Zamknij
REKLAMA

Pół wieku szkoły specjalnej, wyjątkowy patron i okazały sztandar

16:36, 03.10.2018 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Szkolne uroczystości już przy nowym sztandarze otworzył dyrektor Jacek Kostrzewa [Foto: DT]

Jubileusz 50-lecia Szkoły Specjalnej w Płońsku oraz nadanie imienia patrona Świętego Stanisława Kostki Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Płońsku to główne wydarzenia październikowej środy w Płońsku. 

Przygotowania do tej wielkiej uroczystości trwały już od kilku miesięcy i budziły wielkie emocje całej społeczności szkolnej. Wszak tak piękny jubileusz połączony z przedstawieniem postaci patrona i szkolnego sztandaru to wydarzenie niecodzienne. 

3 października 2018 roku mija dokładnie pół wieku od powstania szkoły specjalnej w Płońsku. ,,Myśli, które nabrały realnych kształtów..." - tak początki placówki określała jej założycielka i pierwsza dyrektor Teresa Liberadzka, obecna podczas dzisiejszego święta, które swój początek miało w kościele Parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku. 

Mszy św. przewodniczył ks. biskup Mirosław Milewski, który poświęcił nowy sztandar z wizerunkiem patrona z Rostkowa i z jego osobistym mottem: „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć”. Bp Milewski podkreślał w swej homilii wielkość wybranego przez SOSW opiekuna, którego postać, jak wskazywał dalej duchowny, powinna zaowocować jeszcze większym zaangażowaniem społeczności szkolnej w różne przedsięwzięcia.

Dalsza część uroczystości odbywała się już w szkolnych murach, gdzie na każdym niemal kroku można było dostrzec akcenty okrągłego jubileuszu oraz fakt zyskania szkolnego patrona.

- Nadanie naszej placówce imienia Świętego Stanisława Kostki jest doniosłym wydarzeniem dla całego lokalnego środowiska, ma szczególny wymiar dla naszej szkoły i uczniów - przyznawał Jacek Kostrzewa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Płońsku. - Jest dla nas zaszczytem i ogromnym zobowiązaniem propagowania cnót, których możemy nauczyć się od naszego patrona. Za sprawą przyjęcia imienia szkoła zyska swoją tożsamość, która będzie wyróżniała ją spośród innych szkół w najbliższym otoczeniu - kontynuował dyrektor Kostrzewa. - Aby umocnić indywidualny charakter naszego Ośrodka, poczyniliśmy starania o nadanie mu sztandaru - dodawał, dziękując darczyńcom. 

Uchwałę rady powiatu w sprawie nadania imienia SOSW odczytał starosta Andrzej Stolpa. Niedługo potem przywrócono wspomnienia z  50-letniej tradycji szkoły specjalnej, które były okazją do wzruszeń i sentymentalnych podsumowań minionych lat.   

Poniżej więcej zdjęć. 

(DT)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Kościółek Kościółek

3 3

A po co tam ksiądz ? 21:07, 03.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone