Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

575 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Rada Gminy Płońsk podjęła uchwałę dotyczącą zmiany dotychczasowych stawek za wywóz zarówno śmieci segregowanych z 8 na 10 zł, jak i zmieszanych z 14 na 16 zł od osoby. Taka decyzja nie spodobała się mieszkańcom, którzy teraz postanowili zaprotestować. W poniedziałek w urzędzie gminy pojawiło się 19 osób, które chciały zadać pytania wójtowi, choć szefa gminy akurat tego dnia nie było na miejscu.

- Sołtysowa z jednej wsi prosiła o spotkanie. Ze względu na wyjazd służbowy poprosiłem panią sekretarz, aby w moim imieniu porozmawiała z panią sołtys. Nikt jednak nie ustalał, że w urzędzie gminy pojawi się tak duża grupa mieszkańców. Gdybym to wiedział, zrezygnowałbym z wyjazdu służbowego. Nikt z gminy nie wyznaczył tego dnia spotkania, jednocześnie wprowadzono innych mieszkańców w błąd, którzy mogli poczuć się urażeni moją nieobecnością – wyjaśnia Aleksander Jarosławski, wójt gminy Płońsk i dodaje.

- Ustawodawca narzucił nam, że budżet w gospodarce odpadowej musi się zamykać po stronie wydatków. Jeśli ogłaszamy przetarg, a w przetargu mamy obsługę ludności oraz PSZOK ustawodawca napisał nam, że do indywidualnych osób nie można dopłacać, co robią inne gminy. W poprzednim roku mieliśmy dwie kontrole, które wykazały, że dopłacaliśmy po 10-20 tys. zł. Policzyliśmy też, że najwięcej śmieci na jednego mieszkańca przypada w gminie Płońsk i gminie Sochocin. Nie jest prawdą, że jesteśmy przeciwko mieszkańcom, ponieważ ustalone została najniższe możliwe stawki, które zostały nam wskazane - tłumaczy Aleksander Jarosławski. Poprzednia umowa skończyła się z końcem grudnia.

- Wszystko jest zrobione zgodnie z prawem. Rozumiem, że jednym to się może podobać, a drugim nie. Nikt nie lubi płacić więcej - stwierdza wójt Aleksander Jarosławski. - Rożnica między jedną opłatą za śmieci a drugą wynosi 6 zł, żeby zachęcić, co zresztą wskazuje dyrektywa unijna, do zmiany deklaracji pod segregowanie odpadów - dodaje. 

Ostatecznie spotkanie odbyło się w obecności gminnej sekretarz Teresy Giżyńskiej oraz Wiesława Targalskiego, dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Gminy Płońsk. Padało wiele pytań dotyczących: powodów podwyżki, czy też tylko jednego wywozu śmieci w miesiącu, choć, na co zwracali uwagę mieszkańcy, w wypadku ościennych gmin w powiecie płońskim za taką lub niższą cenę wywóz odpadów jest częstszy. Poruszono też temat ewentualnego zerwania umowy albo wynegocjowania lepszych warunków na kolejny rok.

- System musi się sam finansować, dlatego podjęliśmy decyzje o podwyższeniu stawek. Zapytaliśmy też potencjalnego wykonawcę, czyli firmę PGK, czy cena może pozostać na tym samym poziomie. Kalkulacje wskazały jednak, że musi dojść do blisko 10-procentowej zmiany. Stąd te dwa złote wyszły. To dotyka też innych gmin, które również czekają nowe stawki. Z uwagi na rok wyborczy nie każdy chce jednak podjąć taką decyzje – uważa wójt gminy Płońsk. - Rozmawiałem z prezesem Dariuszem Matuszewskim. czy możliwe jest kursowanie dwa razy w miesiącu. Okazuje się, że koszty z tego powodu jeszcze by wzrosły o około 20 proc. Trzeba byłoby kupić samochód, bo nasza gmina to nie jest gmina Sochocin, czy miasto Płońsk. U nas potrzeba tygodnia, aby na całej gminie zebrać te śmieci – wskazuje wójt.

Przypomnijmy, że w gminie Płońsk zameldowanych jest 7,5 tys. ludzi. Według wyliczeń, ilość odpadów komunalnych wytworzonych na jednego mieszkańca w 2016 r. wyniosła 263 kg i była druga co do ilości w powiecie.

- Od 2014 roku prowadzimy taką statystykę. Cały czas jest tendencja wzrostowa. Ustawodawca zaleca, aby ilość z roku na rok malała tymczasem w naszym przypadku jest inaczej. Jeśli gmina przekracza wskaźnik ustalony przez dyrektywy unijne, może zostać ukarana finansowo. Przypomnę też, że opłata środowiskowa również poszła bardzo w górę. To też jest koszt – zwraca uwagę dyrektor Wiesław Targalski.

- Po tej podwyżce, która będzie teraz obowiązywała, mamy prawie 170 deklaracji o przekwalifikowaniu na segregację odpadów, czyli uzyskujemy efekt, którego chce ustawodawca - każdy obywatel jest zobowiązany do segregacji śmieci - przyznaje Wiesław Targalski, dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Gminy w Płońsku (foto: DT)

Wójt zapowiedział, że dojdzie do spotkania z mieszkańcami, podczas którego postara się wytłumaczyć kwestię podniesienia opłat za gospodarowanie odpadami przez gminny samorząd. (RED)

Komentarze  

#1 -1 JA
Niestety, w gminie Naruszewo śmieci zabierane są tylko jeden raz w miesiącu.
2018-02-21 09:31 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 -1 ty
A najlepsze jest to, że jak pod moją posesję podjeżdża śmieciara to modlę się aby wszystko zabrała tyle tego jest (kosz plus wory). Tymczasem u sąsiadów puchy. Mi szkoda pieca im chyba opału. W lecie jest zdecydowanie gorzej, a nie daj spóźnić się na wywóz. Dwa miesiące kiszenia śmierdzących odpadów - normalnie bajka
2018-02-22 06:02 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +22 Pytanie
Czemu w Plonsku śmieci wywożone są raz w tygodniu, a w gminie raz w miesiącu? Ile zimą lecą te odpady kominem ( później płacz ze smog) chociaż sama ogrzewam węglem, to latem jak skasować te odpady? Może przetrzyma mi je pan Targalski u siebie miesiąc ??
2018-02-21 10:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +14 Bzdura wójcie
Wójcie co za bzdury Pan opowiada i kit sprzedaje ludziom. Jakie samochody dodatkowe? Po co? Wystarczy postawić kontener i przyjechać jak będzie pełny lub otworzyć bramę od wysypiska i ludzie sami będą ten syf przywozić. Naród nie jest głupi Panie Wójcie.
2018-02-21 10:25 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 +10 Słuszny
Pana dni w Gminie są policzone! Ludzie Pana rozliczą przy urnach!
2018-02-21 10:36 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5 +6 Mieszkaniec
Przecież gmina nie ma pojęcia gdzie śmieci ludzie produkują, a gdzie nie. Brak korelacji między danymi, które gmina już posiada. Przykład prosty mają dane odbiorców wody. Jeśli na danej posesji ktoś pobiera wodę to produkuje również śmieci, chyba prosta logika. Wystarczy porównać obie bazy odbiorców wody i deklaracje odpadów. I może w końcu ruszyć tyłki w teren w celu sprawdzenia sposobu segregacji odpadów, bo to chyba kuleje i to mocno. Dlaczego większość ma się zrzucać na niepłacących albo "segregujacych inaczej" ze względu na niższe opłaty.
2018-02-21 19:37 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#6 +6 Aga
Nie tak chodzi o cenę, jak o częstotliwość wywozu śmieci. I oto chodziło na spotkaniu... Jak zwykle wójt i s-ka odwracają kota ogonem.
Przetargi z jedną firmą... biznes is biznes sorry Winnetou :))
2018-02-21 22:13 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7 -1 MOJA PROŚBA
Wójt i inni decyzyjni w urzędzie nie mieszkają na terenie gminy, dlatego łatwo im podejmować decyzje o podwyżce. Oni nie będą płacić więcej. Panie redaktorze proszę opublikować imienną listę radnych, którzy głosowali za podwyżką. Przyda się ta wiedza w ich weryfikacji w najbliższych wyborach.
2018-02-22 06:19 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1 -6 anna
Szkoda, że pensje nie idą w górę. Tylko najniższa krajowa. Panie Wójcie jak żyć!!!
2018-02-22 13:09 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.2 -4 gospodarz
Imienna lista radnych którzy głosowali za podwyżką ?
Wszyscy! jednogłośnie 15stu na 15stu.
Oli kiwnoł palcem rada wykonała, czy ktoś się jescze do tego nie przyzwycził ?
Zielonych moc aż nie dobrze sie robi.
2018-02-22 18:14 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.2.1 +12 kolorowy
Cytuję gospodarz:
Imienna lista radnych którzy głosowali za podwyżką ?
Wszyscy! jednogłośnie 15stu na 15stu.
Oli kiwnoł palcem rada wykonała, czy ktoś się jescze do tego nie przyzwycził ?
Zielonych moc aż nie dobrze sie robi.

Oj widzę Gospodarz chyba bardzo lubi niebieski
2018-02-22 19:39 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#8 +4 Kłamstwa
Jak raz w tygodniu można odbierać odpadady. To jest skandal. I jeszcze tłumaczyć, to tym ze brakuje aut. Kłamstwo! Klamstwo! Kłamstwo! Na każdej wiosce jeden kontener na odpady i po problemie. I będzie można go zabrać raz na dwa tygodnie. A to już chyba nie nadweręży floty PGK. Przecież to się na daje pod sąd. Ludzie płacą za usługę i „ czystość „ a mają brak usługi i latem podwórka jak gdzieś w slamsach w Pekinie. Jeden kosz obłożony worami robactwo i smród.
2018-02-22 13:43 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#9 0 Beata
A co z Ukraińcami z Szerominka, kto ich rozlicza za śmieci. Rozumiem że płacimy za wszystko. Kary godne są odbiory - jeden raz w miesiącu, wszędzie są co najmniej dwa razy. Rozumiem, że gminna ciemnota przyjmie wszystkie postanowienia rady b/u. Proszę o opublikowanie przetargu oraz radnych, którzy głosowali "za". Jeszcze jedno czy choinka to odpad czy nie. Ostatnio odmówiono mi zabrania w/w po świętach.Mam nadzieję, że mieszkańcy rozliczą gminę za jej politykę po wyborach. Swoją drogą łatwo decydować, jeżeli nie jest się mieszkańcem naszej gminy. Brak Wójta na spotkaniu uważam za uwłaczający nam wszystkim. Rozumiem, że jest to trudna sytuacja i najlepiej się usunąć z linii ataku. Pytani dodatkowe czy gmina ma jakiś plan co do usprawiania piecy CO . Wszechobecny smog jest naprawdę dokuczliwy. Czy ktokolwiek z urzędników gminy robił pomiary emisji spalin, sprawdzał czy w piecach nie pali się śmieciami. Ale cóż - trzeci świat. Zapraszam do naszych osad wieczorem, jest się czym pochwalić.
2018-02-22 14:30 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10 +1 Mino
A Pan Targalski mieszka na terenie gminy, czy w Płońsku. Super się podejmuje decyzję, które mnie nie dotyczą prawda. Wstyd (oczywiście moim zdaniem).
2018-02-22 14:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#11 -2 Ktoś
Podwyżki bez konsultacji z mieszkańcami - gratulacje dla wójta i rady. Widać gdzie nas mają......
2018-02-22 14:38 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12 +6 Mieszkaniec
Zadyma o 2 zł podwyżki... PIS zaczyna kampanię a w zadyma są najlepsi. Żal słuchać... Powodzenia panie Wójcie!
2018-02-22 16:30 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1 +4 Gość
Nie o dwa złote podwyżki tylko o prywate którą śmierdzi tu na kilometr, jak można dopuścić żeby w tych czasach wywozić śmieci raz w miesiącu i za takie pieniądze ? Poruszamy temat jak mieszkaniec chce, chyba że mieszkańcowi smród i śmieci nie przeszkadzają . To w tedy nie było tematu .
2018-02-22 17:15 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1.1 +7 MarB
Cytuję Gość:
Nie o dwa złote podwyżki tylko o prywate którą śmierdzi tu na kilometr, jak można dopuścić żeby w tych czasach wywozić śmieci raz w miesiącu i za takie pieniądze ? Poruszamy temat jak mieszkaniec chce, chyba że mieszkańcowi smród i śmieci nie przeszkadzają . To w tedy nie było tematu .

Ciekawe, że ci co zawsze płacili za śmieci nie narzekają... Tylko ci co zawsze palili a teraz muszą płacić nagle zauważyli że raz na miesiąc to za mało!
2018-02-22 19:25 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1.1.1 -1 GOŚĆ
Ja płaciłem, narzekam i na pewno nie jestem sam ! co z resztą widać. poprzednia stawka była kosmiczna jak na jeden wywóz a teraz to czapki z głów dla całej rady i Pana wójta. Tak wynegocjowac kontrakt ? szacunek. Lawina zwiazana z tym tematem była tylko kwestią czasu.
2018-02-22 19:50 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#13 +10 MarB
Jak zwykle Ci co zawsze palili śmieci albo wyrzucali do lasu mają pretensje. Boli ich że teraz płacą a nie że podwyżka!
2018-02-22 16:34 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#14 -2 Abc
Za to odbieranie śmieci raz w tygodniu, i te bezczelne kłamstwa że to tak musi być, to nawet jak miałbym zagłosować na jakiegoś człowieka znikąd to ma mój głos. To było zbyt bezczelne i zbyt długo trwa. Dziękuje.
2018-02-22 17:06 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#15 -2 Czy ja dobrze słyszę
Czy ja dobrze słyszę ze odbieraniem smieci raz w miesiącu ( gdzie gmina zadeklarowała się umową na odbiór odpadów za określa stawkę ) ma zmusić mieszkańców do segregacji smieci? A co na to Uokik, sanepid i mój konik który raczej udowodni Wam ze musicie robić to częściej czyli Rzecznik Praw Obywatelskich? Mieszkańcy nie odpuszczą.
2018-02-22 17:14 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#16 +8 Ala
Nie rozumiem zamieszania. Niska stawka, mała gęstość zaludnienia to i wywóz raz na miesiąc. Zawsze można zamówić większy pojemnik. A u mnie smrodu nie ma bo mam kompostownik. Kwiatki i pomidory rosną ślicznie na naturalnym nawozie- po co to ładować w śmietnik?
2018-02-22 19:32 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#16.1 0 Aga
zgłaszano prośby o częstotliwość wywozu wcześniej. Teraz po prostu więcej ludzi o to się dopomina...
I jeszcze raz nie chodzi o te dwa złote... a o śmieci "kiszone" przez miesiąc - w lecie jest strasznie.
Mam kompostownik, A pewnie wiesz Alu, że nie wszystko wrzuca się do kompostownika 8)
2018-02-22 20:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#17 +4 abc
widzę, że pis nachalnie zaczyna się już promować...
2018-02-22 19:37 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#18 -16 uważny
Może warto było wcześniej się umówić na to spotkanie
2018-02-22 19:44 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#18.1 +1 do uważnego
Kobiety były omówione, a że mądrze zrobiły i o swoim spotkaniu poinformowały innych przez co wójta rozwścieczyły to już nie ich problem, a wójta dla którego trzy Panie się nie liczą. Jak sam wspomina w artykule gdyby wiedział, że będzie więcej mieszkańców to zostałby w urzędzie. Trzy kobiety można olać, ale jak więcej to i wyjazd można odwołać, cały wójt. Jego wypowiedzi i zachowanie świadczą o nim, w tyłku ma mieszkańców, którzy w tym samym miejscu mieć go będą na jesienią. Czas na zmianę w tej gminie od wójta po kierowników i dyrektorów
2018-02-26 15:50 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#19 +11 INNA
Proponuję, by zajęto się śmierdzącym wysypiskiem w Dalanówku. Tu nie da się żyć. Pan mający chrapkę na stołek do tej pory milczał.Teraz Go boli? Gdzie był wcześniej, nie mieszkał tu? Wybory............
2018-02-23 11:01 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#20 +1 Mieszkaniec
Podwyżka wody też była mimo bajzlu w roku ubiegłym. Ciekawe tylko dlaczego gmina publikuje oceny jakości wody na początku roku ale z badań wykonanych 1,5 roku albo rok wcześniej. Co najmniej dziwne, albo mają mieszkańców za durniów. Moim zdaniem ktoś nie wykonuje należycie swoich obowiązków a wszyscy mają po kieszeni.
2018-02-24 11:49 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować