Zamknij
REKLAMA

Płońskie czytanie popularnych polskich nowel

17:22, 08.09.2019 | RED
REKLAMA
Skomentuj
Uczestnicy płońskiej edycji 'Narodowego Czytania 2019'

W sobotę w Miejskim Centrum Kultury płońszczanie zagłębili się w lekturze polskich nowel. Spotkanie inspirowane było ogólnopolskim przedsięwzięciem ''Narodowego Czytania". 

Akcja propagująca znajomość polskiej literatury cieszy się w Płońsku niesłabnącą popularnością. Od 2012 toku chętnych do czytania największych dzieł literackich przybywa, co pokazuje, jak wyczekiwanym jest to wydarzenie wśród rożnych lokalnych środowisk, które tego dnia poprzez głośne wspólne czytanie integrują się i poznają.    

Potrzeba przypomnienia klasyki polskiej noweli zgromadziła w sali MCK uczniów miejscowych szkół, nauczycieli, parlamentarzystów, samorządowców, duchownych, bibliotekarzy oraz pozostałych miłośnikom literatury. Rozbrzmiały fragmenty m.in.:  ''Dobrej pani" Orzeszkowej, ''Dymu" Konopnickiej, ''Katarynki" Prusa, czy też nowel ''Orka" Reymonta oraz ''Rozdziobią nas kruki, wrony..." Żeromskiego. To był istny przegląd krótkich utworów literackich od romantyzmu, przez pozytywizm, do 20-lecia międzywojennego.

W programie płońskiej edycji ''Narodowego Czytania 2019" znalazły się etiudy teatralne oparte na fragmentach wybranych nowel oraz etiudy muzyczne rodzimych kompozytorów. 

Na to kulturalne wydarzenie, które przebiegało zwyczajowo pod honorowym pary prezydenckiej RP, zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza na czele z jej dyrektor Bożeną Kaliściak oraz burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.  

   

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone