Dzisiaj jest: 19 Stycznia 2018 Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz Do końca roku pozostało 347 dni.
czwartek 18 stycznia

Płoński areszt do likwidacji. Jednostka oddziałem zewnętrznym

in Puls Miasta

by Redakcja

Od początku funkcjonowania płońskiego aresztu, czyli od 120 lat był on zawsze jednostką samodzielną. Z dniem 31 marca tego roku Areszt Śledczy w Płońsku, zarządzeniem ministra sprawiedliwości, zostanie zniesiony i będzie częścią innej jednostki – zakładu karnego w Płocku. Od 1 kwietnia na ścianie budynku miejscowej placówki penitencjarnej przy ulicy Warszawskiej zawiśnie tabliczka z napisem ,,Oddział Zewnętrzny w…

1560 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
W 2017 ponad półtora miliona odsłon PwS: Miniony rok był rekordowy pod względem odsłon naszego portalu. Od 1 stycznia do 31 grudnia, według statystyk Google Anlytics, nasi czytelnicy odsłonili nas 1 514 184 razy! Dziękujemy za to, że tak często odwiedzacie nasz serwis. Szczęśliwego Nowego Roku! *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Zwykło się mówić, że ten grudniowy weekend jest ,,weekendem cudów” i coś w tym jest. Kiedy chociaż na chwilę odwiedzi się lokalny sztab Szlachetnej Paczki, można szybko odkryć na czym polega jej magia i fenomen, a wyjście z ,,magazynu” już nie będzie takie proste. W niedzielę zakończył się XVII Finał Szlachetnej Paczki. W Płońsku organizowany był już po raz siódmy.

Jeszcze przed pierwszą gwiazdką ludzie biedni, chorzy i samotni otrzymali szlachetne paczki. Płoński sztab wespół ze wspaniałymi darczyńcami ruszył na pomoc rodzinom z miasta Płońska oraz okolicznych gmin w powiecie. W tym roku płońska akcja wyszła poza naszą okolicę, gdyż trafiła również do Bulkowa i Zakroczymia.

Od piątku w magazynie zlokalizowanym tym razem w sali konferencyjnej płońskiego urzędu gminy, 32 wolontariuszy, wspieranych przez bardzo zaangażowanych kilkunastu osadzonych z miejscowego aresztu śledczego, strzelców, strażaków oraz kandydatów do bierzmowania z parafii pw. św. M. Archanioła, z hasłem na koszulkach ,,Lubię ludzi”, przystąpiło do tej jakże szczytnej, charytatywnej inicjatywy, która od lat udowadnia, że jednak można przenosić góry.

- Tak bardzo nakręca mnie ten finał. Te spotkania z darczyńcami, a potem z potrzebującymi rodzinami. Uśmiech a czasami i łzy wzruszenia nie schodzą nam z twarzy. Nie ma mowy o zmęczeniu – mówi Ania Brzostek, liderka płońskiego rejonu ,,SzP”. - Prawdziwy wolontariusz daje komuś, ale również zyskuje coś dla siebie. Może odkryć w sobie mocne i słabsze strony, może pokonywać bariery. ,,Paczka” i mnie w jakimś stopniu ukształtowała. Nauczyłam się odróżniać, gdzie pomoc jest naprawdę potrzebna, a gdzie jesteśmy manipulowani – kontynuuje.

W tym roku płońska ekipa Szlachetnej Paczki odwiedziła ponad 100 rodzin i połowa z nich została z różnych przyczyn wyeliminowana. - Chcemy pomagać tym, którzy faktycznie skorzystają i ta ,,paczka” ich wzmocni. W tej akcji jest wszystko konkretne, ułożone i zaplanowane, tu nie ma przypadku. Przez te wszystkie lata stawaliśmy się marką z prawdziwego zdarzenia – dodaje Ania, wspominając o tegorocznym darczyńcy, który jedną z rodzin obdarował ,,paczką” za ponad 20 tys. zł, co w praktyce przełożyło się na wyposażenie prawie całego mieszkania. Dodatkowo przeznaczył też 5 tys. zł na rehabilitację chorego dziecka. - Czujemy się odpowiedzialni za te rodziny, które włączamy, ale także jesteśmy odpowiedzialni przed tymi wszystkimi darczyńcami, fundującymi tak drogie przecież rzeczy, stąd staramy się właściwie dobierać rodziny znajdujące się w potrzebie. Bazujemy na zaufaniu – przyznaje liderka płońskiego sztabu.

Jak dowiedzieliśmy się, w tym roku wprowadzono nowość do projektu, a chodzi mianowicie o to, aby każdy wolontariusz po finale spotkał się minimum dwukrotnie z rodziną, która otrzymała pomoc materialną. - Czasami warto jechać jeszcze raz i dać tego jeszcze jednego przysłowiowego kopa, ten impuls do działania, aby nie skończyło się to tylko na pozostawieniu paczek. To ma być mądra pomoc – ocenia Brzostek.

Jest jeszcze jedna znacząca zmiana w całej akcji. Program ,,500 plus” sprawił, że w tym roku dużo mniej jest rodzin z dziećmi, a jeszcze do niedawna tendencja była odwrotna. - Teraz mamy samodzielnych rodziców – ojca samotnie wychowującego dziecko, matkę, której mąż popełnił samobójstwo oraz rodziny, gdzie jest choroba i niepełnosprawność – wymienia Ania Brzostek.

Te nadchodzące święta będą inne, lepsze, weselsze, szczęśliwsze dla 64 rodzin zakwalifikowanych do pomocy przez płońską drużynę Szlachetnej Paczki. To rekordowa liczba w porównaniu do lat ubiegłych. I za to chwała wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie! 

Dawid Turowiecki

Komentarze  

#1 +3 ultras
Oczywiście szacunek dla wolontariuszy, ale warto i trzeba wspomnieć o tej młodzieży, która zorganizowała w swoich środowiskach zbiórkę środków pieniężnych, zakupiła towar i poświęciła swój czas. To są Ci, których nie widać na zdjęciach, a bez których Szlachetna Paczka nie doszła by do skutku.
2017-12-11 09:57 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 +1 AB
W artykule jest mowa zarówno o Wolontariuszach prowadzących Rodziny jak i o Darczyńcach, którzy przygotowywali Szlachetne Paczki. Nie sposób wymienić wszystkich, ale z całą pewnością wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania akcji należą się podziękowania. Mam nadzieję, że każdy zaangażowany w projekt dając coś innym, otrzymał w zamian coś dla siebie. Pozdrawiam serdecznie, AB
2017-12-18 13:53 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować