Dzisiaj jest: 25 Listopada 2017 Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens Do końca roku pozostało 37 dni.

poniedziałek 20 listopada

Wysadzili bankomat. Policja szuka sprawców zuchwałej kradzieży

in Na Sygnale

by Redakcja

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy wysadzili bankomat w Czerwińsku, należący do Vistula Banku Spółdzielczego. Czerwiński oddział banku zlokalizowany jest przy ulicy W. Jagiełły, jakieś 500 metrów od siedziby tamtejszego urzędu gminy. Do wybuchu doszło w środku nocy. Policja prowadzi oględziny miejsca i ustala dokładne okoliczności tego zdarzenia.

2729 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Co z przebudową ulicy ks. Popiełuszki?: Jak podaje płońskie starostwo, do 15 listopada powinny zakończyć się prace związane z przebudową ulicy ks. Jerzego Popiełuszki. Wykonawca, czyli firma Wapnopol, ma jeszcze do zrobienia: wyniesienie przejścia dla pieszych przy ZS Nr 2, montaż bariero-poręczy oddzielającej chodnik od akwenu, dokończenie kładzenia warstwy ścieralnej na rondzie i nawierzchni bitumicznej na ulicach dojazdowych oraz wykonanie oznakowania poziomego. Czy zdążą? - Wszystko zależy od pogody - słyszymy w starostwie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Raz jeszcze wracamy do głośnego tematu padłego bydła w pobliskim Skarżynie. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku otrzymał wyniki badań laboratoryjnych próbek pobranych 12 i 15 sierpnia w gospodarstwie hodowlanym przy Parkowej. 

Państwowy Instytut Weterynarii - Państwowy Instytut Badawczym w Puławach, który przeprowadzał badania, w dwóch próbkach kwi bydła i w jednej próbce pochodzącej z jelita cienkiego z zawartością, wykrył obecność toksyn botulinowych typu C i D - czytamy w piśmie z 30 sierpnia.

- Toksyna C i D to toksyna, która występuje typowo u zwierząt i jest najbardziej groźna właśnie dla nich. Są to toksyny jadu kiełbasianego - tłumaczy lek. wet. Jadwiga Szymborska, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płońsku. Pytamy, czy mogą być one szkodliwe dla ludzi. - Z tego co wiem, to toksyny te do mleka nie przechodzą, a jeśli już to w bardzo małym stopniu. Żeby stwarzało to zagrożenie dla ludzi, to toksyna taka musiałaby być spożyta w odpowiedniej dawce - odpowiada dr Szymborska. - W tym przypadku nie zachodzi niebezpieczeństwo, bowiem właściciel nie oddaje mleka od chorych krów. Nie ma obaw - zapewnia raz jeszcze lekarz weterynarii.

Jednak, jak się dowiadujemy, nie jest to jeszcze koniec badań. - Badania trwają też w innym kierunku - są przekroczenia na zawartość azotynów. Badane są także kiszonki, gdyż śladowe ilości toksyn wystąpiły również w paszy - stwierdza zastępca powiatowego lekarza weterynarii, wskazując na obecną sytuację w skarżyńskim gospodarstwie. - Sytuacja już się stabilizuje, a upadki bydła prawie się kończą - dodaje Jadwiga Szymborska. (DT) 

Pisaliśmy o tym:

http://plonskwsieci.pl/wokol-plonska/1745-badania-trwaja-ale-juz-dzis-wskazuje-sie-na-zatrucie-jadem-kielbasianym-sladem-naszych-publikacji

http://plonskwsieci.pl/wokol-plonska/1713-nagle-masowe-padniecia-bydla-w-skarzynie-przyczyna-wciaz-nie-jest-znana-lekarz-weterynarii-i-lokalne-wladze-apeluja-o-zachowanie-spokoju

Komentarze  

#1 +3 ANNA
,,z tego co wiem,to toksyny te do mleka nie przechodzą,a jeśli to w małym stopniu. Żeby stwarzało to zagrożenie dla ludzi,to toksyna taka musiałaby być spożyta w odpowiedniej dawce...''. Jaka dawka dla danej osoby stwarza to zagrożenie? A jak jest z tym czego pani weterynarz nie wie?...........
2017-09-02 14:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 0 Jerry
Kto sprawdza i gwarantuje, że właściciel nie oddaje mleka od chorych krów ? Mnóstwo jest takich przypadków a ten przewalacz pierwszy nie zasługuje na zaufanie.
2017-09-04 08:12 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować