Dzisiaj jest: 22 Marca 2018 Imieniny: Bogusław, Katarzyna, Oktawian Do końca roku pozostało 285 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

552 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Początek nowego miesiąca nie niesie za sobą dobrych informacji, jeśli chodzi o służbę zdrowia, a konkretnie ratownictwo medyczne. Z naszego terenu już wkrótce może zniknąć karetka typu ,,S”. To oznacza, że zmieniłby się skład wyjazdowy, w którym nie będzie lekarza. Ta paląca sprawa została poruszona na środowej sesji Rady Powiatu Płońskiego.

Dyrekcja powiatowego szpitala oraz radni są w posiadaniu pisma z wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie do szefa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w którym jest m.in. mowa o tym, iż z dniem 1 marca tego roku przekwalifikowane zostają trzy specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego na trzy podstawowe zespoły w miejscach wyczekiwania: Raciąż, Płock-Podolszyce, Nasielsk w płockim rejonie operacyjnym. Aktualizację Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Mazowsza zaakceptował wojewoda oraz ministerstwo zdrowia.

Oznacza to, że karetka ,,Eska” obsługująca teren powiatu płońskiego zostanie przekształcona w ambulans podstawowy, tzw. ,,P” z samymi ratownikami na pokładzie, a wiadomo przecież, że trudno o skompletowanie zespołów osobowych, kiedy mamy deficyt ratowników medycznych.

Radni dopytywali, jakimi przesłankami kierowano się podejmując taką decyzję. Do końca nie potrafiła odpowiedzieć na to Lucyna Kęsicka, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. - Być może kierowano się tym, że jest mało wyjazdów takich karetek, ale przecież one muszą być w gotowości. Jak nie ma epidemii to zwalniamy lekarzy, a potem w razie potrzeby ich przywracamy? Tak być nie może – mówiła m.in. Lucyna Kęsicka. - Jestem tu, aby powiedzieć Państwu, że my nie mieliśmy na to wpływu. To nie jest nasza wina, to jest odgórnie narzucone. Nie znam założeń – dodaje dyrektor, informując, że w Płocku po zmianach kursuje tylko jedna karetka z lekarzem.

Powiatowi radni wysłuchali opinii Lucyny Kęsickiej, dyrektor SP ZOZ WSPRiTS w Płocku (foto: Dawid Turowiecki)

Generalnie mówi się o braku lekarzy, którzy zasilają załogę specjalistycznej karetki, ale Paweł Obermeyer, dyrektor SPZZOZ w Płońsku przyznaje, że u nas taki problem nie istnieje.

- Myśmy mieli rozpisane grafiki lekarskie na co najmniej dwa miesiące, stąd taka decyzja nas zaskoczyła – mówi wprost Obermeyer. - Może rozmowy były prowadzone poza nami. Takie problemy istnieją na Warszawie, ale na terenie naszego rejonu operacyjnego do tej pory sobie radziliśmy – kontynuuje dyrektor miejscowego szpitala. - Wykonaliśmy tylko administracyjne polecenia. Gdyby się pojawiła szansa powrotu do ,,Esek”, moglibyśmy to z całą pewnością kontynuować. Jednak jeśli taki stan potrwa dłużej, to będzie trudniej o lekarzy, bo znajdą sobie inne miejsce do pracy. Z naszej strony sprawa nie jest zamknięta – kończy Paweł Obermeyer.

Zaniepokojony całą sytuacją jest Zarząd Powiatu Płońskiego. - Poprzez zmniejszenie ilości karetek zwiększa się czas dojazdu do pacjentów, a przecież powiat płoński pod względem obszaru jest jednym z większych na Mazowszu – mówi starosta Andrzej Stolpa. - Stan bezpieczeństwa siłą rzeczy nam się pogorszy. Karetka w Raciążu obsługiwała nie tylko powiat płoński, ale również płocki i ciechanowski. Połączymy wszystkie siły, aby przeciwdziałać. Wkrótce wyślemy pismo do wojewody – dodaje szef powiatu.

Jak dowiedzieliśmy się na sesji, interwencję w tej sprawie podjął już Marcin Kośmider, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości. - Mam zapewnienie od przedstawiciela wojewody, że jeżeli dyrekcja SP ZZOZ w Płońsku zapewni karetce typu ,,S” obsadę, to temat będzie na nowo podjęty – przyznaje Kośmider.

Rada upoważniła Zarząd do przygotowania pisma do wojewody. - Rada jako całość będzie domagała się szczegółowych informacji z tego, co zdarzyło się dalej w tej sprawie. Nie może być takiej sytuacji, że ta odpowiedzialność się gdzieś rozmyje. Chcemy do końca wiedzieć, czy decyzje zostały podjęte całkowicie poza wspólnotą powiatową i kto ponosi za tę decyzję odpowiedzialność – stwierdzał na koniec radny Dariusz Żelasko.

Dawid Turowiecki

Komentarze  

#1 +5 rejon
Uniezależnić się od Płocka, rozpisać przetarg na prywatny podmiot.
2018-03-01 22:58 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 0 Ratownik
Kto powiedział że będzie mniej karetek????? Będzie taka sama ilość!!!!!!! Czemu ma nie przyjechać do pacjenta?????? Ciemnota!!!!!
2018-03-02 22:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +1 zamie
Nie ma sensu to całe zamieszanie. Przecież to normalne że w karetkach obsadę stanowią ratownicy. To nie te czasy, że w każdej karetce jeździł lekarz. Ilość karetek ma się nie zmienić więc z czego tu robić problem?
2018-03-03 07:29 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +2 Mirosław
nie rozumnie o co ten krzyk karetka jest dojedzie ratownicy w karetce to wystarczy nawet jak jest ciężko ranny to i tak lekarz w karetce niewiele pomoże trzeba i tak jak najszybciej dojechać do szpitala takie jest moje rozumowanie po co ciągać lekarza w karetce jego miejsce jest w szpitalu
2018-03-03 13:27 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 -1 Ktoś
Debile!! Nawet za komuny tak nie było. Wszystko rozkradną! A dla tych bezmozgich baranów co nie potrafią odróznic karetki typu P od S to powiem tylko ze w karetce typu P oprócz lekarza nie ma Defibrylatora! Ani nikogo kto by go potrafił używać, wiec jesli dostaniesz zawału jeden z drugim to karetka typu P NIE MA odpowiedniego sprzetu który przywroci Ci krązenie, wiec nie masz szans na przezycie 30-km drogi do szpitala!! Dotarło?? Jak ktos ku...wa nie ma fioletowego pojęcia o czym mówi jak niektórzy w powyższych komentarzach to niech się wcale nie odzywa. Pieprzone lemingi niczego nieswiadome!
2018-03-09 09:31 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować