Dzisiaj jest: 20 Sierpnia 2018 Imieniny: Sabina, Sobiesław, Bernard Do końca roku pozostało 134 dni.

poniedziałek 20 sierpnia

Historia, która ożyła. Kawaleryjska szarża na polach Arcelina

in Wokół Płońska

by Redakcja

Wiele ważnych dla kraju rocznic obchodzimy w sierpniu. Jedną z nich jest bez wątpienia uroczystość wspomnienia wydarzeń z 1920 roku, kiedy to batalia pod pobliskim Arcelinem, wchodząca w skład Bitwy Warszawskiej, pozwoliła rozbić w pył bolszewicką hordę, o czym z dumą mówiono w minioną niedzielę. Głównym punktem wydarzenia była efektowna inscenizacja arcelińskiej szarży, z której zdjęcia znajdziecie już…

84 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Wybory samorządowe 2018: Premier zdecydował - wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. Tym samym druga tura wyborów przypadnie na 4 listopada. Zatem wraz z ogłoszeniem rozporządzenia mogą oficjalnie ruszyć kampanie wyborcze. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

Gabinet Psychologiczno - Logopedyczny UŚMIECHÓW 100 Ewa Długoszewska

Psychologiczna, logopedyczna i pedagogiczna pomoc dla dzieci. Wsparcie dla dorosłych. Wsparcie specjalisty on- line. Zajęcia grupowe dla dzieci.

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Promeo Media

Projektujemy strony internetowe i promujemy je w Internecie

Be Fit Studio Grzegorz Kowalski

Działalność służąca poprawie kondycji fizycznej.

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

Gmina doczekała się bezkosztowego przekazania obiektu ośrodka zdrowia w Baboszewie. Radni nie byli zgodni, a największy sprzeciw wyrażał Artur Czapliński. Głosowanie w tej sprawie nazywał koncepcyjną katastrofą i totalną wtopą. Jego nastroje studził m.in. starosta Andrzej Stolpa, wskazując, że decyzja na ,,tak” pociągnie za sobą m.in. poprawę warunków opieki zdrowotnej dla mieszkańców baboszewskiej gminy.

Gminny samorząd o budynek ośrodka zdrowia w Baboszewie walczy od 2015 roku. - Nam nie zależy na przejęciu tego budynku na własność. Zależy nam, żeby on istniał i służył mieszkańcom. Jeżeli powiat i szpital nie mają pieniędzy, to rozsądne jest przekazanie budynku nam. Jesteśmy zdeterminowani, aby ten obiekt zmodernizować. Za kilka lat tam już nie będzie czego remontować. A tak teraz stoimy jako gmina w rozkroku – zaznaczał Tomasz Sobecki, wójt gminy Baboszewo.

Przeciwnego zdania był i jest Artur Czapliński, który bezpłatne przekazanie nieruchomości gminie określał jako formę wyzbywania się majątku i degradacji płońskiego szpitala. W swoim stanowisku podkreśla, że w przyszłości budynek może być bardzo potrzebny szpitalowi. - Analogiczna sytuacja miała miejsce w przeszłości z przekazaniem w prywatne ręce szpitalnego POZ. Szpitale powiatowe, w ramach których funkcjonują szpitalne POZ, mają dobrą kondycję finansową, bo podstawowa opieka zdrowotna generuje dochody dla całego szpitala. W Płońsku POZ są prywatne i dochód generują przedsiębiorcy prywatni, a szpital i powiat nic z tego nie mają. Czy w przyszłości nie może być podobnie z oddawanym budynkiem w Baboszewie? Oczywiście nie mam nic przeciwko prywatnej służbie zdrowia, ale jednak jako radny zostałem wybrany przez mieszkańców po to, żebym troszczył się o majątek publiczny i działał przede wszystkim dla dobra instytucji publicznych w tym szpitala powiatowego w Płońsku – mówił m.in. Artur Czapliński.

- Przedstawiciele gminy Baboszewo mówią o tym, że budynek jest w tragicznym stanie i oni chcą go wyremontować. To moje pytanie brzmi, dlaczego przez dwadzieścia lat dzierżawiąc ten lokal za złotówkę doprowadzili go do takiego stanu? Czy odpowiada za to powiat? To tak jakby ktoś wynajmował od nas mieszkanie za złotówkę, doprowadził je do ruiny, a teraz powiedział: musicie nam oddać, bo to jest ruina. Czy to jest logiczne? Według mnie po tylu latach bezpłatnego dzierżawienia tego lokalu powinno być odwrotnie. Gmina po swoim użytkowaniu, powinna wyremontować kompleksowo lokal i w dobrym stanie zwrócić go szpitalowi. I wtedy byłaby korzyść dla szpitala, dla gminy i dla wszystkich mieszkańców korzystających z publicznej służby zdrowia w gminie i powiecie – dodawał radny PiS.

- Szanuję zdanie wójta gminy Baboszewo Tomasza Sobeckiego, który uważa, że pozyskując ten ośrodek zdrowia przyczyni się do poprawy opieki zdrowotnej w jego gminie. Ale się z nim nie zgadzam, ponieważ jednocześnie jako radny powiatowy jestem zobligowany do dbania o interes wszystkich mieszkańców powiatu. A szpital w Płońsku służy mieszkańcom wszystkich 12 samorządów na terenie powiatu płońskiego. I dlatego dzisiaj zagłosuję przeciw darmowemu pozbywaniu się budynku szpitala w Płońsku znajdującego się w Baboszewie - zabierał głos w sprawie radny Artur Czapliński (na zdjęciu z prawej).

Starostwa wyjaśniał, że budynek przy Brodeckich nie stanowi majątku szpitala, a właściciel budynku zmienia z jednego samorządu na drugi, więc o sprywatyzowaniu go nie może być mowy.

- Przecież tego budynku nie włożymy do walizki i nie przeniesiemy do Płońska. To jest kwestia rachunku ekonomicznego. Trzeba ustabilizować sytuację finansową szpitala i dopiero wtedy myśleć o ekspansji – mówił Andrzej Stolpa. - Dobrym rozwiązaniem jest to, że szpital będzie miał tam zarezerwowane miejsce do świadczenia opieki specjalistycznej. Otworzenie POZ-etu na pewno przez pierwszych kilka lat wiąże się z dokładaniem do jego funkcjonowania. Ta decyzja jest przemyślana i dobrze umotywowana. Wierzę w dobrą wolę gminy – dodawał szef powiatu.

- Naszym celem jest zadbanie o cel społeczny. W pełni wyremontowany obiekt pozwoli rozwinąć jego funkcje publicznej opieki zdrowotnej, a w przyszłości stworzy możliwość wysokospecjalistycznej opieki dla mieszkańców tej części powiatu – zabierał głos radny Leonard Milewski.

W podobnym tonie wypowiadali się m.in. radni Elżbieta Grodkiewicz (na zdjęciu powyżej - red.) oraz Bogdan Pietruszewski. - Majątek niszczeje, kiedy nie ma konkretnego gospodarza. Nikt nie chce remontować czegoś, co nie jest jego. O wiele za długo zastanawialiśmy się nad przekazaniem tego obiektu gminie – przyznawała Grodkiewicz. - Nie oddajemy budynku przecież w prywatne ręce. Gmina będzie jego gospodarzem i będzie o niego dbała – dodawał Pietruszewski. - Użytkownikami będą lekarze, a korzystać będą mieszkańcy i z tego się cieszmy. Właścicielem notarialnym będzie gmina a nie powiat – tylko pytanie, czy tak naprawdę powiat wcześniej nim był, gdyż własność gminną dostał w prezencie – kontynuował wiceprzewodniczący rady.

Paweł Obermeyer, dyrektor SP ZZOZ w Płońsku (na zdjęciu powyżej - red.) stwierdzał, że problemy szpitala są znacznie większe niż wynikałoby to tylko z tego jednego obiektu. - Nie zarządzaliśmy tym budynkiem, a salomonowe rozwiązanie mogłoby być takie, że gmina wyremontuje ten obiekt, a my jako szpital spróbujemy zorganizować tam ,,specjalistykę" i ten budynek będzie w lepszej formie niż jest teraz – podkreślał dyrektor płońskiego szpitala.

Po podjęciu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze darowizny nieruchomości położonej w Baboszewie, słowa podziękowania złożyli radnym wójt gminy Baboszewo Tomasz Sobecki oraz przewodniczący tamtejszej rady Sławomir Goszczycki. Wójt przyznał, że w projekcie budżetu na przyszły rok ma zabezpieczone blisko 300 tys. zł na prace modernizacyjne ośrodka zdrowia. Zadanie to, jak wskazywał Sobecki, aby zaoszczędzić, gmina będzie chciała wykonać swoją grupą remontowo-budowlaną. (DT)

Komentarze  

#1 +27 Wyborca
I jak zwykle Pan radny Czapliński na Nie - i chyba tak dla zasady...
2017-12-03 11:41 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 -25 XYZ
A może nie dla zasady? Przeczytaj jego wypowiedź, postaraj się zrozumieć. To ma sens. Płoński szpital ledwie przedzie, a obok prywaciarze kwitną, bo POZ jest dochodowy. Gdyby POZ działał w ramach szpitala, zapewne sytuacja ekonomiczna wyglądałaby inaczej.
2017-12-03 18:31 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 -23 A
Wydaje się,że w tym wypadku radny trochę racji ma.
2017-12-03 20:07 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 -22 ZYZ
Wypowiedz na sesji rady powiatu radnego Czaplińskiego zawierała wiele racji. Tak starosta jak i dyrektor szpitala nie wykazali żadnego zainteresowania uzdrowieniem sytuacji z budynkiem po byłym ośrodku zdrowia w Baboszewie. Słowa dyr. Obermayera, że szpital ma większe problemy niż tylko z tym budynkiem to wyrażny sygnał że dyrektor sobie nie radzi. Nie bardzo wieżę , że gmina zgodnie z tym co powiedział wójt Sobecki sensownie wykorzysta obiekt. Ośrodek zdrowia w Sarbiewie został odnowiony za blisko 600 tyś złotych, czynsz za wynajem przez lekarza rodzinnego za obiekt jest wprost proporcjonalny do poziomu świadczonych usług. Jeśli taki ma być pomysł na opiekę zdrowotną w gminie, a może będzie tak jak przypuszcza radny Czapliński ,że ośrodek zostanie wyremontowany przez gminę za publiczne pieniądze i trafi w ręce prywatne za nędzny czynsz a usługi medyczne będą takie jak w Sarbiewie.
2017-12-06 16:51 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce