Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

575 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

,,E-MaksPower” to projekt tworzony przez najaktywniejsze Koła Naukowe Politechniki Warszawskiej, mający na celu zaprojektowanie i budowę pojazdu elektrycznego, bolidu na twardym zawieszeniu, ze sterowaniem dostosowanym dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W składzie realizującym to przedsięwzięcie znalazł się pochodzący z Sosenkowa w gminie Naruszewo Hubert Graczyk, były uczeń liceum w Zespole Szkół nr 2 w Płońsku. Obecnie trwa zbiórka funduszy na realizację tego niespotykanego do tej pory na skalę krajową pomysłu. I Ty możesz dorzucić swój przysłowiowy grosz.

Hubert jest studentem drugiego roku Politechniki Warszawskiej. Mimo że to zawsze informatyka była mu bliska, trafił na wydział automatyki i robotyki. - Zjawiłem się na targach, gdzie różne Koła prezentowały swoje projekty, złapałem bakcyla i dołączyłem do Koła Robotyków, a co za tym idzie zespołu zajmującego się budową bolidu dla 9-letniego Maksa, chłopca chorującego na zanik mięśni – mówi nam Hubert Graczyk.

Wszystko zaczęło się od wizyty ojca Maksa na targach Politechniki Warszawskiej. - Podszedł do nas i zapytał, czy nie chcielibyśmy zbudować pojazdu dla jego syna. Nie zastanawiając się długo zabraliśmy się za taki projekt – przyznaje Hubert. - Chcielibyśmy, aby Maks mógł przyjeżdżać na Politechnikę z tatą i wypożyczał bolid i jeździł nim po placu, czy torze. Miałby z tego wielką frajdę.

Maks ma problemy z poruszaniem się. W jednej dłoni ma sprawne tylko palce, a w drugiej może ruszyć całym nadgarstkiem o 40 stopni, stąd w projekcie kwestia ograniczonego zakresu ruchu brana jest pod uwagę w pierwszej kolejności.

Hubert Graczyk jest członkiem Koła Naukowego Robotyków (na zdjęciu z lewej), które zajmuje się zaprojektowaniem i wykonaniem elektrycznego układu sterowania oraz całego komputera pokładowego bolidu. Koło to ma już w dorobku budowę rozmaitych robotów, m.in.: Łazika Marsjańskiego, Projektu Hyperloop, pojazdu autonomicznego, platformy omnikierunkowej, drukarek 3D i wielu innych robotów.

Jestem odpowiedzialny w tym projekcie za zaprojektowanie przekładni na sterowanie elektryczne. Tym samym mam nadzieję, że dołożę swoją cegiełkę do układu sterowniczego – wyjaśnia. - Dzięki temu przedsięwzięciu mamy okazję nabyć podstawowe doświadczenie i umiejętności w praktyce. Na zajęciach nie można wszystkiego dotknąć. Ale liczy się przede wszystkim to, że projektowi ,,e-MaksPower” przyświeca tak fajny cel jak pomoc choremu chłopcu – dodaje Hubert.

Dodajmy, że ,,e-MaksPower” jest projektem realizowanym przez cztery Koła Studenckie Politechniki Warszawskiej, liczące w sumie ponad 30 osób. Poza Kołem wspomnianych robotyków, jest jeszcze Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (zespół studentów specjalizujących się w budowie oszczędnych pojazdów mobilnych), ADek (koło naukowe przy wydziale elektrycznym zajmujące się budową gokartów elektrycznych, a także dronów) oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe SmartCity (zespół studentów przy Wydziale Inżynierii Lądowej zajmujący się wcielaniem w życie inteligentnych rozwiązań przy organizacjach administracyjnych i biznesowych).

Ważna w chwili obecnej jest pomoc finansowa wycelowana w powodzenie projektu. Brakuje jeszcze około 20 tys. zł. - Realizacja przedsięwzięcia sama w sobie nie jest może aż taka droga, bowiem gros części bolidu będzie zbudowanych i zamontowanych od zera przez samych studentów – mówi Hubert.

Tak więc możecie wesprzeć projekt finansowo i w zamian otrzymać nie tylko satysfakcję, ale i atrakcyjne nagrody. Poszczególne pakiety cenowe i opisy nagród znajdują się pod tym linkiem: https://polakpotrafi.pl/projekt/e-makspower.

Jeśli nie możesz weprzeć ,,e-MaksPower” finansowo, opowiedzcie o tym ciekawym projekcie przyjaciołom, rodzinie i współpracownikom - zachęca zespół z Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej.

Dawid Turowiecki

Może Cię także zainteresować