Zamknij
REKLAMA

60 lat minęło... Święto w Szkole Podstawowej nr 2 [FOTO]

18:24, 05.10.2018 | Dawid Turowiecki
REKLAMA
Skomentuj
Ostatnie cięcie należało do pierwszoklasisty Jasia i pani dyrektor SP nr 2 w Płońsku [Foto: Dawid Turowiecki]

,,Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych ludzi” – te słowa papieża Jana Pawła II znalazły się na pamiątkowym obelisku przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. W. Jędrzejewicza, która w piątek świętowała 60-lecie swej działalności na niwie oświatowej.  

Okolicznościowy kamień dedykowany jest wszystkim tym, którzy tworzyli historię placówki z dzisiejszej ulicy Szkolnej, którzy każdego roku przyczyniali się do jej rozwoju. Obelisk, przy którym przecinano dziś symboliczną wstęgę, jest darem samorządu miejskiego i parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku. 

Podczas uroczystości poprzedzonych Mszą św. dla szkolnej społeczności zaprezentowano trzy sztandary nadawane kolejno w latach 1975, 1996 i ostatni z września 2016 roku z okazji wyboru patrona placówki, tj.: Jana Walerego Jędrzejewicza. 

Obchody 60-lecia szkoły z numerem dwa uroczyście otworzono w sali kinowej. Honory mistrza, a właściwie mistrzyni ceremonii czyniła Bożena Dzitowska, dyrektor SP nr 2 w Płońsku, która powitała zacne grono gości, przypominając, że honorowy patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa mazowieckiego, mazowieckie kurator oświaty oraz burmistrz Płońska. W szkolny klimat wprowadziły widownię filmowe migawki z przeszłości, jak i z aktualnego życia ,,dwójki”.

- Nasza szkoła jest otwarta, radosna, życzliwa, ucząca, rozwijająca pasje i zainteresowania uczniów – mówiła Bożena Dzitowska. - Mam nadzieję, że ten dzień rozbudzi w nas same dobre uczucia i sprawi, że wyjdziemy wzmocnieni dobrymi wspomnieniami – kontynuowała dyrektorka. - Powrócimy do dzieciństwa, młodości, zastanowimy się nad wytyczanymi sobie celami i sensem wszystkiego czego doświadczamy – dodawała.

Wychodzący na scenę kolejni mówcy, wspominali lata spędzone w szkolnych murach ,,dwójki”, nie kryjąc wzruszenia. Paweł Obermeyer, radny sejmiku województwa mazowieckiego dziękował za szansę przeniesienia się w czasy młodości, wracając pamięcią do klasowych akademii, przerw, pierwszych miłości i innych zdarzeń, które uchodzą już za anegdoty. - Jestem dumny że uczęszczałem do tej szkoły, zresztą moje córki również. Ta szkoła wpoiła w nas także wartości, których nie da się zmierzyć, a dzięki którym funkcjonujemy w dorosłym życiu jako dość przyzwoici ludzie, z różnymi ułomnościami, bo każdy je ma – stwierdzał Paweł Obermeyer.  

Starosta Andrzej Stolpa, który też spędził osiem lat w ,,dwójce”, dodawał: - Ta szkoła dała dobre podstawy nie tylko językowe, ale zdolność do samodzielnego myślenia. Przekazała wystarczającą wiedzę – podkreślał starosta, wspominając jedną z wieloletnich dyrektorek SP nr 2, śp. Józefę Torbus. - Wiele jej zawdzięczamy. Szkoda, że jej tu z nami nie ma… - kończył Andrzej Stolpa. 

O zmianach, jakie zachodziły na przestrzeni lat w ,,dwójce” mówił burmistrz Płońska. Zwracał się on także do pracowników szkoły. - To co ją wyróżniało to innowacyjność. Robiono więcej niż wskazywał program. Poszukiwano tu autorskich rozwiązań, które świadczyły o ogromnym zaangażowaniu grona pedagogicznego – stwierdzał Andrzej Pietrasik. - Macie Państwo duży wkład w budowaniu tożsamości samorządowej wspólnoty miasta Płońska. 

Dyrektor Bożena Dzitowska odebrała mnóstwo gratulacji i życzeń. Jarosław Chyliński, przewodniczący Zarządu Rady Rodziców dziękował za opiekę nad dziećmi, mówiąc m.in.: - Niech ten jubileusz będzie inspiracją do nowych wyzwań. Jako prezent wręczył on dyrektorce voucher na kwotę 3 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego dla szkoły. 

Osobom zasłużonym dla Szkoły Podstawowej nr 2 wręczono pamiątkowe upominki. Nie zabrakło występów artystycznych. W holu MCK-u można było zwiedzić okolicznościową wystawę fotografii uporządkowanych chronologicznie, prezentującą szkolne życie. Dzięki zdjęciom sprzed lat wspomnienia są trwalsze i pozwalają na nowo przywrócić pamięć o kolegach i koleżankach ze szkolnej ławki oraz o nauczycielach i pozostałych pracownikach, którzy, jak widnieje na obelisku, sercem, talentem i pracą przyczynili się do rozwoju szkoły, dbając o jej dobre imię. 

(Dawid Turowiecki)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

LilaLila

4 0

Szkoła byłe świetna pod dyrekcja nieodżałowanej Pani Józefy Torbus. Teraz pozostały tylko wspomnienia... 15:32, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgaIga

2 0

To fakt, niestety... Wtedy było wszystko zapięte na ostatni guzik, pełen szacunek dla pracowników. Pani Torbus miała klasę. Do tego była pracowita i zdolna. 19:04, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Taka prawdaTaka prawda

1 0

Pani Torbus była serdeczna i profesjonalna i nie musiała być niczyją psiapsiółka, aby zostać Dyrektorem (przez duże D). 19:55, 12.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone