Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

573 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów.

Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9 tysięcy zajmuje uprawa truskawki. - Przez ostatnie 20 lat produkcja ewaluowała i dziś jesteśmy potężnym potentatem, zagłębiem truskawkowym – zwracał się do gości Marcin Gortat, wójt gminy Czerwińsk n/Wisłą, witając plantatorów, sadowników, ogrodników z powiatów płońskiego, płockiego, grójeckiego oraz nowodworskiego.

Szkolna hala sportowa w Czerwińsku dosłownie pękała w szwach. Zdołała pomieścić nieco ponad tysiąc rolników, którzy utrzymują się z uprawy truskawki, dla których tak istotne są zapisy projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w punkcie tzw. dyrektywy o pracownikach sezonowych.

- Jak przed każdym sezonem zawsze jesteśmy pełni obaw o nasze plantacje. Zastanawiamy się nad stanem przezimowania owoców, martwimy się o pogodę oraz o to, czy dopiszą pracownicy. Jednak w tym roku dodatkowo unijne wytyczne wymusiły zmiany przepisów odnośnie zatrudniania cudzoziemców. Spotykamy się tu, aby rozwiać wątpliwości z tym związane, bo zmiany mają przecież usprawnić proces pozyskiwania pracowników do gospodarstw rolnych – stwierdzał Krzysztof Wrzesiński, radny Rady Powiatu Płońskiego.

Przed rolnikami zasiedli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Płocku, Urzędu Skarbowego w Płońsku, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie i służby mundurowych – straży granicznej z Modlina i lokalnej policji.

Takich tłumów nie spodziewali się chyba sami organizatorzy konferencji w Czerwińsku (foto: Dawid Turowiecki)

Wyjaśniano, iż regulacja przepisów wprowadzi nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – o pomocy przy zbiorach, która obejmuje czynności bezpośrednio związane ze zbiorem owoców i warzyw, jak i późniejszym ich sortowaniem i przygotowaniem do sprzedaży. Coś na wzór francuskiego winobrania, porównywano. Umowę zawartą z pracownikiem trzeba będzie zgłosić do KRUS-u.

Najważniejsza zmiana w ustawie dotyczy zabezpieczenia społecznego tzw. pomocników rolnika. To oznacza odejście od nagminnie stosowanych umów o dzieło, które nie są oskładkowane. Rolnik zobowiązany będzie do opłacania za pomocnika comiesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie na poziomie 42 zł oraz zdrowotne (132 zł). Pracownik sezonowy zyskałby też uprawnienie do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu przy wykonywaniu zajęć w gospodarstwie.

Jak podkreślano również, umowa o pomocy przy zbiorach będzie zawierana na okres nie dłuższy niż 120 dni w ciągu roku kalendarzowego. Nie będą miały zastosowania przepisy o płacy minimalnej.

- Projekt ustawy to realizacja postulatów zgłaszanych przez stronę społeczną. Koszty ubezpieczenia nie są zbyt wygórowane, a zabezpieczają interes pracowników. Za to rolnicy będą mieli mniej obciążeń biurokratycznych – wskazywał Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, dociskać kolanem, aby ustawa weszła w życie jeszcze w tym sezonie – zapewniał przedstawiciel resortu rolnictwa. (DT) Więcej zdjęć z czerwińskiej konferencji znajdziecie poniżej.

Komentarze  

#1 0 OLO
NIECH ZACZNĄ PŁACIĆ PODATKI !!!
2018-03-02 09:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować