Zamknij
REKLAMA

XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena stoi już na swoim dawnym miejscu

16:06, 11.01.2021 | za info Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku i mazowieckie-kapliczki.blogspot.com dodał DT
Skomentuj Figura św. Jana Nepomucena z XVIII w. z powrotem trafiła na ścianę budynku dawnego klasztoru [Foto: zbiory parafii]
REKLAMA

Przypominamy, że XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena po ponad rocznej konserwacji i czyszczeniu w czerwcu ubiegłego roku powróciła do kościoła Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku. Dzisiaj figura z wizerunkiem patrona spowiedników, tonących oraz orędownika podczas powodzi, trafiła na swoje stałe miejsce, na ścianę budynku dawnego klasztoru, obecnie siedziby Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska - od strony kościelnej.

Drewniana, barokowa figura św. Jana Nepomucena z XVIII w. znajduje się na ścianie zabytkowego budynku Zakonu Braci Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel, popularnie zwanego Karmelitami Trzewiczkowymi, gdzie od lat mieszczą się instytucje użyteczności publicznej. Jan Nepomucen trzyma w dłoni krzyż oraz gałązkę palmy. Rzeźba została ufundowana przez Moczarskich herbu Trzywdar z Dalanowa. Przez lata zabytkowa figura niszczała i wymagała renowacji.

Ze względu na klasę, wiek zabytku i stopień zniszczeń polichromii, rzeźbę zakonserwowano zachowawczo, bez uzupełnienia utraconych warstw malarskich. Zrekonstruowano brakujące elementy, w taki sposób, aby zamknąć ich pierwotną formę plastyczną - podaje płońska parafia z ulicy Płockiej.

(za info Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku i mazowieckie-kapliczki.blogspot.com dodał DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA