Zamknij
REKLAMA

Wyznaczono miejsce nowego bloku przy Grunwaldzkiej. Do gry wchodzi deweloper z Ciechanowa

20:23, 21.03.2019 | DZ
Skomentuj
Radni głosowali nad przyjęciem uchwały na wniosek złożony przez ciechanowską spółkę deweloperską. Na wizualizacjach pokazano radnym jak wygląda teren pod inwestycję na chwilę obecną i jak będzie wyglądał po jej zakończeniu [Foto: DT]
REKLAMA

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Płońsku podjęto uchwałę w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na końcu ulicy Grunwaldzkiej, przy dawnym wylocie na ''siódemkę". W nowym budynku może powstać nawet 75 mieszkań. Dyskutowano także o ciągłej potrzebie budowy bloków komunalnych na terenie miasta.

Podczas sesji obecna była wiceprezes ciechanowskiej spółki WRI Deweloper, która przedstawiła nieco szczegółów planowanej inwestycji i wręczyła radnym przygotowane wizualizacje nowego obiektu.

- Nasz wniosek dotyczy inwestycji mieszkaniowej przy ul. Grunwaldzkiej i zakłada on powstanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Maksymalna ilość mieszkań to koło 75, w tym zakładane są również dwa lokale usługowe - rozpoczęła Aleksandra Olszewska. - Zgodnie z ustawą o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących dopuszcza się zabudowę mieszkaniową niezależnie od istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem że nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Chciałabym podkreślić, że zabudowa ma nie być sprzeczna ze studium. W toku procesu jakim objęte jest uzyskanie zgody na lokalizację inwestycji przedmiotowy wniosek został zaopiniowany[...] otrzymaliśmy jedną negatywną opinię z gminnej komisji urbanistyczno-architektonicznej, oczywiście nadmieniamy że nie zgadzamy się z tą opinią [...] nasza obecność w dniu dzisiejszym jest podyktowana skierowaniem prośby do radnych o przychylne ustosunkowanie się do naszego wniosku i zagłosowanie za przyjęciem uchwały, ponieważ widzimy mnóstwo korzyści po powstaniu owej inwestycji, nie tylko dla naszej firmy, ale przede wszystkim dla miasta, chociażby ze względu na powiększenie budżetu o podatki, oraz to że będą napływać nowi mieszkańcy, młodzi ludzie, których nie stać na zakup mieszkań w Warszawie czy Płocku - dodawała wiceprezes Zarządu spółki.

Ustalona powierzchnia użytkowa mieszkań może wynieść maksymalnie 4,9 tys. mkw. W przygotowanym projekcie deweloper przewiduje m.in. około 100 miejsc parkingowych – zarówno na miejscach wyznaczonych na zewnątrz, jak i w garażu podziemnym.

Radny Marcin Kośmider zapewnił, że płoński klub Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie poprze uchwałę, ponieważ szanse, że oprócz prywatnego inwestora ktokolwiek wybuduje na terenie miasta budynki mieszkalne, są nikłe. Nie ma programu mieszkanie plus, czy planów bloku komunalnego, który miał powstawać na Padlewskiego, tak więc to jest marzenie ściętej głowy, że w tej kadencji powstanie jakiś blok komunalny, czy wybudowany w kooperacji z urzędem miejskim - stwierdził radny. 

- Taka opinia jest krzywdząca. Urzędnicy pracują nad tym, żeby powstał blok komunalny, ale uwzględniający płońskie realia, czyli możliwości finansowe mieszkańców naszego miasta oraz samorządu. Nie chcemy przyjąć takiego rozwiązania jak niektóre inne gminy, że do czynszu w ramach programu mieszkanie plus, który jest między 20 a 30 zł, połowę z budżetu gminy dokładają. Takich rozwiązań nie przewidujemy - kontrowała wiceburmistrz Teresa Kozera.

Głos zabrała również druga wiceburmistrz, Lilianna Kraśniewska, która zapewniła, że już od roku toczyły się prace nad pozyskaniem dokumentacji projektowej bloku komunalnego. Zostały one zakończone z końcem grudnia, a stosowne dokumenty przekazano do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Płońsku. W tej chwili miasto czeka na uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy. 

Radny Tucholski stwierdził, że nie można porównywać bloku wybudowanego przez firmę deweloperską, z blokiem komunalnym, ponieważ użytkownicy to dwie zupełnie różne grupy odbiorców. Dodał także, że rynek mieszkaniowy w Płońsku w ostatnim czasie się zmienił, ponieważ ceny mieszkań rosną i nie jest ich tak dużo, jakby mogło się wydawać. Zwrócił także uwagę na fakt, że często zanim deweloper w ogóle zacznie budowę bloku, to ponad połowa mieszkań jest już wykupiona. Podkreślił również, że zapotrzebowanie na mieszkania w mieście jest bardzo duże.

Na sali przeważały głosy za poparciem lokalizacji inwestycji. Według większości radnych, niezależnie od tego czy budynki mieszkalne buduje miasto, czy inwestor prywatny ich mieszkańcy będą płacili w Płońsku podatki, poślą dzieci do lokalnych szkół i napędzą miastu koniunkturę. Dyskutowano również o braku odpowiedniej ilości mieszkań komunalnych, co jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych na terenie miasta – Wiem, że w Płońsku mieszka rodzina, która na takie mieszkanie czeka kilkanaście lat – mówił radny Kośmider. 

W głosowaniu niemal wszyscy radni poparli uchwałę dotyczącą lokalizacji bloku – 20 głosów było za i jeden wstrzymujący się. 

(DZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

MichałMichał

7 7

Zgodnie z wnioskiem planowane jest 5 kondygnacji nadziemnych. Zgodnie z art. 17 ust. 6 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących:

6. Budynki objęte inwestycją mieszkaniową:
1) poza miastami oraz w miastach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 100 000 mieszkańców ? nie mogą byćwyższe niż 4 kondygnacje nadziemne;

chyba, że miasto Płońsk określiło swoje standardy urbanistyczne.

Hej, przestrzegajcie prawa!
22:16, 21.03.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

1 5

Ciekawe kto minusuje... 07:01, 22.03.2019


PatrykPatryk

2 2

Art. 17 paragraf 7 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących mówi:
"Jeżeli w odległości nie większej niż 500 m od budynków objętych inwestycją mieszkaniową znajdują się, w istniejącej zabudowie, budynki mieszkalne o wysokości przekraczającej liczbę kondygnacji, o której mowa w ust. 6 wówczas maksymalną wysokość budynków objętych inwestycją mieszkaniową w miejscowościach, o których mowa w ust. 6, wyznacza wysokość najwyższego budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie." 10:49, 22.03.2019


Urząd Miejski w PłońUrząd Miejski w Płoń

7 1

Miasto Płońsk ma standardy urbanistyczne. Są one zawarte w Studium Uwarunkowań i Kierunków zagospodarowania Przestrzennego Miasta Płońsk.
Tak - zgodnie z art. 17 ust. 6 pkt 1 ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, w miastach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 100 000 mieszkańców ? nie mogą być wyższe niż 4 kondygnacje nadziemne.
Ale ? należy czytać dalej ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, zgodnie z art. 17 ust. 7 ? jeżeli w odległości nie większej niż 500 m od budynków objętych inwestycją mieszkaniową znajdują się, w istniejącej zabudowie, budynki mieszkalne o wysokości przekraczającej liczbę kondygnacji, o której mowa wyżej, wówczas maksymalna wysokość budynków objętych inwestycja mieszkaniową, wyznacza wysokość najwyższego budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie.
12:50, 22.03.2019


m.m.

4 2

A po co budować blok? Lepiej kolejną biedrę. 07:47, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jooljool

7 4

Jak jest bieda, nie ma pracy, ludzie nie mają pieniędzy na zakup swojego mieszkania to trzeba budować bloki komunalne. Prawda Panie Burmistrzu ? 09:12, 22.03.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZośkaZośka

3 9

Weź się do roboty człowieku. Wszyscy by chcieli komunalne. 09:43, 22.03.2019


Ila Ila

2 1

Nie wszyscy zarabiają kokosy. I oboje rodzice pracują wszyscy dostają kredyt na mieszkanie, Wątpię ehh ???? 05:50, 24.03.2019


Eksperymenty Eksperymenty

7 2

Miasto strasznie zaniedbało budowę mieszkań komunalnych 20:06, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przystawki są ...Przystawki są ...

6 3

A gdzie CAR ? Przez tyle lat nic nie robił to teraz już w ogóle będzie leżał do góry ja.. mi. 20:13, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UuuUuu

1 4

Pewno ktoś dostał dużą dole żeby wyrazić zgodę na budowę bloku w tym miejscu. Ostatni blok, który powstał to Grunwaldzka 87 i tu się kończy budowa budynków wysoko mieszkalnych wg przepisów. 14:26, 24.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NiezadowolonyNiezadowolony

0 0

Popieram, pewnie poszła duża dola dla włodarzy tego miasta. 13:41, 10.05.2019


Do pani Zośka Do pani Zośka

4 0

Kobieto uczciwie pracuje oraz mąż i na dzień dzisiejszy nikt nie udzieli nam kredytu ludzie zastanówcie się co piszecie niejeden pracowity by kupił własne m 20:18, 24.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA