Dzisiaj jest: 22 Czerwca 2018 Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz Do końca roku pozostało 193 dni.

piątek 22 czerwca

Obraz zniszczeń po czwartkowej nawałnicy [FOTO]

in Wokół Płońska

by Redakcja

- Byłem świadkiem jak to wszystko szło. To dosłownie trwało kilkanaście sekund. Słychać było pękanie drzew i pełno piachu wszędzie. Widok nie do opisania – takie komentarze spływają do naszej redakcji po wczorajszej nawałnicy. Trwa usuwanie skutków i liczenie strat czwartkowego uderzenia żywiołu na nasze miasto i powiat płoński. Wszystko zaczęło się około godziny 18. Burza piaskowa, jakiej…

567 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Tragicznie na drodze w Przyborowicach Górnych: 11 czerwca na krajowej ,,siódemce", około godziny 17, na pasie w kierunku na Gdańsk doszło do zderzenia ciężarówki i osobowego opla. Nie żyje jedna osoba, mieszkaniec powiatu płockiego. Zdjęcia z wypadku i szczegóły zdarzenia w naszym materiale w dziale ,,Na sygnale". * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły

Rada Gminy Płońsk podjęła uchwałę dotyczącą zmiany dotychczasowych stawek za wywóz zarówno śmieci segregowanych z 8 na 10 zł, jak i zmieszanych z 14 na 16 zł od osoby. Taka decyzja nie spodobała się mieszkańcom, którzy teraz postanowili zaprotestować. W poniedziałek w urzędzie gminy pojawiło się 19 osób, które chciały zadać pytania wójtowi, choć szefa gminy akurat tego dnia nie było na miejscu.

- Sołtysowa z jednej wsi prosiła o spotkanie. Ze względu na wyjazd służbowy poprosiłem panią sekretarz, aby w moim imieniu porozmawiała z panią sołtys. Nikt jednak nie ustalał, że w urzędzie gminy pojawi się tak duża grupa mieszkańców. Gdybym to wiedział, zrezygnowałbym z wyjazdu służbowego. Nikt z gminy nie wyznaczył tego dnia spotkania, jednocześnie wprowadzono innych mieszkańców w błąd, którzy mogli poczuć się urażeni moją nieobecnością – wyjaśnia Aleksander Jarosławski, wójt gminy Płońsk i dodaje.

- Ustawodawca narzucił nam, że budżet w gospodarce odpadowej musi się zamykać po stronie wydatków. Jeśli ogłaszamy przetarg, a w przetargu mamy obsługę ludności oraz PSZOK ustawodawca napisał nam, że do indywidualnych osób nie można dopłacać, co robią inne gminy. W poprzednim roku mieliśmy dwie kontrole, które wykazały, że dopłacaliśmy po 10-20 tys. zł. Policzyliśmy też, że najwięcej śmieci na jednego mieszkańca przypada w gminie Płońsk i gminie Sochocin. Nie jest prawdą, że jesteśmy przeciwko mieszkańcom, ponieważ ustalone została najniższe możliwe stawki, które zostały nam wskazane - tłumaczy Aleksander Jarosławski. Poprzednia umowa skończyła się z końcem grudnia.

- Wszystko jest zrobione zgodnie z prawem. Rozumiem, że jednym to się może podobać, a drugim nie. Nikt nie lubi płacić więcej - stwierdza wójt Aleksander Jarosławski. - Rożnica między jedną opłatą za śmieci a drugą wynosi 6 zł, żeby zachęcić, co zresztą wskazuje dyrektywa unijna, do zmiany deklaracji pod segregowanie odpadów - dodaje. 

Ostatecznie spotkanie odbyło się w obecności gminnej sekretarz Teresy Giżyńskiej oraz Wiesława Targalskiego, dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Gminy Płońsk. Padało wiele pytań dotyczących: powodów podwyżki, czy też tylko jednego wywozu śmieci w miesiącu, choć, na co zwracali uwagę mieszkańcy, w wypadku ościennych gmin w powiecie płońskim za taką lub niższą cenę wywóz odpadów jest częstszy. Poruszono też temat ewentualnego zerwania umowy albo wynegocjowania lepszych warunków na kolejny rok.

- System musi się sam finansować, dlatego podjęliśmy decyzje o podwyższeniu stawek. Zapytaliśmy też potencjalnego wykonawcę, czyli firmę PGK, czy cena może pozostać na tym samym poziomie. Kalkulacje wskazały jednak, że musi dojść do blisko 10-procentowej zmiany. Stąd te dwa złote wyszły. To dotyka też innych gmin, które również czekają nowe stawki. Z uwagi na rok wyborczy nie każdy chce jednak podjąć taką decyzje – uważa wójt gminy Płońsk. - Rozmawiałem z prezesem Dariuszem Matuszewskim. czy możliwe jest kursowanie dwa razy w miesiącu. Okazuje się, że koszty z tego powodu jeszcze by wzrosły o około 20 proc. Trzeba byłoby kupić samochód, bo nasza gmina to nie jest gmina Sochocin, czy miasto Płońsk. U nas potrzeba tygodnia, aby na całej gminie zebrać te śmieci – wskazuje wójt.

Przypomnijmy, że w gminie Płońsk zameldowanych jest 7,5 tys. ludzi. Według wyliczeń, ilość odpadów komunalnych wytworzonych na jednego mieszkańca w 2016 r. wyniosła 263 kg i była druga co do ilości w powiecie.

- Od 2014 roku prowadzimy taką statystykę. Cały czas jest tendencja wzrostowa. Ustawodawca zaleca, aby ilość z roku na rok malała tymczasem w naszym przypadku jest inaczej. Jeśli gmina przekracza wskaźnik ustalony przez dyrektywy unijne, może zostać ukarana finansowo. Przypomnę też, że opłata środowiskowa również poszła bardzo w górę. To też jest koszt – zwraca uwagę dyrektor Wiesław Targalski.

- Po tej podwyżce, która będzie teraz obowiązywała, mamy prawie 170 deklaracji o przekwalifikowaniu na segregację odpadów, czyli uzyskujemy efekt, którego chce ustawodawca - każdy obywatel jest zobowiązany do segregacji śmieci - przyznaje Wiesław Targalski, dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Gminy w Płońsku (foto: DT)

Wójt zapowiedział, że dojdzie do spotkania z mieszkańcami, podczas którego postara się wytłumaczyć kwestię podniesienia opłat za gospodarowanie odpadami przez gminny samorząd. (RED)

Komentarze  

#1 -1 JA
Niestety, w gminie Naruszewo śmieci zabierane są tylko jeden raz w miesiącu.
2018-02-21 09:31 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 -1 ty
A najlepsze jest to, że jak pod moją posesję podjeżdża śmieciara to modlę się aby wszystko zabrała tyle tego jest (kosz plus wory). Tymczasem u sąsiadów puchy. Mi szkoda pieca im chyba opału. W lecie jest zdecydowanie gorzej, a nie daj spóźnić się na wywóz. Dwa miesiące kiszenia śmierdzących odpadów - normalnie bajka
2018-02-22 06:02 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +22 Pytanie
Czemu w Plonsku śmieci wywożone są raz w tygodniu, a w gminie raz w miesiącu? Ile zimą lecą te odpady kominem ( później płacz ze smog) chociaż sama ogrzewam węglem, to latem jak skasować te odpady? Może przetrzyma mi je pan Targalski u siebie miesiąc ??
2018-02-21 10:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +14 Bzdura wójcie
Wójcie co za bzdury Pan opowiada i kit sprzedaje ludziom. Jakie samochody dodatkowe? Po co? Wystarczy postawić kontener i przyjechać jak będzie pełny lub otworzyć bramę od wysypiska i ludzie sami będą ten syf przywozić. Naród nie jest głupi Panie Wójcie.
2018-02-21 10:25 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 +10 Słuszny
Pana dni w Gminie są policzone! Ludzie Pana rozliczą przy urnach!
2018-02-21 10:36 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5 +6 Mieszkaniec
Przecież gmina nie ma pojęcia gdzie śmieci ludzie produkują, a gdzie nie. Brak korelacji między danymi, które gmina już posiada. Przykład prosty mają dane odbiorców wody. Jeśli na danej posesji ktoś pobiera wodę to produkuje również śmieci, chyba prosta logika. Wystarczy porównać obie bazy odbiorców wody i deklaracje odpadów. I może w końcu ruszyć tyłki w teren w celu sprawdzenia sposobu segregacji odpadów, bo to chyba kuleje i to mocno. Dlaczego większość ma się zrzucać na niepłacących albo "segregujacych inaczej" ze względu na niższe opłaty.
2018-02-21 19:37 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#6 +6 Aga
Nie tak chodzi o cenę, jak o częstotliwość wywozu śmieci. I oto chodziło na spotkaniu... Jak zwykle wójt i s-ka odwracają kota ogonem.
Przetargi z jedną firmą... biznes is biznes sorry Winnetou :))
2018-02-21 22:13 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7 -1 MOJA PROŚBA
Wójt i inni decyzyjni w urzędzie nie mieszkają na terenie gminy, dlatego łatwo im podejmować decyzje o podwyżce. Oni nie będą płacić więcej. Panie redaktorze proszę opublikować imienną listę radnych, którzy głosowali za podwyżką. Przyda się ta wiedza w ich weryfikacji w najbliższych wyborach.
2018-02-22 06:19 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1 -6 anna
Szkoda, że pensje nie idą w górę. Tylko najniższa krajowa. Panie Wójcie jak żyć!!!
2018-02-22 13:09 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.2 -4 gospodarz
Imienna lista radnych którzy głosowali za podwyżką ?
Wszyscy! jednogłośnie 15stu na 15stu.
Oli kiwnoł palcem rada wykonała, czy ktoś się jescze do tego nie przyzwycził ?
Zielonych moc aż nie dobrze sie robi.
2018-02-22 18:14 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.2.1 +12 kolorowy
Cytuję gospodarz:
Imienna lista radnych którzy głosowali za podwyżką ?
Wszyscy! jednogłośnie 15stu na 15stu.
Oli kiwnoł palcem rada wykonała, czy ktoś się jescze do tego nie przyzwycził ?
Zielonych moc aż nie dobrze sie robi.

Oj widzę Gospodarz chyba bardzo lubi niebieski
2018-02-22 19:39 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#8 +4 Kłamstwa
Jak raz w tygodniu można odbierać odpadady. To jest skandal. I jeszcze tłumaczyć, to tym ze brakuje aut. Kłamstwo! Klamstwo! Kłamstwo! Na każdej wiosce jeden kontener na odpady i po problemie. I będzie można go zabrać raz na dwa tygodnie. A to już chyba nie nadweręży floty PGK. Przecież to się na daje pod sąd. Ludzie płacą za usługę i „ czystość „ a mają brak usługi i latem podwórka jak gdzieś w slamsach w Pekinie. Jeden kosz obłożony worami robactwo i smród.
2018-02-22 13:43 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#9 0 Beata
A co z Ukraińcami z Szerominka, kto ich rozlicza za śmieci. Rozumiem że płacimy za wszystko. Kary godne są odbiory - jeden raz w miesiącu, wszędzie są co najmniej dwa razy. Rozumiem, że gminna ciemnota przyjmie wszystkie postanowienia rady b/u. Proszę o opublikowanie przetargu oraz radnych, którzy głosowali "za". Jeszcze jedno czy choinka to odpad czy nie. Ostatnio odmówiono mi zabrania w/w po świętach.Mam nadzieję, że mieszkańcy rozliczą gminę za jej politykę po wyborach. Swoją drogą łatwo decydować, jeżeli nie jest się mieszkańcem naszej gminy. Brak Wójta na spotkaniu uważam za uwłaczający nam wszystkim. Rozumiem, że jest to trudna sytuacja i najlepiej się usunąć z linii ataku. Pytani dodatkowe czy gmina ma jakiś plan co do usprawiania piecy CO . Wszechobecny smog jest naprawdę dokuczliwy. Czy ktokolwiek z urzędników gminy robił pomiary emisji spalin, sprawdzał czy w piecach nie pali się śmieciami. Ale cóż - trzeci świat. Zapraszam do naszych osad wieczorem, jest się czym pochwalić.
2018-02-22 14:30 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10 +1 Mino
A Pan Targalski mieszka na terenie gminy, czy w Płońsku. Super się podejmuje decyzję, które mnie nie dotyczą prawda. Wstyd (oczywiście moim zdaniem).
2018-02-22 14:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#11 -2 Ktoś
Podwyżki bez konsultacji z mieszkańcami - gratulacje dla wójta i rady. Widać gdzie nas mają......
2018-02-22 14:38 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12 +6 Mieszkaniec
Zadyma o 2 zł podwyżki... PIS zaczyna kampanię a w zadyma są najlepsi. Żal słuchać... Powodzenia panie Wójcie!
2018-02-22 16:30 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1 +4 Gość
Nie o dwa złote podwyżki tylko o prywate którą śmierdzi tu na kilometr, jak można dopuścić żeby w tych czasach wywozić śmieci raz w miesiącu i za takie pieniądze ? Poruszamy temat jak mieszkaniec chce, chyba że mieszkańcowi smród i śmieci nie przeszkadzają . To w tedy nie było tematu .
2018-02-22 17:15 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1.1 +7 MarB
Cytuję Gość:
Nie o dwa złote podwyżki tylko o prywate którą śmierdzi tu na kilometr, jak można dopuścić żeby w tych czasach wywozić śmieci raz w miesiącu i za takie pieniądze ? Poruszamy temat jak mieszkaniec chce, chyba że mieszkańcowi smród i śmieci nie przeszkadzają . To w tedy nie było tematu .

Ciekawe, że ci co zawsze płacili za śmieci nie narzekają... Tylko ci co zawsze palili a teraz muszą płacić nagle zauważyli że raz na miesiąc to za mało!
2018-02-22 19:25 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1.1.1 -1 GOŚĆ
Ja płaciłem, narzekam i na pewno nie jestem sam ! co z resztą widać. poprzednia stawka była kosmiczna jak na jeden wywóz a teraz to czapki z głów dla całej rady i Pana wójta. Tak wynegocjowac kontrakt ? szacunek. Lawina zwiazana z tym tematem była tylko kwestią czasu.
2018-02-22 19:50 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#13 +10 MarB
Jak zwykle Ci co zawsze palili śmieci albo wyrzucali do lasu mają pretensje. Boli ich że teraz płacą a nie że podwyżka!
2018-02-22 16:34 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#14 -2 Abc
Za to odbieranie śmieci raz w tygodniu, i te bezczelne kłamstwa że to tak musi być, to nawet jak miałbym zagłosować na jakiegoś człowieka znikąd to ma mój głos. To było zbyt bezczelne i zbyt długo trwa. Dziękuje.
2018-02-22 17:06 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#15 -2 Czy ja dobrze słyszę
Czy ja dobrze słyszę ze odbieraniem smieci raz w miesiącu ( gdzie gmina zadeklarowała się umową na odbiór odpadów za określa stawkę ) ma zmusić mieszkańców do segregacji smieci? A co na to Uokik, sanepid i mój konik który raczej udowodni Wam ze musicie robić to częściej czyli Rzecznik Praw Obywatelskich? Mieszkańcy nie odpuszczą.
2018-02-22 17:14 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#16 +8 Ala
Nie rozumiem zamieszania. Niska stawka, mała gęstość zaludnienia to i wywóz raz na miesiąc. Zawsze można zamówić większy pojemnik. A u mnie smrodu nie ma bo mam kompostownik. Kwiatki i pomidory rosną ślicznie na naturalnym nawozie- po co to ładować w śmietnik?
2018-02-22 19:32 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#16.1 0 Aga
zgłaszano prośby o częstotliwość wywozu wcześniej. Teraz po prostu więcej ludzi o to się dopomina...
I jeszcze raz nie chodzi o te dwa złote... a o śmieci "kiszone" przez miesiąc - w lecie jest strasznie.
Mam kompostownik, A pewnie wiesz Alu, że nie wszystko wrzuca się do kompostownika 8)
2018-02-22 20:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#17 +4 abc
widzę, że pis nachalnie zaczyna się już promować...
2018-02-22 19:37 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#18 -16 uważny
Może warto było wcześniej się umówić na to spotkanie
2018-02-22 19:44 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#18.1 +1 do uważnego
Kobiety były omówione, a że mądrze zrobiły i o swoim spotkaniu poinformowały innych przez co wójta rozwścieczyły to już nie ich problem, a wójta dla którego trzy Panie się nie liczą. Jak sam wspomina w artykule gdyby wiedział, że będzie więcej mieszkańców to zostałby w urzędzie. Trzy kobiety można olać, ale jak więcej to i wyjazd można odwołać, cały wójt. Jego wypowiedzi i zachowanie świadczą o nim, w tyłku ma mieszkańców, którzy w tym samym miejscu mieć go będą na jesienią. Czas na zmianę w tej gminie od wójta po kierowników i dyrektorów
2018-02-26 15:50 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#19 +11 INNA
Proponuję, by zajęto się śmierdzącym wysypiskiem w Dalanówku. Tu nie da się żyć. Pan mający chrapkę na stołek do tej pory milczał.Teraz Go boli? Gdzie był wcześniej, nie mieszkał tu? Wybory............
2018-02-23 11:01 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#20 +1 Mieszkaniec
Podwyżka wody też była mimo bajzlu w roku ubiegłym. Ciekawe tylko dlaczego gmina publikuje oceny jakości wody na początku roku ale z badań wykonanych 1,5 roku albo rok wcześniej. Co najmniej dziwne, albo mają mieszkańców za durniów. Moim zdaniem ktoś nie wykonuje należycie swoich obowiązków a wszyscy mają po kieszeni.
2018-02-24 11:49 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce