Dzisiaj jest: 11 Grudnia 2017 Imieniny: Waldemar, Damazy Do końca roku pozostało 21 dni.

poniedziałek 11 grudnia

Łzy wzruszenia, radość, szczęście - jedyny taki weekend w roku!

in Wokół Płońska

by Redakcja

Zwykło się mówić, że ten grudniowy weekend jest ,,weekendem cudów” i coś w tym jest. Kiedy chociaż na chwilę odwiedzi się lokalny sztab Szlachetnej Paczki, można szybko odkryć na czym polega jej magia i fenomen, a wyjście z ,,magazynu” już nie będzie takie proste. W niedzielę zakończył się XVII Finał Szlachetnej Paczki. W Płońsku organizowany był już po…

170 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Zmarł radny powiatu płońskiego: W wieku 72 lat zmarł w warszawskim szpitalu wieloletni radny powiatowy Prawa i Sprawiedliwości i były burmistrz Raciąża, Henryk Kozakiewicz. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek o godzinie 14 w kościele parafialnym w Raciążu. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

W październiku Muzeum Romantyzmu w Opinogórze ogłosiło konkurs Literacki dotyczący epistolografii Zygmunta Krasińskiego: ,,A więc piszę, bo muszę pisać, piszę dlatego, że piszę, nie mam wyboru mogę tylko pisać...”. Prace, które należało nadsyłać do końca października, miały wykazać się znajomością listów Krasińskiego.

Uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w rolę poety romantycznego i na podstawie jego listów przygotować wpisy na fikcyjnym blogu.

Swoją kreatywnością i wrażliwością literacką wykazała się Justyna Kaczyńska z klasy III LW, która zajęła pierwsze miejsce, pisząc bloga jako nieszczęśliwy poeta tęskniący za ukochanym krajem i zmagający się z zakazanym uczuciem do Delfiny Potockiej oraz Patrycja Kwasiborska (również z klasy III LW; na zdjęciu poniżej - red.), która została wyróżniona przez komisję konkursową za oryginalność pracy.

Patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Celem przedsięwzięcia było propagowanie życia i twórczości Zygmunta Krasińskiego. Zamiłowanie do epistolografii dało Krasińskiemu trwałe miejsce w romantyzmie polskim i nie sposób pominąć listów-wyznań, które w XIX wieku przestały pełnić funkcję wyłącznie informacyjną.

Laureatka konkursu, nie tylko przeczytała szereg korespondencji poety, ale wykazała się niezwykłą wyobraźnią i zdolnościami literackimi. Stwierdziła, że obecnie Zygmunt Krasiński prowadziłby bloga o różnorodnej tematyce: podróży, tęsknoty za krajem, relacji z ojcem, przyjaźni z Reeve’m, czy znajomości z Mickiewiczem i właśnie do tego zagadnienia odniosła się w pracy konkursowej. Fragmenty jej bloga będzie można przeczytać w Biuletynie Literackim wydawanym przez Muzeum Romantyzmu w związku z finałem konkursu.

Wręczenie nagród nastąpi 10 grudnia w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Nasze maturzystki przygotowywała Anna Dobrowolska, nauczyciel języka polskiego w ZS nr 1 w Płońsku. Gratulujemy! (za info ZS nr 1 w Płońsku/dodał: RED)

Może Cię także zainteresować