Dzisiaj jest: 25 Lutego 2018 Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd Do końca roku pozostało 310 dni.
sobota 24 lutego

Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego [FOTORELACJA]

in Wokół Płońska

by Redakcja

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów. Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9…

982 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Dobre wieści dla mieszkańców gminy i miasta Raciąż: 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Płońsku podpisano umowę między powiatem a Zarządem Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika, na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu realizacji zadania przebudowy drogi Zawidz - Osiek - Włostybory - Koziebrody - Raciąż. Więcej info na ten temat w naszym serwisie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

W październiku Muzeum Romantyzmu w Opinogórze ogłosiło konkurs Literacki dotyczący epistolografii Zygmunta Krasińskiego: ,,A więc piszę, bo muszę pisać, piszę dlatego, że piszę, nie mam wyboru mogę tylko pisać...”. Prace, które należało nadsyłać do końca października, miały wykazać się znajomością listów Krasińskiego.

Uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w rolę poety romantycznego i na podstawie jego listów przygotować wpisy na fikcyjnym blogu.

Swoją kreatywnością i wrażliwością literacką wykazała się Justyna Kaczyńska z klasy III LW, która zajęła pierwsze miejsce, pisząc bloga jako nieszczęśliwy poeta tęskniący za ukochanym krajem i zmagający się z zakazanym uczuciem do Delfiny Potockiej oraz Patrycja Kwasiborska (również z klasy III LW; na zdjęciu poniżej - red.), która została wyróżniona przez komisję konkursową za oryginalność pracy.

Patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Celem przedsięwzięcia było propagowanie życia i twórczości Zygmunta Krasińskiego. Zamiłowanie do epistolografii dało Krasińskiemu trwałe miejsce w romantyzmie polskim i nie sposób pominąć listów-wyznań, które w XIX wieku przestały pełnić funkcję wyłącznie informacyjną.

Laureatka konkursu, nie tylko przeczytała szereg korespondencji poety, ale wykazała się niezwykłą wyobraźnią i zdolnościami literackimi. Stwierdziła, że obecnie Zygmunt Krasiński prowadziłby bloga o różnorodnej tematyce: podróży, tęsknoty za krajem, relacji z ojcem, przyjaźni z Reeve’m, czy znajomości z Mickiewiczem i właśnie do tego zagadnienia odniosła się w pracy konkursowej. Fragmenty jej bloga będzie można przeczytać w Biuletynie Literackim wydawanym przez Muzeum Romantyzmu w związku z finałem konkursu.

Wręczenie nagród nastąpi 10 grudnia w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Nasze maturzystki przygotowywała Anna Dobrowolska, nauczyciel języka polskiego w ZS nr 1 w Płońsku. Gratulujemy! (za info ZS nr 1 w Płońsku/dodał: RED)

Może Cię także zainteresować