poniedziałek 18 wrzesień

Wiekowy jubileusz pierwszej szkoły średniej w Płońsku [FOTORELACJA]

in Puls Miasta

by Redakcja

1917-2017 – to cezura czasowa płońskiej szkoły, Gimnazjum i Liceum przy ulicy Płockiej. Jubileusz 100-lecia istnienia placówki miał nader doniosły przebieg. Skłaniał do refleksji i przypominał młodzieży o szacunku do wspomnień. Dźwięk szkolnego dzwonka przywołał je z niesłychaną siłą na nowo. W czwartek I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza świętowało uroczystość Dnia Patrona. Dzień później odbyła się jubileuszowa…

326 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Plus tygodnia - Na pomoc gminie Czersk: Radni miejscy zgodnie zdecydowali o przekazaniu dotacji w kwocie 10 tys. zł dotkniętej kataklizmem gminie Czersk (woj. pomorskie). Pieniądze przeznaczone zostaną na naprawę infrastruktury uszkodzonej podczas sierpniowej nawałnicy. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

W ostatnich tygodniach informujemy o zmianach nazw ulic związanych z wprowadzoną w życie ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Na niecodzienne rozwiązanie zdecydowano się w Raciążu, gdzie ulicę 19 Stycznia zmieniono na ...19 Stycznia. Tak, tak to nie pomyłka.

Do tej pory zgodnie z uzasadnieniem uchwały Miejskiej Rady Narodowej z 10 sierpnia 1959 roku, 19 Stycznia był nazwą upamiętniająca wkroczenie wojsk radzieckich do miasta. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Raciążu rada zaproponowała nową nazwę ulicy w celu upamiętnienia powołania Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w dniu 19 stycznia 1999 roku.

W uzasadnieniu do uchwały stwierdzono też, że nadanie nazwy ulicy jest wyrazem szacunku i uznania dla działalności tejże instytucji.

Co ciekawe, wcześniej w sprawie zmiany nazewnictwa prawo głosu mieli również mieszkańcy Raciąża. Do wyboru były dwie nazwy zaproponowane przez samorząd: Strażacka i Jeziorany. Można było także zaproponować własną nazwę. Mieszkańcy zdecydowanie większą ilością głosów wybrali nazwę ,,Strażacka", ale ostatecznie to głosowanie nie miało wpływu na decyzje radnych.

Najbardziej zadowoleni mogą być zatem sami mieszkańcy ulicy 19 Stycznia oraz adresaci przesyłek pocztowych, którzy nie będą musieli przyzwyczajać się do nowe nazwy ulicy. (RED)

Może Cię także zainteresować