Dzisiaj jest: 23 Lipca 2018 Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary Do końca roku pozostało 162 dni.

piątek 13 lipca

Ten budynek grozi zawaleniem a mieszka tam człowiek!

in Puls Miasta

by Redakcja

Kamienica przy dawnej ulicy 19 Stycznia, w tym przypadku z numerem 27, odstrasza już z daleka. Powybijane szyby w oknach, pokaźnych rozmiarów dziury w dachu, wyrwane kominy, obskrobana elewacja i zwisające cegły, stąd nie dziwi tabliczka na drzwiach wejściowych ostrzegająca, że budynek grozi zawaleniem i zakazuje się przebywania w nim. Okazuje się, co szokujące, że z kamienicy nie…

1469 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Powiatowe przewozy pasażerskie utrzymane: 25 czerwca w starostwie doszło do podpisania umowy dotyczącej świadczenia usług transportowych na terenie powiatu płońskiego. Powiat ostatecznie podpisał umowę z firmą HM TRANS S.C. z Płońska, opiewającą na 900 tys. zł brutto i obowiązującą od 1 lipca br. do 30 czerwca 2019 roku. Listę aktualnych linii komunikacyjnych, które będą obsługiwane przez nowego przewoźnika, znajdziecie w materiale na PwS. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

- Powinniśmy pilnować pola, a nie spędzać tu tyle czasu na zbędnej papierologii – mówili nam dziś rano rolnicy z gminy Czerwińsk, którzy oczekiwali pod siedzibą wydziału ds. zatrudniania cudzoziemców Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku na załatwienie niezbędnych formalności koniecznych do zarejestrowania obcokrajowców do pracy sezonowej. Dzisiaj też w tej sprawie odbyło się emocjonujące posiedzenia czerwińskiej rady gminy, w którym uczestniczyło wielu plantatorów truskawek.

Sezon truskawkowy na targowisku w Nowym Przybojewie rusza już 15 maja. Obecnie jednak sen z powiek spędza rolnikom sprawa nowych przepisów zatrudniania cudzoziemców do prac polowych. Narasta wzburzenie plantatorów, którzy skarżą się, że po majówce muszą stać w długich kolejkach do rejestracji, a do tego sam jej sposób potęguje ich niezadowolenie. Na tyle duże, że w przyszłym tygodniu rolnicy z gminy Czerwińsk mają urządzić strajk, którego miejscem docelowym będzie Płońsk. - Panie, w Płońsku to i tak jest nic. W punkcie w Czerwińsku ludzie zajmują kolejkę już w nocy. To wszystko trwa zbyt długo. My aż tyle czekać nie możemy – oznajmiał nam jeden z tamtejszych rolników.

Truskawka nie ziemniak

Pracownicy z Ukrainy, którzy już stawili się do pracy, siedzą na razie bezczynnie, bowiem nie mogą pracować bez zezwolenia. Plantatorzy obawiają się, że mogą stracić ręce do pracy, a za chwilę przecież zaczną się zbiory truskawek. Mało kto podważa kwestie ubezpieczenia pracowników i podatków, chodzi przede wszystkim o mało efektywny, jak podkreśla zainteresowana strona, system organizacji i zagmatwane procedury rejestracyjne.

- Wniosek, który składamy obecnie o Ukraińców, to jest jakaś czarna magia – mówił w sali, która nie pomieściła wszystkich chętnych, radny rady gminy w Czerwińsku nad Wisłą Bogdan Kamiński. - Truskawka to nie ziemniak, nie poczeka. Jak się będą robiły czerwone na krzakach, to my będziemy wysyłali ludzi do zbioru. Chwała temu, kto będzie miał takich zbieraczy na czas – dodawał Kamiński.

Padały głosy, iż termin ustawowych 7 dni na uzyskanie rejestracji pracownika-cudzoziemca, jest również przekraczany. O wyrabianie się w terminach prosił wójt gminy Czerwińsk Marcin Gortat. - Problem polega na tym, aby usprawnić system wydawania pozwoleń i samego wprowadzania danych. Wnioski internetowe miały być traktowane priorytetowo, a czekają w kolejce dłużej, aniżeli te papierowe – stwierdzał wójt Gortat. - Myślę, że trzeba było dużo wcześniej przygotować się do tych trudnych rozwiązań – zwracał się do strony urzędniczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku. - Nie dziwię się, że rolnicy robią błędy we wnioskach, bo skąd ci ludzie mają wiedzieć, jak je wypełniać – kontynuował. - Musimy brać sprawy w swoje ręce, bo nas w strukturach powiatowych nie słuchają. Urząd pracy myślał, że jakoś to będzie, a nie do końca zaczęło to wychodzić – oceniał Gortat.

- Rolnicy są zdenerwowani i mają do tego prawo, kiedy przychodzi im wypełnić tak dużo druków i załączników. Jednak rodzi się pytanie - czy Powiatowy Urząd Pracy, starostwo na wpływ na kształt rozporządzeń... - pytał retorycznie Piotr Skierkowski, wicedyrektor płońskiego PUP-u (z lewej). Przypominano, że wielu cudzoziemców nie przyjeżdża do naszego kraju na podstawie zaświadczeń o dokonaniu wpisu do rejestru pracy sezonowej, a jedynie z paszportem biometrycznym, czyli bezwizowo. Tym samym koniecznością jest rozpoczynanie operacji wprowadzania wniosku na nowo. Na zdjęciu z mikrofonem radny Kamiński (foto: D. Turowiecki)

Prośba do straży nie do spełnienia

Jednym z zarzutów, jaki wielokrotnie padał dziś pod adresem PUP-u, dotyczył zbyt późnego oddelegowania większej ilości pracowników tylko do działań w zakresie rejestracyjnym. - O to mam pretensję. Dwa tygodnie temu apelowaliśmy o dodatkowe zatrudnienie, i gdyby wcześniej podjęto męską decyzję o zrobieniu dwuzmianowości i oddelegowaniu pracowników jedynie do obsługi kwestii zatrudniania cudzoziemców, to może dziś tego problemu mogłoby nie być – podkreślał radny Bogdan Kamiński, dodając: - Urząd pracy zrobił to, co na dziś mógł zrobić. Kolejki już się nieco rozładowały, kiedy zwiększono stan obsługi rolników (jest to już ponad 20 osób/czas pracy urzędu wydłużono do godz. 21 - red.) – przyznawał Kamiński, apelując o utworzenie przez reprezentantów sołectw związku zawodowego producentów truskawki. Zwracał się również do obecnych na sali przedstawicieli straży granicznej. - Poproście komendanta, aby przez dwa, trzy tygodnie odpuścił z kierowaniem wniosków do sądu o ukaranie nas biednych rolników – ot, życzeniowe myślenie radnego.

Straż graniczna, która zajmuje się kontrolą legalności zatrudniania odpowiada: - Nie mamy takich możliwości, aby nie dokonywać swoich służbowych czynności w zakresie ustawy, która na nas nakłada obowiązek prowadzenia kontroli. Nasze działania będą prowadzone porównywalnie do roku ubiegłego – mówił nam dziś przed siedzibą urzędu gminy podporucznik Przemysław Rupiński z placówki straży granicznej Warszawa-Modlin. - Kontrolujemy wyrywkowo poniżej 10 proc. ogółu gospodarstw rolnych. Trzeba przyznać, że z roku na rok ilość nieprawidłowości wśród rolników jest mniejsza. Ten rok może być przełomowy ze względu na zmiany przepisów, ale zobaczymy jak będzie to wyglądało w praktyce. Na razie, jak widać, jest bardzo dużo emocji - dodaje ppor. Rupiński. 

Zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku w rozmowie z redakcją PwS podkreślał, że urząd nie jest od oceny aktów prawnych tylko od wykonywania przepisów, które, jak sam przyznawał, są dosyć skomplikowane. - Znaleźliśmy się na pierwszej linii frontu, w samym oku cyklonu – mówi o sytuacji PUP-u Piotr Skierkowski.

Kolejki raz są, raz ich nie ma

- W tamtym roku te przepisy nie obowiązywały. Było tylko oświadczenie o chęci zatrudnienia obywatela Ukrainy. Było to tak uproszczone, że nasz pracownik mógł wprowadzić to do systemu w ciągu pół minuty. Teraz wygląda to inaczej – wskazywał zastępca dyrektora. - Nikt tak naprawdę nie ma danych, ilu cudzoziemców przyjedzie na teren powiatu płońskiego. Kilkadziesiąt tysięcy oświadczeń o chęci zatrudnienia, które trzeba wprowadzić, nie oznacza realnego stanu osób, które podejmują pracę. Tego typu zjawiska nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Większość przyjeżdżających Ukraińców nie jest zainteresowana pracą przez 9 miesięcy, tylko zjawia się na krótki okres w czasie urlopu, by szybko sobie zarobić, stąd potrzebne są także szybkie regulacje dotyczące legalności procesu zatrudnienia – wyjaśnia Piotr Skierkowski.

Będzie strajk. To już pewne - zapowiadał podczas obrad jeden z rolników z Czerwińska (foto: Dawid Turowiecki)

Co do kwestii oddelegowania większej liczby pracowników do obsługi rolników oraz kolejek, zastępca dyrektora PUP mówi: - Łatwo meblować nie swój pokój. Tak naprawdę już w listopadzie stworzyliśmy odrębny wydział i było to działanie słuszne, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile tych wniosków będzie – ocenia Skierkowski. - Jeśli w danym momencie przyjedzie 50 cudzoziemców i 50 plantatorów przyjdzie w jedno miejsce, to dłuższą chwilę kolejka będzie. Kontaktujemy się między punktami w Płońsku i Czerwińsku, aby rolnicy, jeśli zauważymy, że gdzieś jest mniej ludzi, albo nie ma ich wcale, wiedzieli gdzie mogą ewentualnie podjechać, by załatwić sprawę. Kolejki pojawiają się impulsowo, bo w pewnym momencie zjawili się cudzoziemcy – komentuje Piotr Skierkowski.

- Nie wszystko jest tak różowo, jak urząd pracy przedstawia – zabierała głos na gminnej sesji Barbara Wdowiak, radna rady powiatu płońskiego, informując o planach zwołania nadzwyczajnej sesji w kontekście zatrudniania pracowników sezonowych i związanych z tym problemów administracyjnych. Wiemy już, że obrady na wniosek radnych PiS w tej sprawie odbędą się 15 maja o godzinie 12.

Gotowi na strajk

W przyszłym tygodniu ma zostać zorganizowana również pikieta, o której, jak zapewniano, poinformowano już starostę płońskiego. - Szykuje się duży najazd na Płońsk. Strajk musi się odbyć, bo ktoś musi nas zobaczyć. Do tej pory nikt nas nie słuchał. Jeśli nas nie zobaczą i nie wysłuchają, to ruszymy na Warszawę, od czegoś musimy jednak zacząć, więc zaczynamy od starostwa – zapowiadał Wojciech Szafrański, rolnik z Czerwińsk.

Nie znana jest jeszcze forma protestu – być może będzie to przejazd ciągnikami z Czerwińska do Płońska.

- Jeśli głośno nie będziemy o tym wszystkim mówić, to dla terenu gminy Czerwińsk i tych 9 tysięcy hektarów użytków rolnych, na których obsadzona jest truskawka deserowa, to w tej chwili być albo nie być – podsumowywał wójt Marcin Gortat. - Jakoś sobie tam dajemy radę w tym gąszczu zawiłych przepisów. Przy odrobinie chęci i dobrej woli, której jak do wczoraj wydawało mi się, że jest zbyt mało, da się to wszystko dźwignąć – kończył optymistycznie gospodarz czerwińskiej gminy.

- Odsuwamy urlopy, będziemy wypoczywali po truskawkach – zadeklarował Piotr Skierkowski z Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku.

Dawid Turowiecki

Komentarze  

#1 -13 strajk
Zablokujcie droge nr. 62
2018-05-09 17:47 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 +14 uli
tobie już się coś zablokowało.
2018-05-11 11:58 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +25 Abc
Przecież za to wszystko odpowiada PIS a nie Powiatowy Urząd Pracy więc radna Wdowiak niech skrytykuje swoje partyjne władze.
2018-05-09 18:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2.1 +20 Piotr
Radny Czapliński z kolegami zwołują w tej sprawie sesję nadzwyczajna, a na spotkaniu z marszałkiem Karczewskim w Ciechanowie w ubiegłym tygodniu rozpływał się w podziękowaniach rządowi za podejście do plantatorów. Chyba jakieś pisowskie rozdwojenie jaźni
2018-05-10 06:01 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2.1.1 +23 Swojak
A teraz chcą zatuszować rzeczywistość i zrzucić winę ne biedy Urząd Pracy
2018-05-10 06:05 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +31 Fakty
Fakty są takie: w zeszłym roku z rejestracją nie było problemu Urząd Pracy dał radę. W tym roku Rząd coś zaczął majstrowac z ustawą o zatrudnieniu cudzoziemców, słabo to wyszło za późno i mamy problemy. PiS mocno zawalił na tej linii i że strajkiem należy jechać do Warszawy na Wiejską albo Nowogrodzką!!!
2018-05-09 18:39 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 +17 płońszczanka
PRZECIEŻ URZĄD PRACY JEST WYKONAWCĄ PRZEPISÓW KTOŚ MUSIAŁ TE PRZEPISY STWORZYĆ MOŻE RADNI Z PiS BY SIĘ ZAJĘLI TYM TEMATEM PAN CZAPLICKI PAN KOŚMIDER I INNI JAK ZWYKLE TYLKO DO FETOWANIA SUKCESÓW I FOTOGRAFOWANIA SIĘ Z POLITYKAMI
2018-05-10 06:25 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5 +16 Trusk
Niech strajkują bo za bardzo truskawka obrodzila. Trzeba cene podbic.
2018-05-10 14:11 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.1 -7 Lila
Obrodziły TRUSKAWKI, a nie truskawka.
2018-05-14 05:10 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#6 +18 gość
Kogo to obchodzi że jakiś tam rolnik ma problem PIS jest po to aby pogrążać PO i rozdawać nie swoje pieniądze menelom na browara i ta głupawka w TVP na czele z Kurskim
2018-05-10 18:59 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7 +17 loop
A podatki płacą i ewidencjonują przychody ???? Tylko pretensje, bo im się należy.
2018-05-11 07:19 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1 -13 Gosc
Podatki płacą jak każdy inny. To jest ciężka praca. Jak tak zazdrościsz to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś w ten sposób zarabiał.
2018-05-11 07:42 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1.1 +14 Polak
GOSCiu czy Ty wiesz co to są podatki ?
Rolnik nie płaci podatków ( jak każdy inny) za sprzedany towar ! Nawet nigdzie nie ewidencjonuje ilości sprzedanej. Może na targowisko zabierajcie kasy fiskalne i podatki odprowadzajcie na budowę np dróg które się tak Wam "należą"
2018-05-12 10:14 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1.1.1 -15 Rolnik
A podatek rolny, podatek od nieruchomości, podatek VAT itd. A jak tak Ci przeszkadzają przywileje rolników to kupuj przetworzone, niezdrową, sprowadzaną żywność.
2018-05-12 11:04 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1.1.1.1 +18 Człowiek
Rolniku, podatki o których piszesz płaci każdy. Polak pisze o podatku dochodowym. Np. sprzedaż 1 łubiankę za 20 zł to odprowadź 23 % podatku jak wszyscy producenci i innych towarów. To wtedy jest sprawiedliwość...
2018-05-12 16:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1.1.1.2 +17 Ja
Rolniku, chyba sam nie wierzysz w to co piszesz ! "Niezdrowa, sprowadzana żywność" a nasza jest zdrowa ? Mam działkę wśród pól truskawkowych i widzę oprysk za opryskiem, całe noce jeżdżą traktory aby wyprodukować Twoim zdaniem "zdrową żywność" Tak się produkuje "zdrową żywność"?
2018-05-12 18:28 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#8 +22 ???
O co ta wojna ?
Pracują przy żywności - a badania SANEPIDu mają?
2018-05-12 10:28 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#9 +20 Co to jest?
Polscy pracownicy wam się nie podobają? Pamiętam jak śmialiście się kilka lat temu, że macie Ukraińców "na czarno" po 3 PLN za godzinę. No to skończyła się tania siła robocza. Trzeba będzie uczciwie zapłacić za pracę. A wasze lamenty mam głęboko w .............
2018-05-12 13:07 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10 +12 Cool
Panie Szafrański, pan nawołujesz do zamieszek. Cytuję: "Szykuje się duży najazd na Płońsk. Strajk musi się odbyć". Najazd to sobie pan zrób na swoje podwórko. Od miasta łapy precz.
2018-05-14 09:56 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1 +14 HAHA
Popieram. Co mnie obchodzą ich truskawki. Ja im najazdów nie robię i życia nie ustawiam, więc nie życzę sobie u siebie jakichkolwiek najazdów i utrudnień. Najazdy to u siebie na podwórku albo rodziny. Mam w nosie ich truskawki i ich problemy. Oni moim życiem i problemami się nie zajmują. Najlepiej będzie, jak tą swoją chemię sami zjedzą wraz z rodziną. Na zdrowie.
2018-05-14 16:35 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#11 +12 Życzliwa
Strajki, debaty, lamenty, płacz. ŻENADA
Całkiem dobrze się stało, w końcu noski przytarte mają wielcy plantatorzy :) bo już w głowach co niektórym się poprzewracało.
2018-05-15 14:06 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#11.1 +9 no nie
Niech się wezmą za robotę a nie za najazdy, strajki czy diabli wiedzą co jeszcze. Na to, to mają czas?
2018-05-15 16:50 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12 +9 Polak
Ukraińcy zdradzali Polaków przez setki lat wbijając nóż w plecy a dziś Ci pseudoprzedsiębiorcy dla paru groszy zysku zatrudniają tych zdrajców. Wstyd.
2018-05-16 06:09 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1 +8 Ania
...nie takich paru groszy. Bo z truskawek były do tej pory ogroooooomne pieniądze. A cudzoziemcy jak Murzyni na plantacji bawełny :(
2018-05-16 21:58 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce