Zamknij
REKLAMA

Budowa obwodnicy zachodniej oficjalnie wystartowała. Największa i najdroższa płońska inwestycja [FOTO-VIDEO]

13:55, 21.08.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj
W miejscu gdzie ma powstać obwodnica zachodnia już pracuje ciężki sprzęt [FOTO: Dawid Turowiecki]

- Albo inwestor wykończy inwestycję, albo inwestycja wykończy inwestora... - mówił dziś przy ul. Szkolnej z przymrużeniem oka marszałek Adam Struzik, życząc burmistrzowi i wykonawcom największego i najdroższego drogowego przedsięwzięcia w historii naszego miasta szczęśliwego zakończenia  projektu wartego ponad 60 milionów złotych.

O inwestycji „Budowy ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i  rozwój mobilności miejskiej”, włącznie z powstaniem dwóch nowych płońskich obwodnic, pisaliśmy już wiele. W deszczową środę, u zbiegu ul. Szkolnej z numerami powyżej 90-ciu i Św. Jana Pawła II nadszedł czas na oficjalne przekazanie placu budowy obwodnicy zachodniej.  

- To wyjątkowy dzień, na który Płońsk czekał prawie 20 lat - wtedy zrodził się pomysł obwodnicy zachodniej miasta, a od 10 lat ta inwestycja była w planach i ponosiliśmy samorządowe koszty przygotowania się do niej - przypominał zaproszonym na dzisiejsze wydarzenie gościom, w tym okolicznym mieszkańcom, burmistrz Andrzej Pietrasik. - Trzeba było wykonać niebywałych ''akrobacji", aby pozyskać te rekordowe pieniądze (przyp. całkowita wartość zadania to 65 330 827,37 zł, dofinansowanie z UE 50 041  768,71 zł, z budżetu państwa 5 366 711,20 zł - red.) Dzięki determinacji wielu stron dostaliśmy pieniądze na tę obwodnicę, największe w historii miasta Płońska. Zrobimy wszystko, aby osiągnąć efekty końcowe, jak było to w przypadku obwodnicy wschodniej - gdzie w okolicy pobudowano ponad 1000 mieszkań. Wszystko to dzięki wspólnemu działaniu - między samorządem najniższego szczebla Gminy Miasto Płońsk - Powiatem Płońskim - i przede wszystkim samorządem wojewódzkim, który przekazuje fundusze unijne na inwestycje - dodawał szef ratusza, zwracając się z podziękowaniami do marszałka województwa mazowieckiego, który zjawił się w Płońsku wspólnie z wicemarszałkiem Wiesławem Raboszukiem oraz Elżbietą Szymanik, zastępcą dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Adam Struzik mówił z kolei m.in.: - Ta inwestycja jest klasycznym przykładem zasad, na których opiera się działanie Unii Europejskiej, ale też nowoczesnego kraju, jakim jest Polska. Samorządy podejmują się modernizacji naszego kraju w każdym miejscu. A więc samorządność, po drugie - solidarność i po trzecie pomocniczość. Te 50 mln zł z Unii tak naprawdę pozwala zrealizować tę inwestycję. Bez tych pieniędzy nie byłoby to możliwe. Poprzez fundusze europejskie wyrównywany jest rozwój. Miasto Płońsk i Powiat Płoński są dobrym przykładem absorpcji środków europejskich - stwierdzał, dodając: - Ten projekt wpisuje się w gospodarkę niskoemisyjną. To jest taki projekt, który z jednej strony poprawi możliwości komunikacyjne, inwestycyjne, poprawi warunki życia ludzi, a z drugiej strony polepszy jakość powietrza w Płońsku. 

Marszałek Struzik komplementował jednego z naszych radnych sejmikowych: - Macie dobrego ambasadora tego powiatu w składzie sejmiku - przyznawał, kierując te słowa do Pawła Obermeyera. - Musi być współpraca ponad podziałami i różnymi osobistymi animozjami, bo inaczej te inwestycje nie będą się udawały - oceniał z kolei Obermeyer. 

Adam Struzik zwracał się również do przedstawicieli lokalnych firm, które wygrały przetarg na tę inwestycję: - Przyłóżcie się do niej, bo to będzie wasz wielki znak jakości - stwierdzał marszałek.

- Bardzo cieszymy się, że możemy dołożyć cegiełkę w formie wykonawstwa jako konsorcjum firm - Zarząd Dróg i Mostów (lider) oraz Wapnopol (partner) - do realizacji jakże ważnej i historycznej inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby inwestycja nie tylko w terminie była wykonana, a może i przed, ale przede wszystkim została zrobiona należycie, a mieszkańców Płońska prosimy o wyrozumiałość i życzliwość - mówił Janusz Chłopik, prezes ZDiM-u, w towarzystwie Adama Nowakowskiego z glinojeckiego Przedsiębiorstwa Transportowo-Handlowego ''Wapnopol''.

- Wpisujemy się w oczekiwania społeczności, bowiem jest moda na jeżdżenie na rowerach i zdrowy styl życia, a tak rozbudowana infrastruktura będzie temu świetnie służyła - zaznaczał wicestarosta Krzysztof Wrzesiński. Powiat jako partner przedsięwzięcia partycypuje w kosztach budowy ciągów pieszo-rowerowych. Drugim partnerem jest Gmina Płońsk, z obecnym na wydarzeniu wójtem Aleksandrem Jarosławskim. 

Wyżej wymienieni podpisali tzw. list dla przyszłych pokoleń, który trafił do kapsuły pamięci zakopanej na terenie budowy. Nie mogło zabraknąć symbolicznego wbicia łopaty. Burmistrz Płońska wręczył też statuetki osobom zaangażowanym w realizację projektu. Plac budowy poświęcił ks. Tomasz Markowicz, proboszcz nowej płońskiej parafii. 

Co do samej zakrojonej na bardzo szeroką skalę inwestycji, to przypomnijmy raz jeszcze, że w jej ramach od Poświętnego do obwodnicy zachodniej powstanie sieć ścieżek rowerowych i kładki na rzece Płonce. Ścieżki pojawią się także w ciągu ulicy 1 Maja. Obwodnica zachodnia połączy ulice Płocką, Szkolna i Młodzieżową. Wybudowana zostanie też obwodnica wewnętrzna od ul. Grunwaldzkiej do ul. Żołnierzy Wyklętych, a  także 3 parkingi „parkuj i jedź” przy ul. Żołnierzy Wyklętych,  Młodzieżowej i Mazowieckiej. Miasto zakupi 2 autobusy miejskie oraz inteligentny system transportu miejskiego. Na płońskich ulicach już  wkrótce pojawi się 8 nowych wiat przystankowych. Wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy na ulicy Kopernika – od Szkolnej do Młodzieżowej (do ronda), a także na drodze Płońsk-Arcelin oraz na ulicy Kopernika – od  Sportowej do skrzyżowania ze Szkolną. Do końca listopada 2020 roku ma być ukończona obwodnica centralna, a do końca lipca 2021 r. obwodnica zachodnia. Roboty budowlane mają przebiegać równolegle.

Więcej zdjęć z przekazanie placu budowy znajdziecie poniżej. 

[ZT]4208[/ZT]

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

JakJak

13 3

się chce i potrafi, można działać na rzecz lokalnej społeczności. Gratulacje! 14:44, 21.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomTom

14 1

To jest inwestycja, to jest dofinansowanie. Brawo dla Płońska. 15:11, 21.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tom.Tom.

9 2

Jakość powietrza panie marszałku, to będzie zależna od tego jak wiatr zawieje. Natomiast poprawa komunikacji to absolutna racja. Tak czy inaczej słuszna inwestycja. 17:10, 21.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krynkryn

7 1

cieszę się,że można dogadać się poza polityką, dla ludzi i dla miasta coś zostanie-gratulacje-i wybory nie przeszkadzają ażeby coś dobrego zrobić 07:19, 22.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rybaryba

5 2

Trafił się Wam Generalny Wykonawca. Warto przyjrzeć się jego przeszłości zwłaszcza jeśli chodzi o zaleganie z płatnościami podwykonawcom. 12:25, 22.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TeatrTeatr

9 5

Ten sprzęt budowlany był wczoraj na pokaz. Dziś na tym placu budowy nikogo nie ma. Czego to się nie robi dla gawiedzi przed wyborami... 12:55, 22.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TamTam

2 1

Fakt jak było tak jest od paru miesięcy tak jest w tym samym czasie 36 km dalej po cichu i bez pompy w innym mieście otworzono kolejną obwodnicę 19:06, 23.08.2019


antyklerantykler

4 4

a co tam robi facet w sukience !?!!!!! 14:25, 22.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jaja

4 3

A ten znowu swoje. Kiedy cię wypuścili z Wariatkowa? 19:30, 22.08.2019


NieNie

3 1

Nie obrażaj księdza.Ciebie nikt nie krytykuje za stròj.
. 08:41, 23.08.2019


CiekaweCiekawe

1 1

Co tam robi nowy Pan Dyrektor SP2 czy nie powinien w tym czasie podpisywać orzeczeń? Czy już zaczął nową pracę? 13:04, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone