Dzisiaj jest: 19 Czerwca 2018 Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna Do końca roku pozostało 196 dni.

poniedziałek 18 czerwca

Policja podaje jak doszło do poważnego wypadku w Skarżynie

in Na Sygnale

by Redakcja

Około godziny 15:20 doszło do zderzenia czterech pojazdów w miejscowości Skarżyn. - W miejscu gdzie odbywają się roboty drogowe, na polecenie kierującego ruchem zatrzymał się samochód ciężarowy jadący w kierunku Płońska, zaraz za nim dwa busy, a jadąca za nimi ciężarówka nie wyhamowała i uderzyła w poprzedzające je pojazdy - opisuje przebieg zdarzenia mł. asp. Kinga Drężek-Zmysłowska z…

2359 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Tragicznie na drodze w Przyborowicach Górnych: 11 czerwca na krajowej ,,siódemce", około godziny 17, na pasie w kierunku na Gdańsk doszło do zderzenia ciężarówki i osobowego opla. Nie żyje jedna osoba, mieszkaniec powiatu płockiego. Zdjęcia z wypadku i szczegóły zdarzenia w naszym materiale w dziale ,,Na sygnale". * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

W poniedziałek delegacja mieszkańców Arcelina osobiście złożyła w sekretariacie kurii diecezjalnej płockiej pismo adresowane do biskupa Piotra Libery o odmowie przypisania do nowej parafii. Pod listem podpisało się 275 osób, które kategorycznie sprzeciwiają się przeniesieniu ich z baboszewskiej parafii do nowo powstającej wspólnoty pw. św. Ojca Pio. Żądają od biskupa cofnięcia decyzji.

15 czerwca, podczas święta Bożego Ciała wiernym odczytano biskupi dekret o erygowaniu trzeciej płońskiej parafii i podziale, który, jak się okazuje, nie przez wszystkich jest akceptowany.

- Ta informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba, tym bardziej, że przecież nikt w tej sprawie się z nami nie konsultował. To zaskakujące, przykre i budzące same radykalne emocje, przede wszystkim złość – mówili w ubiegłym tygodniu mieszkańcy Arcelina, wskazując na blisko dwa i pół wieku przynależności do parafii pw. św. Urbana w Baboszewie. - Starych drzew się nie przesadza. Potraktowano nas po macoszemu, wracaliśmy do domów niczym skazańcy. To bardzo bolesne doświadczenie – dodawali.

Formą protestu ma być to pismo, którego obszerne fragmenty publikujemy, a które już trafiło do biskupa płockiego.

Myślą nawet o papieżu

(…) Decyzja Biskupa Diecezjalnego jest dla nas bardzo krzywdząca i nie zgadzamy się z nią. Nagłe oderwanie nas mieszkańców Arcelina od korzeni naszego miejsca, dziedzictwa praktyk religijnych, jakim jest dla nas Parafia pod wezwaniem Świętego Urbana w Baboszewie, to odebranie nam „domu rodzinnego”, osierocenie nas , wyrwanie jak „starego drzewa z korzeniami”.

Nikt z nami nie konsultował zmiany parafii, nie pytał nas o zdanie i zmusić nas do tej zmiany nie może. Rozumiemy przepisy prawa kanonicznego dotyczące przynależności terytorialnej do parafii. Jednak w przypadku naszej wioski jest to narzucona odgórnie zmiana terytorialna po 242 latach. Takich decyzji nie podejmuje się z dnia na dzień. Taka decyzja dla nas mieszkańców była szokiem i wywołała ogromy ból i rozpacz, a niektórych doprowadziła do choroby.

Parafia pod wezwaniem Św. Urbana w Baboszewie była jest i zawsze będzie dla mieszkańców wsi Arcelin przynależną terytorialnie Parafią. To nie tylko budynek, ale przede wszystkim ludzie i wielopokoleniowa wspólnota.

Na znak odmowy przynależności do nowej Parafii pod wezwaniem Św. Ojca Pio w Płońsku, informujemy jego ekscelencję, że nie zgodzimy się na sporządzenie kartotek przez powołanego tam proboszcza, odmówimy wpuszczenia do naszych domów jego współpracowników, nie przyjmiemy go na wizycie duszpasterskiej.

Jesteśmy otwarci na współpracę i wizytę duszpasterską tylko i wyłącznie z Parafią pod wezwaniem Św. Urbana w Baboszewie. Tylko w tej parafii będziemy załatwiali jak do tej pory nasze sprawy kancelaryjne. Będziemy praktykowali naszą wiarę. Tu są pokoleniowe kartoteki naszych rodzin. W tej parafii przyjmowaliśmy sakramenty. Tu mamy wielopokoleniowy cmentarz. Tu przeznaczamy nasze dobra materialne na utrzymanie parafii, wszystkie remonty, budowy. Nie zamierzamy łożyć datków na budowę nowo powstającego kościoła w Płońsku.

Nasza desperacja i solidarność działań w tym zakresie jest tak silna, że nie ustąpimy. W przypadku braku pozytywnego rozpatrzenia naszej prośby poprosimy o interwencję w tej sprawię Papieża Franciszka (…).

Pod listem do biskupa płockiego, który odczytano mieszkańcom na spotkaniu w minionym tygodniu, podpisało się 275 osób zameldowanych we wsi Arcelin

Postawieni przed faktem dokonanym

- Zamurowało nas, popłynęły łzy rozpaczy, ale nie tracimy nadziei, że nasz apel zostanie wysłuchany i wrócimy do poprzedniego stanu rzeczy. Ostatecznością będzie już prośba o interwencję u papieża, który przecież również rozpatruje jednostkowe przypadki, taki jak nasz – mówi Honorata Bielska, mieszkanka Arcelina.

- Rozumiemy, że nasz proboszcz baboszewskiej parafii musi podporządkować się zwierzchnikom, ale my nie musimy tego robić. My też stanowimy ten Kościół i nikt nie może zmusić nas i wskazywać, do której świątyni mamy chodzić, gdzie chrzcić dziecko, czy zamawiać intencyjne msze, oczywiście z całym szacunkiem dla hierarchów Kościoła – przyznaje Norbert Tomczyk. - Nikt nie zapytał nas o zdanie. Docierały do nas tylko jakieś ,,przecieki”. Tak się nie załatwia sprawy, że odczytuje się dekret, stawia się ludzi przed faktem dokonanym i do widzenia – dodaje mieszkaniec Arcelina. - Kościoły pustoszeją, więc nie widzę racjonalnego argumentu, który przemawiałby za faktem powołania kolejnej parafii.

Mieszkańcy uważają, że przez taką decyzję odebrano im miejsce kultu religijnego. - Kościół w Baboszewie to nie tylko budynek, to nasza wspólnota, z którą się bardzo utożsamiamy – stwierdza w imieniu blisko 300 osób, które podpisały się pod listem, Honorata Bielska. - Jeżeli nie będziemy mieli uregulowanej przynależności terytorialnej, jeśli chodzi o parafię, to niestety będziemy musieli ponosić podwójne koszta: zarówno dla parafii, do której fikcyjnie należymy – bo to dla nas w tym momencie jest fikcja – i dla parafii, w której będziemy chcieli mieć chrzest, ślub, czy pochówek – dodaje Bielska.

W miniony piątek zapytaliśmy Kurię Diecezji Płockiej, czy pomysł o przeniesieniu parafian z Arcelina był z nimi konsultowany, jakie konkretnie argumenty przemawiały za tym, żeby ich przenieść, i czy możliwa jest zmiana tej decyzji i pozostawienie mieszkańców wioski w obrębie dotychczasowej parafii. Elżbieta Grzybowska, rzecznik Kurii Diecezji Płockiej odpowiada:

Dzieło skierowane ku przyszłości...

,,Do Biskupa Płockiego nie wpłynął żaden formalny sygnał o tym, że mieszkańcy Arcelina nie chcą przyłączenia do nowo erygowanej parafii św. Ojca Pio w Płońsku.
W ramach przygotowań do erygowania nowej parafii w Płońsku, w pierwszych miesiącach tego roku odbyło się w Kurii Diecezjalnej Płockiej spotkanie z przedstawicielami wioski Arcelin (w obecności proboszcza parafii Baboszewo i księdza oddelegowanego do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Płońsku). Podczas tego spotkania kanclerz Kurii przedstawił plany związane z inicjatywą Biskupa Płockiego, aby w Płońsku utworzyć trzecią wspólnotę parafialną. Sugerowali to kapłani i świeccy, ponadto sprawa była konsultowana z miejscowymi władzami samorządowymi.

Nowa parafia w Płońsku, to dzieło skierowane ku przyszłości, mające służyć duchowemu dobru wiernych i większej skuteczności pracy duszpasterskiej z wiernymi, podlegającymi pasterskiej odpowiedzialności Biskupa Płockiego.

Na wspomnianym spotkaniu przedstawiono cele i korzyści, jakie czekają mieszkańców Arcelina w gminie Płońsk, po przyłączeniu tej wsi do nowej wspólnoty parafialnej. Wysłuchano także z uwagą głosu mieszkańców, ich obaw, głównie związanych z kwestiami cmentarnymi. Decyzję o powołaniu parafii, po wnikliwym duchowym rozeznaniu, pozostawiono Biskupowi Płockiemu. Ks. biskup, rozważywszy wszystkie „za” i „przeciw”, po konsultacji z miejscowymi duszpasterzami uznał, że Arcelin powinien zostać włączony do nowej parafii".

Do tematu wrócimy, kiedy Kuria odniesie się do zawiezionego dzisiaj przez mieszkańców Arcelina pisma. 

Dawid Turowiecki

Komentarze  

#1 +1 M
Jestem z parafii Św. M. Kolbego w Płońsku. Byłam na pierwszej mszy św. w nowej parafii i jestem pod wielkim wrażeniem tego miejsca. To piękne miejsce i piękny czas, żeby przyjąć i budować wielkie dzieło Boże. Pomimo, że jestem z innej parafii będę tam jeżdzić na msze św. ponieważ tam odczułam to COŚ... wielką miłość do bezdomnego Chrystusa, którego właśnie tam powinniśmy przyjąć.
2017-06-26 14:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 +4 ktos
To może podaruj kilka milionów na budowę nowego kościoła!!!!

W niedzielę 18.06 proboszcz nowej parafii podczas kazania podawał przykłady negatywnych komentarzy w internecie - szkoda tylko, że się do nich nie odniósł :-)
Wspominał dodatkowo budowę kościoła M.Kolbe z przykładami jak to ktoś przygotował kotlety a inny z księdzem proboszczem wchodził na rusztowanie i montował witraż itp.
Szkoda tylko, że czasy się zmieniły i na plac budowy nikt nie wpuści osoby spoza ekipy budowlanej i tak naprawdę jedyna pomoc jaką możecie ofiarować i jakiej od Was oczekuje kościół drodzy parafianie to jest KASA !!!!
2017-06-27 06:13 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.1 +3 ktos
Tak jak pisze przedmówca miejsce jest piękne ale proszę zastanówcie się kiedy widzieliście przepełniony kościół (nie licząc 2 razy w roku świąt).
Nawet na mszy 18.06 kiedy ksiądz przekonywał, że nowa parafia jest niezbędna to mnóstwo ławek w kościele było pustych. Księża cały czas krzyczą, że nie ma nowych powołań itp. to pytam się po co kolejny kościół ???
2017-06-27 06:14 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2 -1 m
Czy ktoś wyciągnął do Ciebie rękę po miliony KTOSIU? to chyba Wam chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze, bo jak piszecie ,,jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze''....bo chyba o wiare to Wam nie chodzi
2017-06-27 09:03 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1 +3 ktos
Do mnie to mogą wyciągać ręce a i tak nic nie dostaną bo trzeci kościół jest po prostu niepotrzebny.

Nie ma żadnych racjonalnych argumentów przemawiających za powołaniem trzeciej parafii i tym samym budową nowego kościoła.
A Tobie M życzę aby w przyszłości jak ruszy budowa Twój wkład polegał na tym, że zaniesiesz usmażone kotlety lub wspomożesz budowę pracując na niej co według mnie nie będzie miało miejsca bo tak jak pisałem czasy się zmieniły.
2017-06-27 10:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1.1 -1 m
Bardzo dziękuje. Sama sobie tego życzę i chętnie pomogę przy nowej parafii choc do niej nie należę. Chętnie będę jeżdzić na msze św. do niewykończonej kaplicy, bo to jest naprawde niesamowite miejsce. Życzę każdemu, aby tam spotkał Boga tak jak ja Go spotkałam..
2017-06-27 13:13 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1.2 -2 m
Tak się zastanawiam nad sformułowaniem ,,racjonalne argumenty''. Może takich argumentów faktycznie nie ma. Ale czytając Pismo Św. to jest wszystko nieracjonalne. np. powołanie uczniów przez Jezusa. Podchodzi Jezus do chłopa i mówi ,,pójdż za mną'' . Ten podnosi się i zostawia swoją prace i idzie..... To jest racjonalne??? No raczej nie. Czy zycie św. m. in. św. Ojca Pio było racjonalne też chyba nie, było Święte. Czy życie siostry Faustyny było racjonalne? też chyba nie. Było pełne miłości i pokory. I WIARY. Patrząc ludzkim okiem nowa parafia jest niepotrzeba, nieracjonalna i jak sądzę po komentarzach niechciana. I może dlatego Bóg zbuduje tam wielkie dzieło.... nie wiem ale wierzę że właśnie tam spotkam Go takiego jakim jest: biedny, skromny, niechciany, niekochany ale kochający ludzi ponad wszystko. Chciałabym... aby tam znalazł dom i miośc... Tak naprawdę budujemu dom dla samego Chrystusa czy jest on potrzebny czy nie.
2017-06-27 13:39 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1.2.1 -3 m
I wcale nie mam zamiaru dawac wielkich pieniędzy na budowę kościoła, bo ich nie mam. Ale chcę przyjąc ten dar, tego Boga, który chce tu zamieszkać. Apostołowie tez nie mieli wielkich pieniędzy - poszli tylko za Jezusem. Po prostu Go przyjęli.
2017-06-27 14:09 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1.2.1.1 0 m
Tak się zastanawiam. Gdyby teraz przyszedł prawdziwy Jezus - taki jak w ewangelii i szedł przez naszą miejscowość, co by sie działo?? Czy ktoś zaprosiłby Go do domu? Czy dał jeść i pić? Czy ktoś by w ogóle do Niego podszedł? Ciekawe..... A może poszczulibyśmy Go psami i wypędzili? Bo niepotrzebny i taki nieracjonalny. Kościół to Jego dom, rzeczy poświęcone Jemu...... Tak sobie myślę że zbyt daleko odeszliśmy od Ewangelii i tego prawdziwego zyjącego przecież Jezusa. Kościól to dla nas budyunek, złote obrazy, lśniąca podłoga,wygodne ławki, kwiaty.. A kościól to Jego dom. Tego, który umarł, żebys mógł żyć. To wszystko poczułam w tamtym miejscu, w niewykończonej kaplicy, w której tak naprawdę nic nie ma. Jet tylko krzyż a na nim ON - ten który szuka domu.
2017-06-27 14:28 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1.3 +2 XYZ
A ty chodzisz do kościoła? Sądzę, że nie. Najlepiej jednak wiesz, w jakim stopniu jest wypełniony wiernymi. Może tobie kościół jest niepotrzebny, ale są tacy, którzy myślą inaczej
2017-06-30 09:20 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1.4 0 M
I tak powiedział człowiek w XXI wieku do swojego Stwórcy, po tym jak Ten oddał swoje życie za niego: Jak śmiesz zamieszkać tu nie konsultując tego z nami. Idż precz, bo nie damy żadnych pieniędzy na twój dom...
2017-06-30 16:02 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.2.1.5 +1 M
No jednak KTOSIU nie miałeś racji.... Budowa kaplicy skończona. A na budowie była i pomoc, i życzliwośc, i ... kotlety. I przede wszystkim wielka radość.
2017-07-15 14:40 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +9 Ewa
Ja jestem z Ilina i z nami nikt nic nie konsultował a też nas przenieśli z Parafii św. Michała Archanioła. Nie wierzę, że były takie konsultacje a jeśli już coś było to tylko z wybrańcami lepszego sortu.
2017-06-26 14:53 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2.1 -5 B
A ja jestem z parafii Maksymiliana i też nikt nie konsultował ze mną. A MOŻE JA CHCIAŁABYM BYĆ W NOWEJ PARAFII ??? BO CHCIALABYM BYĆ, A NIE JESATEM I CO???? A może dla mojego widzimisię moje jedno mieszkanie przyłączą do nowej parafii? Chyba napiszę do papieża...
2017-06-26 20:17 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +6 marianna
Nie można kogoś zmuszać na siłę a tym bardziej w kwestiach wiary.Tym bardziej , ze wola Arcelina nikogo nie krzywdzi a wręcz przeciwnie wykazała bezgraniczne przywiązanie do swojej wspólnoty religijnej.Powinniśmy się cieszyć ,że jeszcze mają tak silną wiarę.
2017-06-26 15:52 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1 -6 M
Na siłę to nawet Jezus nie zmuszał nikogo aby poszedł za Nim. Jedno przyszło mi na myśl, że szatan potrafi naśladować wszystkie cnoty poza JEDNĄ - POSŁUSZEŃSTWEM... ( jakkolwiek by to zabrzmiało)... Przykro słuchać tych narzekań...
2017-06-26 16:22 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1.1 -5 S
Całkowicie się zgadzam. Na posłuszeństwie jeszcze nigdy źle w Kościele Katolickim nie wyszedł.
2017-06-26 16:40 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1.2 +2 papież o kościele
Każdy chrześcijanin jest powołany do działania na rzecz jedności Kościoła - powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Franciszek podkreślił, że jedność Kościoła jest dziełem Ducha Świętego i musimy dać się Jemu na tej drodze prowadzić.
2017-06-28 07:11 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1.2.1 +4 papież o kościele
Zaznaczył, że jest to zadanie, do którego powołani są wszyscy chrześcijanie na przestrzeni dziejów. Franciszek przypomniał, że św. Piotr (1 P 2,4-5) mówiąc o chrześcijanach posługuje się obrazem świątyni wzniesionej z "żywych kamieni". Jej przeciwieństwem jest świątynia pychy - wieża Babel. Zauważył, że pierwsza świątynia niesie jedność, druga natomiast jest symbolem braku jedności, nieporozumienia, różnorodności języków.

"Budowanie jedności Kościoła, budowanie Kościoła, tej świątyni, tej jedności Kościoła, to zadanie każdego chrześcijanina, każdego z nas. Kiedy trzeba zbudować świątynię, pałac, to poszukuje się przygotowanego na to miejsca, które nadawałoby się na budowę. Najpierw szuka się kamienia podstawowego, kamienia węgielnego - mówi Biblia. A fundamentem jedności Kościoła, czy lepiej kamieniem węgielnym Kościoła jest Jezus i Jego modlitwa w czasie Ostatniej Wieczerzy: «Ojcze, aby stanowili jedno!», Ona jest mocą" - stwierdził Ojciec Święty.
2017-06-28 07:12 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1.2.1.1 +4 papież o kościele
A gdzie jest nasza jedność Kościoła????????????
2017-06-28 07:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.2 -4 parafianka
,,wola arcelina nikogo nie krzywdzi...'' A jaka jest WOLA BOGA????? czy ktoś się zastanowił????? BO WOLĘ ARCELINA JUŻ ZNAMY................. MÓDLMY SIĘ ABY POZNAĆ WOLĘ BOGA....
2017-06-26 16:26 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.3 -6 przerażona
Jak na razie to Arcelin pokazał swoją PYCHĘ , zarozumialstwo i zuchwalstwo a nie wiarę.......
2017-06-26 17:13 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.3.1 +2 XYZ
pq arcelin....Nic nowego...
2017-06-27 18:06 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 -8 B
Napiszą do papieża Franciszka??? Wszak to On powiedział, że wiara polega na ,,zejściu z kanapy ''i na budowaniu królestwa bożego. Wiara to nie siedzenie w ciepłym, wygodnym kościele ale ciągły ruch, burze i zdobywanie ludzi dla Boga. Człowiek wiary to RYBAK, który łowi ludzi dla Boga. COŚ SIE KOMUS TU POMYLIŁO Z TĄ WIARĄ.
2017-06-26 17:26 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5 +9 Agnieszka
Ludzie powinni należeć do tej parafii, do której chcą i z którą czują się związani. Kościół jako instytucja nie powinien ,,poniewierać" wiernymi realizując przy tym swoje niejasno określone cele. Jak nie wiadomo o co chodzi to zapewne chodzi o kasę. Tylko nie wiadomo, czy mieszkancy Arcelina zechcą łożyć na nową parafię? Sądzę, że ci mądrzejsi zapewne nie......
2017-06-26 18:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.1 +1 a
a kim pani jest, pani Agnieszko żeby mówić Bogu co ma robić ? Kim pani jest, żeby decydować o tym , gdzie ma być Światynia Bogu przeznaczona?
2017-06-29 07:38 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.1.1 +2 XYZ
agnieszka jest zapewne nowoczesna demokratką, która uważa, że być powinno tak, jak ona chce.
2017-06-30 09:22 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.1.2 -3 Agnieszka
A kim Pani/ Pani jest, aby być tak pewnym, czego chce Bóg?
2017-06-30 21:40 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.1.2.1 +1 a
Jestem przyjacielem Jezusa
2017-06-30 21:55 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.1.2.1.1 +1 a
Pani Agnieszko, jestem przyjacielem Jezusa odkąd On do mnie powiedział: Kim ty jesteś , żebys mówiła mi co mam zrobic i jak pokierować twoim zyciem ? I chyba wtedy Go pokochałam i zaprzyjażniłam się z Nim. Dlatego boli mnie jak ktoś tak mówi.
2017-06-30 22:12 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.2 +1 M
I tak powiedział człowiek do swojego Stwórcy w XXI wieku...., po tym jak Ten oddał za niego swoje życie z MIŁOŚCI...pani Agnieszko...
2017-06-30 15:56 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5.2.1 +1 M
powiedział Mu: ,jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądzie''..........
2017-06-30 16:07 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#6 +3 marianna
Szanowni Państwo, Kościół to ludzie a Pan Bóg dał nam rozum i wolną wolę , nie sądzmy Arcelinian za to ,że chcą korzystać z darów jakimi obdarzył ich Pan. Warto rozmawiać z ludzmi i czasami zapytać ich o zdanie ,to najlepsza droga do porozumienia.
2017-06-26 18:53 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7 +1 gość niedzielny
A co stoi na przeszkodzie chodzić do innego kościoła w niedzielę? Ja czasem chodzę do jednego czasem do drugiego to pewnie przejdę się i do trzeciego żeby zobaczyć jak wyglada i jacy są księża. A może będą lepsi od tych którzy są? to wtedy dam na tacę;)
2017-06-26 20:50 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#7.1 +1 pozdrawiam
To daj też na zbudowanie :)
2017-06-26 20:59 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#8 +1 Johny
Bardzo dobrze! Brawo mieszkańcy Arcelina!
2017-06-27 06:13 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#9 +2 Małgorzata
A ja jestem z Arcelina i cieszę się, że będę należeć do nowej parafii.
2017-06-27 08:04 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#9.1 +2 Adam
Super, bd chociaż komu dawać na nową parafię!
2017-06-27 08:23 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#9.1.1 +1 Małgorzata
Czy dawać na plebanię w Baboszewie czy na kościół w Płońsku to mi wszystko jedno. Dziwi mnie najbardziej obłuda części tych "oburzonych", których w baboszewskim Kościele dawno nie widziałam.
2017-06-27 08:41 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10 -3 arcelin ogrnij się
Gdzie byli ci ludzie kilka miesięcy temu? A teraz krzyczą i lamentują. I ten ich bezwstydny list w którym straszą biskupa. Coś myślę, że niektórzy z tych krzykaczy za rok będą startować na radnych lub sołtysów i przez aferę z kościołem chcą ugrać
2017-06-27 14:20 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1 0 Gość
Kto krzyczy i lamentuje? Jak na razie to Ty. I nikt nie straszy Biskupa, to jest stanowisko tejże miejscowości. Każdy z nas ma prawo wyboru. Szkoda tylko, ze aktualni radni w tejże miejscowości są bezradni. Skoro nie mogli temu zaradzić.
2017-06-27 16:52 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1.1 -2 poza płońskiem
Krzyczą, wrzeszczą i lamentuja daleko poza Płońskiem ich słychać. No prawie w Rzymie !
2017-06-27 17:02 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1.2 -1 m
Cytuje fragment listu mieszkańców Arcelina": Na znak odmowy przynależności do nowej Parafii pod wezwaniem Św. Ojca Pio w Płońsku, informujemy jego ekscelencję, że nie zgodzimy się na sporządzenie kartotek przez powołanego tam proboszcza, odmówimy wpuszczenia do naszych domów jego współpracowników, nie przyjmiemy go na wizycie duszpasterskiej.
Jesteśmy otwarci na współpracę i wizytę duszpasterską tylko i wyłącznie z Parafią pod wezwaniem Św. Urbana w Baboszewie. Tylko w tej parafii będziemy załatwiali jak do tej pory nasze sprawy kancelaryjne. Będziemy praktykowali naszą wiarę. Tu są pokoleniowe kartoteki naszych rodzin. W tej parafii przyjmowaliśmy sakramenty. Tu mamy wielopokoleniowy cmentarz. Tu przeznaczamy nasze dobra materialne na utrzymanie parafii, wszystkie remonty, budowy. Nie zamierzamy łożyć datków na budowę nowo powstającego kościoła w Płońsku.
2017-06-28 08:20 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1.2.1 +3 m
LIST JEST PEŁEN BUNTU I PYCHY.... JEST ZAPRZECZENIEM WSPÓLNOTY. TO NIE STANOWISKO tych ludzi A PRZERAŻAJĄCA PYCHA...i awanturnicka postawa.
2017-06-28 08:22 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1.2.1.1 +2 M
,,nie zgodzimy się na sporządzenie kartotek przez powołanego tam proboszcza, odmówimy wpuszczenia do naszych domów jego współpracowników, nie przyjmiemy go na wizycie duszpasterskiej..
Nie zamierzamy łożyć datków na budowę nowo powstającego kościoła w Płońsku.''
Będziemy praktykowali naszą wiarę.
LUDZISKA PRZECZYTAJCIE TO !!!!!!!!! To jest wiara?????? To jest zaprzeczenie wiary !!!
2017-06-28 15:18 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1.2.1.1.1 +1 M
TYMI SŁOWAMI WYPĘDZACIE CHRYSTUSA NIE TYLKO ZE SWOICH SERC, ALE TEŻ Z TEJ ZIEMI...........Z TYCH OKOLIC... AŻ TRUDNO UWIERZYĆ ŻE TAKI LIST NAPISAŁY OSOBY WIERZĄCE.
2017-06-28 15:22 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1.2.2 +2 XYZ
I sami w arcelinie będą się chować po śmierci, sami chrzcić i udzielać sobie ślubów. Śmieszycie mnie ludzie. Wystarczy popatrzeć na zdjęcie i nawet komentować nie trzeba.
2017-06-30 09:28 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#10.1.2.2.1 +1 do Arcelina
Zdjęcia oczywiście nie trzeba komentować....bo nie ma na to słów. A w Arcelinie to będą się chować po śmierci ze wstydu przed Bogiem, jak zrozumieją co zrobili.
2017-07-05 06:36 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#11 +3 Yvonne
No własnie i to się nazywa miłość do bliźniego......... Szczucie na mieszkańców Arcelina i wyzywanie tych, którzy są przeciw nowej budowie.
Trochę pokory!!!!
Dewocja i zawiść. Taka jest większość tzw. wierzących chodzących do kościoła..."....mówiąc właśnie te słowa: "...i odpuść nam winy,
Jako my odpuszczamy" - biła bez litości.
Uchowaj,Panie boże takiej pobożności!"

Tylko proszę nie mówić po "pisowsku", że oni przecież tak samo.....
2017-06-27 14:51 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#11.1 +4 papież o kościele
Papież wzywa do jedności Kościoła, a nie do buntu, pychy i złości. Coś tu nie tak chyba
2017-06-28 08:03 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#11.2 +2 Iza
a ty kiedy byłaś w kościele? Najwięcej krytykują modlących się ci, którzy do kościoła nie chodzą. Yvonne - śmieszna jesteś
2017-06-30 09:30 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12 0 Kozuch
Zenada. Niektorzy udaja katolikow. Pisma nie czytaja, a sie madrza! Arcelinie u Boga nie ma syfiastej demokracji. Brak pokory jest pycha. To wstep do grzechowi przeciwko Duchowi Swietemu. Wedlug sw. Jana Apostola, to nie zaleca sie nawet modlic za takie typki! Mozna nie chodzic do nowej parafii. No ale taka checa publiczna smierdzi siarka.
2017-06-27 20:02 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1 -3 Ł
"Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone."
Bardziej zrozumienie by się przydało, a nie potępianie... Człowieku wielkiej wiary...
2017-06-28 05:52 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#12.1.1 +2 oj
oj, szatan potrafi odwrócić wszystko do góry nogami i grzech przedstawic jako dobro, a nawet jako akt wielkiej wiary. No cóż, żyjemy w czasach ostatecznych... Wypełnia się to, co mówią prorocy...
2017-06-28 06:58 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#13 +3 papież o kościele
Każdy chrześcijanin jest powołany do działania na rzecz jedności Kościoła - powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Franciszek podkreślił, że jedność Kościoła jest dziełem Ducha Świętego i musimy dać się Jemu na tej drodze prowadzić.
2017-06-28 07:32 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#14 +2 papież o kościele
Zaznaczył, że jest to zadanie, do którego powołani są wszyscy chrześcijanie na przestrzeni dziejów. Franciszek przypomniał, że św. Piotr (1 P 2,4-5) mówiąc o chrześcijanach posługuje się obrazem świątyni wzniesionej z "żywych kamieni". Jej przeciwieństwem jest świątynia pychy - wieża Babel. Zauważył, że pierwsza świątynia niesie jedność, druga natomiast jest symbolem braku jedności, nieporozumienia, różnorodności języków.

"Budowanie jedności Kościoła, budowanie Kościoła, tej świątyni, tej jedności Kościoła, to zadanie każdego chrześcijanina, każdego z nas. Kiedy trzeba zbudować świątynię, pałac, to poszukuje się przygotowanego na to miejsca, które nadawałoby się na budowę. Najpierw szuka się kamienia podstawowego, kamienia węgielnego - mówi Biblia. A fundamentem jedności Kościoła, czy lepiej kamieniem węgielnym Kościoła jest Jezus i Jego modlitwa w czasie Ostatniej Wieczerzy: «Ojcze, aby stanowili jedno!», Ona jest mocą" - stwierdził Ojciec Święty.
2017-06-28 07:32 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#14.1 +3 papież o kościele
gdzie nasza jedność Kościoła???
2017-06-28 07:34 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#15 +4 film ojcie PIO
Polecam film o tym niesamowitym świętym https://youtu.be/Hqdf8vJf-O4
Przykładnie posłuszny, olbrzym wiary, pokorny w każdym doświadczeniu, cierpiał nieprzerwanie przez 50 lat, tak w swym ciele jak i w duchu, cierpienia Męki Chrystusa. Ponieważ nigdy nie odmawiał niczego Boskiemu Zbawicielowi, został obdarzony w zamian wspaniałymi i licznymi charyzmatami
2017-06-28 11:08 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#16 +1 M
I tak powiedział człowiek do swojego STWÓRCY w XXI wieku, po tym jak On oddał za niego swoje życie: Jak śmiesz budować tu swój dom nie konsultując z nami. Nie damy pieniędzy, nie jesteś tu potrzebny. I to mówią ludzie podobno wierzący.
2017-06-30 16:16 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#17 +1 M
Bądż uwielbiony Jezu tu na płońskiej ziemi przez wszystkich jego mieszkańców !
2017-07-01 17:06 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#17.1 -1 katarzyna
Cytuję M:
Bądż uwielbiony Jezu tu na płońskiej ziemi przez wszystkich jego mieszkańców !


A czy do tej pory Jezus nie gościł na płońskiej ziemi???!!!
2017-07-03 11:47 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#18 +2 katarzyna
Najprawdopodobniej decyzja o powstaniu nowej parafii jest skutkiem polityki kościelnej, zaplanowanej już dawno temu. Mieszkańcy są jedynie pionkami w grze.

Nie tylko mieszkańcy Arcelina zostali potraktowani przedmiotowo. Całkowicie rozumiem ich złość. Czy gdziekolwiek były przeprowadzone konsultacje z parafianami? Czy nie jesteście źli, że postawiono was przed faktem dokonanym, nie dając prawa do wyrażenia swojej opinii? Bóg chyba nie przypadkowo obdarzył człowieka rozumem i kazał go używać, żeby teraz w ciemno brać wszystko, co każe nam Kościół. Argument, że należy wierzyć, jest absurdalny - trzeba rozróżnić wiarę w Boga i wiarę w Kościół, który wielokrotnie udowodnił, że nie jest nieomylny. Biskup podejmuje decyzje administracyjne (z którymi można i należy dyskutować), a nie ustanawia dogmaty wiary.
2017-07-03 11:59 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#19 +2 wkurzony
W całej sprawie jestem rozczarowany postawa przedstawicieli Arcelina w radzie koscielnej i gminnej. czy ich głos miał jakieś znaczenie? czy ci ludzie powinni nas reprezentowac? Myslelismy, ze reprezentuja NASZE interesy...
2017-07-03 12:11 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#20 +2 do wkurzonego
Ogarnijcie się ludzie i powiedzcie gdzie byliście jak była mowa o podziale trzech płonskich parafii ? Krzyczycie, oczerniacie wspaniałego księdza jakim jest ksiądz Tomasz i macie czelność nazywać się katolikami. Ciekawe dlaczego na spotkaniu nie było księży tylko garstka krzykaczy i dziennikarze? Czu co drudzy są w stanie zmienić dekret? Chyba nie, ale mimo wszystko zaprosiliście ich, a nie księży, którzy mogli coś zrobić z waszymi petycjami. A petycja wasza jest żałosna, bez kultury i pisana jak do jakiegoś lumpa a nie biskupa
2017-07-04 13:43 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce