Zamknij
REKLAMA

Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej [FOTO]

15:33, 10.04.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Podczas tegorocznych uroczystości u stóp krzyża katyńskiego w Płońsku złożono urnę z ziemią katyńską i odsłonięto pamiątkową tablicę [Foto: DT]

Katyński krzyż oraz dęby upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej wpisały się już przez lata w krajobraz parku przy ulicy Kolejowej. Dziś w symbolicznym ''lasku katyńskim", podczas płońskich uroczystości 79. rocznicy mordu na polskich oficerach i 9. dramatu delegacji prezydenckiego Tupolewa, złożono urnę z ziemią katyńską oraz odsłonięto pamiątkową tablicę informującą o tymże fakcie. 

U stóp katyńskiego krzyża zakopano pięć woreczków z ziemią pochodzącą z cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni oraz z miejsca kaźni w Kuropatach na Białorusi. To dar Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Olsztynie. W ten sposób m.in. oddano hołd 28 mieszkańcom ziemi płońskiej, których nazwiska widnieją na tablicach, a którzy zginęli z rąk sowieckich bestii. - Wspominamy ich w szczególny sposób. Zamordowanych przez NKWD Polaków upamiętnia się w wielu miastach, gdzie powstają pomniki i tablice katyńskie, nie inaczej jest w naszym mieście - mówiła do zebranych wiceburmistrz Teresa Kozera. 

Podczas uroczystości wspominano również parlamentarzystki z okręgu płocko-ciechanowskiego, które zginęły w katastrofie lotniczej w Smoleńsku: Jolantę Szymanek-Deresz i Janinę Fetlińską. Obecny był m.in. senator Jana Maria Jackowski.

Nie rozbrzmiał tym razem ''Apel Poległych", gdyż zabrakło przedstawicieli klas mundurowych, co można łączyć z trwającym nauczycielskim strajkiem. Uczniowie, którzy pojawili się na uroczystościach, reprezentowali poczty sztandarowe. Honorową wartę pełnili za to płońscy Strzelcy. Więcej zdjęć z wydarzenia poniżej.

REKLAMA
(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

looploop

3 0

Nie widzę wiśniewskiej. W roku wyborczym zwolenniczka KOD będzie wszędzie. 09:13, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone