie się z pracą opiekuna medycznego od strony praktycznej, zwiększając jednocześnie poziom ich zawodowych kompetencji i przyczyniły się do profesjonalizacji procesu kształcenia. 

Publiczna Szkoła Policealna STO w Raciążu specjalizuje się w kształceniu swoich słuchaczy w zawodach przyszłości, którym z pewnością jest opiekun medyczny. Zatrudniamy profesjonalną kadrę, współpracujemy z najlepszym ośrodkiem opieki długoterminowej w kraju, jakim jest Centrum Medyczne Grupa Zdrowie w Kraszewie-Czubakach. We wspomnianej placówce medycznej odbywają się nie tylko praktyki, lecz także realizowane są zajęcia specjalistyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, przy wsparciu kierownictwa i personelu medycznego. 

Absolwenci po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zyskają uprawnienia i kwalifikacje do pracy w Polsce i na terenie Unii Europejskiej, dzięki którym będą mogli znaleźć zatrudnienie w domach pomocy społecznej, hospicjach, czy też zakładach opiekuńczo – leczniczych.

(Materiał zewnętrzny/nadesłał Andrzej Nizielski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone