Zamknij

Nowoczesny wygląd na miarę architektury XXI wieku

10:29, 30.12.2018 Dawid Ziółkowski (źródła: Urząd Miejski w Raciążu/Puls Raciąża, Baboszewa i okolic Aktualizacja: 10:39, 30.12.2018
Skomentuj Miejskie budynki w Raciążu pięknieją z każdym dniem. Na zdjęciu obiekt biblioteki, który ma się wkrótce stać wizytówką miasta [Foto: facebook Miejskiego Centrum Kultury Raciążu] Miejskie budynki w Raciążu pięknieją z każdym dniem. Na zdjęciu obiekt biblioteki, który ma się wkrótce stać wizytówką miasta [Foto: facebook Miejskiego Centrum Kultury Raciążu]

Od sierpnia na terenie Raciąża trwają prace termomodernizacyjne na budynkach użyteczności publicznej. Mają przede wszystkim przynieść oszczędności, jeśli chodzi o koszty ogrzewania i zużycia energii elektrycznej, a przy okazji sprawić by ich wygląd stał się przyjemniejszy dla oka. 

Urząd Miejski w Raciążu od początku borykał się z trudnościami w wyborze wykonawcy zadania pod nazwą „Termomodernizacja oraz poprawa efektywność energetycznej budynków użyteczności publicznej w Gminie Miasto Raciąż”. Procedura trwała niemal 3 miesiące – w tym czasie unieważniono z przyczyn formalnych aż pięć przetargów. Kością niezgody była najczęściej zbyt wysoka cena wykonania zadania przedstawiana przez zgłaszające się firmy, lub zbyt długi czas realizacji inwestycji. Ostatecznie wybrano ofertę raciąskiego ROBBUD-u, o czym ratusz poinformował w zawiadomieniu z 8 sierpnia 2018 roku.

Trzy budynki w 2018…

Na „pierwszy ogień” poszedł budynek Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji (na zdjęciu poniżej/foto: facebook Miejskiego Centrum Kultury Raciążu - red.). W pierwszej kolejności odkryto fundamenty i w celu ich zabezpieczenia przed degradacją i docieplenia podłóg, zostały pokryte specjalną izolacją bitumiczną. Ściany pokryto następnie styropianem i tynkiem elewacyjnym. Budynek zyskał także nowe drzwi wejściowe. Na dachu zamontowano również panele fotowoltaiczne, które pozwalają przetworzyć energię słoneczną w elektryczną, dodatkowo łatwą do zmagazynowania. Ocieplano także strop i poddasze.

Następnie równolegle rozpoczęły się prace przy budynku raciąskiej Ochotniczej Straży Pożarnej (na zdjęciu poniżej/foto: facebook Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu - red.) i budynku przy ulicy Kilińskiego 21, w którym znajdują się Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (dawniej budynek poczty). W przypadku kolejnych prac schemat działania z tych wykonywanych przy MCKSiR powtórzył się – zaczęto od zabezpieczenia i docieplenia fundamentów. Strażnica zyskała nowe okna i drzwi wejściowe, oraz panele fotowoltaiczne na dachu. Charakteru wykonanej elewacji dodały na pewno czerwone elementy, które podkreślają przeznaczenie tego miejsca. Najwięcej pracy i wysiłku pochłonęły jednak działania przy bibliotece. Po oddaniu do użytku ma być prawdziwą wizytówką Raciąża i najładniejszym budynkiem w mieście. Placówka ma zyskać nowoczesny wygląd na miarę architektury XXI wieku. Choć w tej chwili nie jest jeszcze wykończona, już robi wrażenie – część elewacji wykonana jest ze specjalnych paneli, a fragment gdzie siedzibę ma biblioteka wyposażono w nowe okna. Prace trwały także w piwnicach budynku. Drugą ich częścią będzie kompleksowy remont wnętrza – m.in. wyposażenie w wentylację mechaniczną i system racjonalizujący zużycie energii elektrycznej współdziałający z panelami fotowoltaicznymi.  Urząd Miejski ma również ambitne plany w kwestii zagospodarowania pomieszczeń wewnątrz obiektu. Powstać ma pracownia dziennikarsko-fotograficzna  oraz Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Raciąża. 

… cztery w 2019 roku

Na rok 2019 zaplanowano prace termomodernizacyjne na kolejnych czterech obiektach użyteczności publicznej w Raciążu – wyremontowane zostaną budynki urzędu miejskiego, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego, Przedszkola Miejskiego oraz hali sportowej przy stadionie miejskim.

Całkowity koszt inwestycji jakie zostaną wykonane w mieście to niemal 9 milionów złotych, z czego ponad 5,3 mln to kwota zewnętrznego dofinansowania. Projekt pod nazwą „Termomodernizacja oraz poprawa efektywność energetycznej budynków użyteczności publicznej w Gminie Miasto Raciąż” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakończenie prac przewidywane jest na lipiec 2019 roku.

(Dawid Ziółkowski (źródła: Urząd Miejski w Raciążu/Puls Raciąża, Baboszewa i okolic )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

hhhhhhhhhh

5 1

jeszcze zrównać z ziemią te żółte domki i jakoś będzie ten Raciunż wyglądął 12:12, 30.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ApropoApropo

3 1

Nadlesnictwo w Płońsku miało sie przenosic na jesieni do nowej siedziby, tak pisaliscie...
I co ? Gdzie ta nowa siedziba ? Panie Redaktorze... 13:04, 30.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%