Zamknij
REKLAMA

Świętowali z Biało-Czerwoną i flagą europejską [FOTO]

14:18, 02.05.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj

W chłodny, wietrzny drugomajowy czwartek płońszczanie tradycyjnie spotkali się przed miejskim ratuszem, aby wspólnie, uroczyście celebrować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zbiegło się z 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej, stąd wśród zaproszonych gości nie zabrakło delegacji z miast partnerskich Płońska. 

Na dziedzińcu przed urzędem miasta stanęły w szeregu liczne poczty sztandarowe. O dniu Biało-Czerwonej przypomniano również najmłodszym płońszczanom, przedszkolakom, którzy w dłoniach trzymali zarówno papierowe flagi narodowe, jak i flagi europejskie. Większe powiewały na maszcie przy ratuszu. Wychowankowie Przedszkola nr 3 w Płońsku dali krótki popis artystyczny.

W imieniu gospodarzy uroczystości głos zabrała wiceburmistrz Teresa Kozera. -  Polska flaga zawsze była symbolem niezależności i tożsamości narodowej. Wyrazem buntu wobec zaborców, okupantów i wszelkiej przemocy - mówiła. - Teraz polska flaga jest obecna w naszej rzeczywistości, aby uwydatniać daty świąt narodowych, przypominać rodzime tradycje, otoczona szacunkiem. Flaga jest więc ważnym symbolem naszej ojczyzny. Wywieszając ją lub przypinając biało-czerwony kotylion, demonstrujemy przywiązanie i szacunek do narodu - kontynuowała wiceburmistrz. - To przejaw naszego patriotyzmu, umiłowania tego, jak mówił św. Jan Paweł I, co ojczyste. Przestrzega nas on jednak przed skrajnym nacjonalizmem: patriotyzm przyznaje wszystkim narodom takie samo prawo jak własnemu... - cytowała przesłanie Ojca Św. - 15 lat temu Polacy wykazali się i jednym i drugim, o co prosił papież - wybrali  Unię Europejską, zachowując Polskość - dodawała Teresa Kozera, mówiąc o korzyściach wynikających z przynależności naszego kraju do europejskiej wspólnoty. - Również płońszczanie dostrzegają pozytywne zmiany i skalę rozwoju naszego miasta w ciągu ostatnich 15 lat. Te lata były czasem dobrze wykorzystanym przez Polskę i Płońsk.

W imieniu posła Macieja Wąsika do mikrofonu podeszła również Ewa Sokólska, przewodnicząca miejskiego klubu radnych PiS. Niedługo potem w niebo wypuszczono białe, czerwone i niebieskie balony. 

Samorząd miejski rocznicę unijnego akcesu świętuje razem z delegacjami z belgijskiego Antoing, chorwackiego Čakovca, Tarnopola na Ukrainie, a także włoskiego Notaresco.

2 maja w holu Urzędu Miejskiego w Płońsku otwarto także wystawę prac plastycznych nadesłanych na konkurs „Jestem Europejczykiem”. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży z płońskich szkół, a jego głównym celem było utrwalenie wiedzy na temat Unii Europejskiej, jej historii, a także Płońska w ciągu ostatniego piętnastolecia. 

Więcej zdjęć z czwartkowych uroczystości znajdziecie poniżej. 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone