Dzisiaj jest: 21 Stycznia 2018 Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław Do końca roku pozostało 345 dni.
czwartek 18 stycznia

Płoński areszt do likwidacji. Jednostka oddziałem zewnętrznym

in Puls Miasta

by Redakcja

Od początku funkcjonowania płońskiego aresztu, czyli od 120 lat był on zawsze jednostką samodzielną. Z dniem 31 marca tego roku Areszt Śledczy w Płońsku, zarządzeniem ministra sprawiedliwości, zostanie zniesiony i będzie częścią innej jednostki – zakładu karnego w Płocku. Od 1 kwietnia na ścianie budynku miejscowej placówki penitencjarnej przy ulicy Warszawskiej zawiśnie tabliczka z napisem ,,Oddział Zewnętrzny w…

1654 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
W 2017 ponad półtora miliona odsłon PwS: Miniony rok był rekordowy pod względem odsłon naszego portalu. Od 1 stycznia do 31 grudnia, według statystyk Google Anlytics, nasi czytelnicy odsłonili nas 1 514 184 razy! Dziękujemy za to, że tak często odwiedzacie nasz serwis. Szczęśliwego Nowego Roku! *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jońcu świętuje jubileusz 35-lecia istnienia. W czwartek w Domu Weselnym ,,Przy Lesie” społeczność szkolna zorganizowała okolicznościowe spotkanie z tymi, którym leży na sercu dobro jonieckiej placówki. Była radość z tego co udało się zrobić do tej pory, momenty wzruszenia i niestety chwile smutne, od których uciec się po prostu nie da.

- Jesteście wielcy... – zwracała się łamiącym głosem do dyrekcji oraz grona pedagogicznego mama Bartka, podopiecznego Ośrodka, który w młodym wieku przegrał walkę z chorobą. Takie były te jubileuszowe uroczystości – pełne refleksji i wspomnień.

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Jońcu oficjalnie rozpoczął działalność 15 stycznia 1982 roku. (…) Na początku lutego ‘82 autobusem przyjechali pierwsi jego wychowankowie. Było ich około pięćdziesięcioro. We wspomnieniach wychowawczyń zachował się obraz dzieci, które były skromnie ubrane, miały ze sobą małe pakunki, tobołki, były wystraszone, a niektóre z nich płakały. Młode, zaledwie 20-letnie wychowawczynie, jak wspominają, były tak samo wystraszone, jednak świadome ogromnej odpowiedzialności i obowiązku, jaki na nie spadł szybko i sprawnie rozpoczęły swój pierwszy dyżur. Dzieci trafiły do bardzo dobrych warunków lokalowych, miały swoje przytulne pokoje. Dla większości z nich Ośrodek stał się dosłownie drugim domem, ponieważ wyjazdy do domów rodzinnych nierzadko były organizowane raz na pół roku (…).

Mury SOSW w Jońcu na przestrzeni 35 lat opuściło około pół tysiąca wychowanków. Większość absolwentów podjęła naukę w szkołach zawodowych. - Posiadamy informację, iż nasi absolwenci wykonują różnorodne zawody, są dobrymi pracownikami, fachowcami nawet za granicą Polski. Mimo tego, że życie pisze różne scenariusze, nasi absolwenci miło i serdecznie wspominają pobyt w Ośrodku, kontaktują się z nami telefonicznie, znajdują nas na portalach społecznościowych, odwiedzają nas przy różnych okazjach. Zawsze są to miłe spotkania i rozmowy. W dorosłym życiu, z perspektywy czasu doceniają okazane im serce, opiekę, ciepło domowego ogniska i naukę codziennych prac – przyznają nauczyciele.

Z kolei dyrektor placówki Jerzy Michalak, którą swą funkcję sprawuję od roku 2004, przy okazji podziękowań, doceniał trudną pracę swoich pracowników. - Każdy dyrektor jest funta kłaków niewart, jeżeli nie będzie miał kadry, która będzie go wspierała – przyznaje pan Jerzy. - Spotkałem na swej drodze osoby, które w pracy zawodowej oddają tym dzieciakom całe swe serce. Widzę na co dzień ich olbrzymie zaangażowanie – kontynuuje dyrektor. - Nasz Ośrodek rodził się w bólach, ale dotrwał do dzisiejszego jubileuszu. Przeżywaliśmy lepsze i te gorsze chwile, ale radości, którą można czerpać z pracy z tymi dziećmi, nie da się przecenić. To trzeba przeżyć – dodaje Jerzy Michalak. - Jubileusz jubileuszem, ale życie toczy się dalej... - puentował.

Obecnie w specjalnym Ośrodku w Jońcu przebywa około 60 podopiecznych z różnych zakątków powiatu płońskiego. Pedagogów jest 32. Wszystkim osobom związanym z placówką, osobom, co trzeba podkreślić, bardzo gościnnym, z okazji urodzin życzymy samych słonecznych dni, choćby takich jak ten czwartkowy!

Dawid Turowiecki

Komentarze  

#1 0 Anna
Szacunek i serdeczne podziękowania za wielkie serca dla wszystkich.
2017-06-12 08:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować