Dzisiaj jest: 22 Czerwca 2018 Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz Do końca roku pozostało 193 dni.

piątek 22 czerwca

Obraz zniszczeń po czwartkowej nawałnicy [FOTO]

in Wokół Płońska

by Redakcja

- Byłem świadkiem jak to wszystko szło. To dosłownie trwało kilkanaście sekund. Słychać było pękanie drzew i pełno piachu wszędzie. Widok nie do opisania – takie komentarze spływają do naszej redakcji po wczorajszej nawałnicy. Trwa usuwanie skutków i liczenie strat czwartkowego uderzenia żywiołu na nasze miasto i powiat płoński. Wszystko zaczęło się około godziny 18. Burza piaskowa, jakiej…

851 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Tragicznie na drodze w Przyborowicach Górnych: 11 czerwca na krajowej ,,siódemce", około godziny 17, na pasie w kierunku na Gdańsk doszło do zderzenia ciężarówki i osobowego opla. Nie żyje jedna osoba, mieszkaniec powiatu płockiego. Zdjęcia z wypadku i szczegóły zdarzenia w naszym materiale w dziale ,,Na sygnale". * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły

Początek nowego miesiąca nie niesie za sobą dobrych informacji, jeśli chodzi o służbę zdrowia, a konkretnie ratownictwo medyczne. Z naszego terenu już wkrótce może zniknąć karetka typu ,,S”. To oznacza, że zmieniłby się skład wyjazdowy, w którym nie będzie lekarza. Ta paląca sprawa została poruszona na środowej sesji Rady Powiatu Płońskiego.

Dyrekcja powiatowego szpitala oraz radni są w posiadaniu pisma z wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie do szefa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w którym jest m.in. mowa o tym, iż z dniem 1 marca tego roku przekwalifikowane zostają trzy specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego na trzy podstawowe zespoły w miejscach wyczekiwania: Raciąż, Płock-Podolszyce, Nasielsk w płockim rejonie operacyjnym. Aktualizację Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Mazowsza zaakceptował wojewoda oraz ministerstwo zdrowia.

Oznacza to, że karetka ,,Eska” obsługująca teren powiatu płońskiego zostanie przekształcona w ambulans podstawowy, tzw. ,,P” z samymi ratownikami na pokładzie, a wiadomo przecież, że trudno o skompletowanie zespołów osobowych, kiedy mamy deficyt ratowników medycznych.

Radni dopytywali, jakimi przesłankami kierowano się podejmując taką decyzję. Do końca nie potrafiła odpowiedzieć na to Lucyna Kęsicka, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. - Być może kierowano się tym, że jest mało wyjazdów takich karetek, ale przecież one muszą być w gotowości. Jak nie ma epidemii to zwalniamy lekarzy, a potem w razie potrzeby ich przywracamy? Tak być nie może – mówiła m.in. Lucyna Kęsicka. - Jestem tu, aby powiedzieć Państwu, że my nie mieliśmy na to wpływu. To nie jest nasza wina, to jest odgórnie narzucone. Nie znam założeń – dodaje dyrektor, informując, że w Płocku po zmianach kursuje tylko jedna karetka z lekarzem.

Powiatowi radni wysłuchali opinii Lucyny Kęsickiej, dyrektor SP ZOZ WSPRiTS w Płocku (foto: Dawid Turowiecki)

Generalnie mówi się o braku lekarzy, którzy zasilają załogę specjalistycznej karetki, ale Paweł Obermeyer, dyrektor SPZZOZ w Płońsku przyznaje, że u nas taki problem nie istnieje.

- Myśmy mieli rozpisane grafiki lekarskie na co najmniej dwa miesiące, stąd taka decyzja nas zaskoczyła – mówi wprost Obermeyer. - Może rozmowy były prowadzone poza nami. Takie problemy istnieją na Warszawie, ale na terenie naszego rejonu operacyjnego do tej pory sobie radziliśmy – kontynuuje dyrektor miejscowego szpitala. - Wykonaliśmy tylko administracyjne polecenia. Gdyby się pojawiła szansa powrotu do ,,Esek”, moglibyśmy to z całą pewnością kontynuować. Jednak jeśli taki stan potrwa dłużej, to będzie trudniej o lekarzy, bo znajdą sobie inne miejsce do pracy. Z naszej strony sprawa nie jest zamknięta – kończy Paweł Obermeyer.

Zaniepokojony całą sytuacją jest Zarząd Powiatu Płońskiego. - Poprzez zmniejszenie ilości karetek zwiększa się czas dojazdu do pacjentów, a przecież powiat płoński pod względem obszaru jest jednym z większych na Mazowszu – mówi starosta Andrzej Stolpa. - Stan bezpieczeństwa siłą rzeczy nam się pogorszy. Karetka w Raciążu obsługiwała nie tylko powiat płoński, ale również płocki i ciechanowski. Połączymy wszystkie siły, aby przeciwdziałać. Wkrótce wyślemy pismo do wojewody – dodaje szef powiatu.

Jak dowiedzieliśmy się na sesji, interwencję w tej sprawie podjął już Marcin Kośmider, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości. - Mam zapewnienie od przedstawiciela wojewody, że jeżeli dyrekcja SP ZZOZ w Płońsku zapewni karetce typu ,,S” obsadę, to temat będzie na nowo podjęty – przyznaje Kośmider.

Rada upoważniła Zarząd do przygotowania pisma do wojewody. - Rada jako całość będzie domagała się szczegółowych informacji z tego, co zdarzyło się dalej w tej sprawie. Nie może być takiej sytuacji, że ta odpowiedzialność się gdzieś rozmyje. Chcemy do końca wiedzieć, czy decyzje zostały podjęte całkowicie poza wspólnotą powiatową i kto ponosi za tę decyzję odpowiedzialność – stwierdzał na koniec radny Dariusz Żelasko.

Dawid Turowiecki

Komentarze  

#1 +5 rejon
Uniezależnić się od Płocka, rozpisać przetarg na prywatny podmiot.
2018-03-01 22:58 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 -1 Ratownik
Kto powiedział że będzie mniej karetek????? Będzie taka sama ilość!!!!!!! Czemu ma nie przyjechać do pacjenta?????? Ciemnota!!!!!
2018-03-02 22:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 0 zamie
Nie ma sensu to całe zamieszanie. Przecież to normalne że w karetkach obsadę stanowią ratownicy. To nie te czasy, że w każdej karetce jeździł lekarz. Ilość karetek ma się nie zmienić więc z czego tu robić problem?
2018-03-03 07:29 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +1 Mirosław
nie rozumnie o co ten krzyk karetka jest dojedzie ratownicy w karetce to wystarczy nawet jak jest ciężko ranny to i tak lekarz w karetce niewiele pomoże trzeba i tak jak najszybciej dojechać do szpitala takie jest moje rozumowanie po co ciągać lekarza w karetce jego miejsce jest w szpitalu
2018-03-03 13:27 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 0 Ktoś
Debile!! Nawet za komuny tak nie było. Wszystko rozkradną! A dla tych bezmozgich baranów co nie potrafią odróznic karetki typu P od S to powiem tylko ze w karetce typu P oprócz lekarza nie ma Defibrylatora! Ani nikogo kto by go potrafił używać, wiec jesli dostaniesz zawału jeden z drugim to karetka typu P NIE MA odpowiedniego sprzetu który przywroci Ci krązenie, wiec nie masz szans na przezycie 30-km drogi do szpitala!! Dotarło?? Jak ktos ku...wa nie ma fioletowego pojęcia o czym mówi jak niektórzy w powyższych komentarzach to niech się wcale nie odzywa. Pieprzone lemingi niczego nieswiadome!
2018-03-09 09:31 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce