Dzisiaj jest: 24 Lutego 2018 Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest Do końca roku pozostało 311 dni.
sobota 24 lutego

Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego [FOTORELACJA]

in Wokół Płońska

by Redakcja

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów. Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9…

649 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Dobre wieści dla mieszkańców gminy i miasta Raciąż: 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Płońsku podpisano umowę między powiatem a Zarządem Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika, na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu realizacji zadania przebudowy drogi Zawidz - Osiek - Włostybory - Koziebrody - Raciąż. Więcej info na ten temat w naszym serwisie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Gmina doczekała się bezkosztowego przekazania obiektu ośrodka zdrowia w Baboszewie. Radni nie byli zgodni, a największy sprzeciw wyrażał Artur Czapliński. Głosowanie w tej sprawie nazywał koncepcyjną katastrofą i totalną wtopą. Jego nastroje studził m.in. starosta Andrzej Stolpa, wskazując, że decyzja na ,,tak” pociągnie za sobą m.in. poprawę warunków opieki zdrowotnej dla mieszkańców baboszewskiej gminy.

Gminny samorząd o budynek ośrodka zdrowia w Baboszewie walczy od 2015 roku. - Nam nie zależy na przejęciu tego budynku na własność. Zależy nam, żeby on istniał i służył mieszkańcom. Jeżeli powiat i szpital nie mają pieniędzy, to rozsądne jest przekazanie budynku nam. Jesteśmy zdeterminowani, aby ten obiekt zmodernizować. Za kilka lat tam już nie będzie czego remontować. A tak teraz stoimy jako gmina w rozkroku – zaznaczał Tomasz Sobecki, wójt gminy Baboszewo.

Przeciwnego zdania był i jest Artur Czapliński, który bezpłatne przekazanie nieruchomości gminie określał jako formę wyzbywania się majątku i degradacji płońskiego szpitala. W swoim stanowisku podkreśla, że w przyszłości budynek może być bardzo potrzebny szpitalowi. - Analogiczna sytuacja miała miejsce w przeszłości z przekazaniem w prywatne ręce szpitalnego POZ. Szpitale powiatowe, w ramach których funkcjonują szpitalne POZ, mają dobrą kondycję finansową, bo podstawowa opieka zdrowotna generuje dochody dla całego szpitala. W Płońsku POZ są prywatne i dochód generują przedsiębiorcy prywatni, a szpital i powiat nic z tego nie mają. Czy w przyszłości nie może być podobnie z oddawanym budynkiem w Baboszewie? Oczywiście nie mam nic przeciwko prywatnej służbie zdrowia, ale jednak jako radny zostałem wybrany przez mieszkańców po to, żebym troszczył się o majątek publiczny i działał przede wszystkim dla dobra instytucji publicznych w tym szpitala powiatowego w Płońsku – mówił m.in. Artur Czapliński.

- Przedstawiciele gminy Baboszewo mówią o tym, że budynek jest w tragicznym stanie i oni chcą go wyremontować. To moje pytanie brzmi, dlaczego przez dwadzieścia lat dzierżawiąc ten lokal za złotówkę doprowadzili go do takiego stanu? Czy odpowiada za to powiat? To tak jakby ktoś wynajmował od nas mieszkanie za złotówkę, doprowadził je do ruiny, a teraz powiedział: musicie nam oddać, bo to jest ruina. Czy to jest logiczne? Według mnie po tylu latach bezpłatnego dzierżawienia tego lokalu powinno być odwrotnie. Gmina po swoim użytkowaniu, powinna wyremontować kompleksowo lokal i w dobrym stanie zwrócić go szpitalowi. I wtedy byłaby korzyść dla szpitala, dla gminy i dla wszystkich mieszkańców korzystających z publicznej służby zdrowia w gminie i powiecie – dodawał radny PiS.

- Szanuję zdanie wójta gminy Baboszewo Tomasza Sobeckiego, który uważa, że pozyskując ten ośrodek zdrowia przyczyni się do poprawy opieki zdrowotnej w jego gminie. Ale się z nim nie zgadzam, ponieważ jednocześnie jako radny powiatowy jestem zobligowany do dbania o interes wszystkich mieszkańców powiatu. A szpital w Płońsku służy mieszkańcom wszystkich 12 samorządów na terenie powiatu płońskiego. I dlatego dzisiaj zagłosuję przeciw darmowemu pozbywaniu się budynku szpitala w Płońsku znajdującego się w Baboszewie - zabierał głos w sprawie radny Artur Czapliński (na zdjęciu z prawej).

Starostwa wyjaśniał, że budynek przy Brodeckich nie stanowi majątku szpitala, a właściciel budynku zmienia z jednego samorządu na drugi, więc o sprywatyzowaniu go nie może być mowy.

- Przecież tego budynku nie włożymy do walizki i nie przeniesiemy do Płońska. To jest kwestia rachunku ekonomicznego. Trzeba ustabilizować sytuację finansową szpitala i dopiero wtedy myśleć o ekspansji – mówił Andrzej Stolpa. - Dobrym rozwiązaniem jest to, że szpital będzie miał tam zarezerwowane miejsce do świadczenia opieki specjalistycznej. Otworzenie POZ-etu na pewno przez pierwszych kilka lat wiąże się z dokładaniem do jego funkcjonowania. Ta decyzja jest przemyślana i dobrze umotywowana. Wierzę w dobrą wolę gminy – dodawał szef powiatu.

- Naszym celem jest zadbanie o cel społeczny. W pełni wyremontowany obiekt pozwoli rozwinąć jego funkcje publicznej opieki zdrowotnej, a w przyszłości stworzy możliwość wysokospecjalistycznej opieki dla mieszkańców tej części powiatu – zabierał głos radny Leonard Milewski.

W podobnym tonie wypowiadali się m.in. radni Elżbieta Grodkiewicz (na zdjęciu powyżej - red.) oraz Bogdan Pietruszewski. - Majątek niszczeje, kiedy nie ma konkretnego gospodarza. Nikt nie chce remontować czegoś, co nie jest jego. O wiele za długo zastanawialiśmy się nad przekazaniem tego obiektu gminie – przyznawała Grodkiewicz. - Nie oddajemy budynku przecież w prywatne ręce. Gmina będzie jego gospodarzem i będzie o niego dbała – dodawał Pietruszewski. - Użytkownikami będą lekarze, a korzystać będą mieszkańcy i z tego się cieszmy. Właścicielem notarialnym będzie gmina a nie powiat – tylko pytanie, czy tak naprawdę powiat wcześniej nim był, gdyż własność gminną dostał w prezencie – kontynuował wiceprzewodniczący rady.

Paweł Obermeyer, dyrektor SP ZZOZ w Płońsku (na zdjęciu powyżej - red.) stwierdzał, że problemy szpitala są znacznie większe niż wynikałoby to tylko z tego jednego obiektu. - Nie zarządzaliśmy tym budynkiem, a salomonowe rozwiązanie mogłoby być takie, że gmina wyremontuje ten obiekt, a my jako szpital spróbujemy zorganizować tam ,,specjalistykę" i ten budynek będzie w lepszej formie niż jest teraz – podkreślał dyrektor płońskiego szpitala.

Po podjęciu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze darowizny nieruchomości położonej w Baboszewie, słowa podziękowania złożyli radnym wójt gminy Baboszewo Tomasz Sobecki oraz przewodniczący tamtejszej rady Sławomir Goszczycki. Wójt przyznał, że w projekcie budżetu na przyszły rok ma zabezpieczone blisko 300 tys. zł na prace modernizacyjne ośrodka zdrowia. Zadanie to, jak wskazywał Sobecki, aby zaoszczędzić, gmina będzie chciała wykonać swoją grupą remontowo-budowlaną. (DT)

Komentarze  

#1 +27 Wyborca
I jak zwykle Pan radny Czapliński na Nie - i chyba tak dla zasady...
2017-12-03 11:41 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 -25 XYZ
A może nie dla zasady? Przeczytaj jego wypowiedź, postaraj się zrozumieć. To ma sens. Płoński szpital ledwie przedzie, a obok prywaciarze kwitną, bo POZ jest dochodowy. Gdyby POZ działał w ramach szpitala, zapewne sytuacja ekonomiczna wyglądałaby inaczej.
2017-12-03 18:31 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 -23 A
Wydaje się,że w tym wypadku radny trochę racji ma.
2017-12-03 20:07 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 -22 ZYZ
Wypowiedz na sesji rady powiatu radnego Czaplińskiego zawierała wiele racji. Tak starosta jak i dyrektor szpitala nie wykazali żadnego zainteresowania uzdrowieniem sytuacji z budynkiem po byłym ośrodku zdrowia w Baboszewie. Słowa dyr. Obermayera, że szpital ma większe problemy niż tylko z tym budynkiem to wyrażny sygnał że dyrektor sobie nie radzi. Nie bardzo wieżę , że gmina zgodnie z tym co powiedział wójt Sobecki sensownie wykorzysta obiekt. Ośrodek zdrowia w Sarbiewie został odnowiony za blisko 600 tyś złotych, czynsz za wynajem przez lekarza rodzinnego za obiekt jest wprost proporcjonalny do poziomu świadczonych usług. Jeśli taki ma być pomysł na opiekę zdrowotną w gminie, a może będzie tak jak przypuszcza radny Czapliński ,że ośrodek zostanie wyremontowany przez gminę za publiczne pieniądze i trafi w ręce prywatne za nędzny czynsz a usługi medyczne będą takie jak w Sarbiewie.
2017-12-06 16:51 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować