Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowa muzyka na wyjątkowym koncercie

19:36, 16.09.2019 | Beata Jasiówka
REKLAMA
Skomentuj
Gorące powitanie artystów przez płońską publiczność

W niedzielę w kościele Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku odbył się pierwszy z cyklu koncertów w ramach VI Festiwalu Organowego. 

Festiwal jest organizowany przez Burmistrza Miasta Płońska, Miejskie Centrum Kultury oraz przez Parafię Św. Michała Archanioła w Płońsku już po raz szósty. W tym roku artyści przygotowali dla nas trzy koncerty. W czasie pierwszych dwóch będziemy podziwiać naszych rodzimych, polskich artystów, podczas trzeciego wystąpią artyści z Włoch.

Pierwszy koncert zatytułowano „Flet i organy – klasyka”. Tytuł sugerował nam oczywiście instrumenty, które usłyszeliśmy w płońskiej świątyni.

Na flecie zagrała dr Joanna Woszczyk-Garbacz, flecistka pochodząca z Warszawy. Wystąpiła w duecie Duo Consonantes wraz z mężem Jakubem Garbaczem, który grał  na organach. Jakub Garbacz również jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wczorajszy koncert składał się z samych „hitów” klasycznej muzyki religijnej, jak na przykład Aria na strunie G Jana Sebastiana Bacha, czy inny przepiękny utwór tego samego kompozytora Toccata i Fuga d-mol, skończywszy na utworach Mozarta.

Po reakcjach publiczności, słuchającej utworów w ogromnym skupieniu, widać było, że przypadły one widzom do gustu. Przeżycia estetyczne wyniesione podczas słuchania tych wspaniałych dzieł muzyki klasycznej w zabytkowym wnętrzu płońskiego kościoła są najlepszą pamiątką dla osób ceniących sobie jakość i niepowtarzalność. 

Największe wrażenie na słuchaczach zrobiło wykonanie utworu Ave Maria współczesnego kompozytora Astora Piazzolla, będącego modlitwą do Matki Bożej - „Zdrowaś Mario”. W ten sposób w Dniu Matki Boskiej Bolesnej słuchacze uczcili Jej święto. 

Koncert poprowadził Ks. Marcin Sadowski, który jest pomysłodawcą płońskiego Festiwalu Organowego. Ksiądz Marcin, jak zresztą robi to już od lat, wprowadził słuchaczy w nastrój granych utworów opowiadając zarówno o nich samych, jak i ich kompozytorach i czasach, w których te dzieła powstawały. Ksiądz Marcin, który niedawno skończył muzykologię, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o muzyce i potrafi opowiadać o niej tak interesująco jak nikt inny, dlatego cieszymy się bardzo, że zgadza się co roku odwiedzać Płońsk.

Oby jak najwięcej takich koncertów! 

W imieniu organizatorów zapraszamy na kolejny koncerty, które odbędą się 22 oraz 29 września o godzinie 17 w płońskim kościele. 

(Beata Jasiówka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

EuroczubEuroczub

4 6

Skandal!!! Pisanie pozytywnie o kościele jest nie europejskie!!! 11:56, 17.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone