Zamknij

Jak zostać dobrym organistą? - o tym w rozmowie z ks. Marcinem Sadowskim, dyrektorem 'Musicum'

17:00, 18.06.2020 Rozmawiała Beata Jasiówka Aktualizacja: 17:02, 18.06.2020
Skomentuj Ks. Marcin Sadowski jest dyrektorem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej 'Musicum' w Płocku [Foto: zbiory prywatne] Ks. Marcin Sadowski jest dyrektorem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej 'Musicum' w Płocku [Foto: zbiory prywatne]

Ksiądz Marcin Sadowski jest znany płońszczanom, szczególnie z Parafii pw św. Michała Archanioła w Płońsku, gdzie przez wiele miesięcy pełnił posługę wikariuszowską. Dziś pełni funkcję dyrektora Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej "Musicum" w Płocku. O kształceniu muzyków kościelnych z duchownym rozmawiała Beata Jasiówka. 

Beata Jasiówka: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” to nowa instytucja w diecezji płockiej?

Ksiądz Marcin Sadowski: Nie, instytucja ma przeszło stuletnie tradycje. Kształcenie muzyków z myślą o parafiach naszej diecezji rozpoczęło się w 1902 roku. Zmieniała się jedynie nazwa: była to klasa organowa przy Płockim Towarzystwie Muzycznym, była Biskupia Szkoła Organistowska, było Diecezjalne Studium Organistowskie, a obecnie zmienia się nazwa na bardziej współczesną: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej.

BJ: Skąd myśl o zmianie nazwy? Przecież markę buduje się przez lata, może powinna pozostać nazwa tradycyjna?

MS: Myślę, że nazwa ma duże znaczenie, ponieważ oddaje to, czym zajmuje się dana instytucja. Studium Organistowskie kojarzy się nam – i słusznie – z kształceniem przyszłych organistów. Natomiast organiści nie są jedynymi „muzykami kościelnymi”. W kościołach śpiewają także schole, zespoły młodzieżowe, chóry, są dyrygenci i opiekunowie tych zespołów, podczas różnych ceremonii śpiewają i grają soliści, są osoby, które wykonują psalmy – to wszystko są muzycy kościelni, którzy potrzebują odpowiedniego przygotowania muzycznego, ale także znajomości liturgii. Śpiew i muzyka w kościele nie są przecież „koncertem” lecz częścią modlitwy.

BJ: Czym więc będzie się zajmował Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej? Nauką gry na organach? Nauką śpiewu? Przygotowaniem liturgicznym?

MS: Wszystkimi tymi rzeczami, które pani wymieniła. Uczymy grać na organach, na fortepianie, będziemy uczyć także gry na gitarze – ale z myślą o akompaniowaniu scholom czy zespołom do repertuaru kościelnego. Uczymy ponadto przedmiotów ogólnomuzycznych, rozwijając zdolności muzyczne naszych uczniów. Ważnym elementem jest kształcenie w zakresie liturgii: każdy kto gra i śpiewa w kościele musi rozumieć w czym uczestniczy i jak dobrać odpowiedni repertuar. Dlatego też planujemy kursy liturgiczne, zwłaszcza dla solistów, którzy okazjonalnie, np. w czasie ślubów, śpiewają w kościołach. Planujemy także warsztaty muzyczne i rekolekcje dla scholi, zespołów czy chórów. Ale warto podkreślić, że pierwszym i najważniejszym zadaniem instytutu pozostaje przygotowanie przyszłych organistów.

BJ: Jak zostać organistą? Albo inaczej: jak zostać dobrym organistą, bo niestety część osób grających w kościołach nie robi tego w należyty sposób...

MS: Gra na instrumencie nie jest łatwa, z nauką gry jest trochę jak z nauką języka obcego: trudno nauczyć się samemu, a już na pewno nie da się tego zrobić szybko – to wymaga kilku lat pracy. Podobnie nauka gry wymaga regularnej pracy z nauczycielem przez kilka lat. Takie warunki stwarza studium organistowskie prowadzone w ramach instytutu. Nauka trwa cztery lub pięć lat: osoby, które zaczynają naukę od zera najpierw przez rok ćwiczą grę na fortepianie, następnie rozpoczynają czteroletnie studium. W ramach zajęć uczymy się gry, ale także śpiewu, kształcimy słuch muzyczny, uczymy się akompaniamentu liturgicznego, dyrygowania chórem, chorału gregoriańskiego i harmonii. Ponadto oczywiście dobrze poznajemy liturgię Mszy św. i sakramentów.

BJ: Kiedy pracował ksiądz w Płońsku opiekował się ksiądz scholą w Parafii pw. św. Michała Archanioła. Czy planuje ksiądz przygotować coś dla scholi dziecięcych?

MS: Tak, na jesień planujemy warsztaty muzyczne. Chciałbym, żeby w jedną z sobót listopada zjechały się schole z diecezji płockiej na wspólnym spotkaniu, śpiewaniu, ćwiczeniach i modlitwie. W listopadzie obchodzimy wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Mam nadzieję, że warsztaty spodobają się i dzieciom i opiekunom, i na stałe wpiszą się w kalendarz pracy scholi parafialnych.

BJ: Gdzie można znaleźć więcej informacji o propozycjach instytutu?

MS: Od niedawna mamy nową stronę internetową musicum.pl. Zapraszamy do odwiedzenia także naszego profilu na facebook’u.

BJ: Dziękuję za rozmowę.

MS: Dziękuję bardzo!

(Rozmawiała Beata Jasiówka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%