Dzisiaj jest: 26 Kwietnia 2018 Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena Do końca roku pozostało 250 dni.
piątek 20 kwietnia

MKS na zakręcie. Wyrzucony trener kontra Zarząd klubu

in Puls Miasta

by Redakcja

Czwartkowa sesja traktująca o sytuacji w płońskim klubie lekkoatletycznym od kłótni się zaczęła i tak samo się skończyła. Niby wszyscy zapewniali jak to im zależy na dobru stowarzyszenia i dzieci oraz młodzieży tam zrzeszonych, ale wyszło jak zwykle. Polityczne animozje wzięły górę, chociaż dyskusja o kondycji MKS Durasan Płońsk z punktu widzenia postronnego odbiorcy musiała wydawać się ciekawa.…

620 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Płońska lekkoatletyka na zakręcie: Już u nas szczegółowa relacja, również w materiałach video, z sesji nadzwyczajnej, która poświęcona była sytuacji w MKS-ie Durasan Płońsk. Głos zabrał między innymi wyrzucony z klubu trener Robert Adamski oraz przedstawiciele Zarządu. Nie obeszło się bez kłótni samych radnych. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu. O tym poważnym zaburzeniu rozwoju dziecka nieco więcej znajdziecie w artykule Katarzyny Podolskiej-Skotak z płońskiego Centrum Zdrowia ,,Szansa".

Autyzm nie jest chorobą. I nie da się go wyleczyć. Towarzyszy człowiekowi do końca życia. To co pomaga to terapia i ludzka życzliwość, cierpliwość, zrozumienie.

Osoby z autyzmem i zaburzeniami ze spektrum autyzmu żyją wśród nas i fizycznie niczym się od nas nie różnią. Ale ich życie różni się od naszego diametralnie. Co więcej, mimo przedstawionej poniżej charakterystyki, należy pamiętać, że każda osoba z autyzmem jest inna, nie ma dwóch identycznie funkcjonujących.

Świat osoby z autyzmem jest bardzo złożony. Aż za bardzo. Zdrowi ludzie nie widzą i nie słyszą pewnych bodźców, ignorują je. Ale nie osoba dotknięta autyzmem. Dźwięki, zapachy, smaki docierają do niej z kilka- kilkanaście razy większą siłą niż do przeciętnego człowieka. Każda rzecz w otoczeniu jest jednakowo ważna. Trudno się w tym połapać. Analiza każdego elementu rzeczywistości jest więc bardzo długa, a to powoduje, że zanim dotrze do nas, co się dzieje, pojawiają się już nowe obrazy, dźwięki itp. Można się w tym pogubić, ale i jest to bardzo męczące. Pojawia się chęć ulgi, ucieczki od nadmiaru wrażeń. I stąd mechanizm” zamykania się w sobie, w swoim świecie”- coś co większość z nas kojarzy z autyzmem.

Kolejnym problemem jest mowa. Osoby dotknięte autyzmem mają kłopot z jej analizą. Ale i z formułowaniem wypowiedzi. Mają poczucie, że są nierozumiani przez otoczenia, ale i sami nie do końca to otoczenie rozumieją. To może z kolei rodzić irytację, niepokój, nadmiar napięcia.

Często wykonywanie prostych czynności jest dla tych osób bardzo skomplikowane, nauka ich zajmuje więc więcej czasu. I znowu może pojawić się nie nadążanie za innymi.
Osoby dotknięte autyzmem mają kłopot z nawiązywaniem i rozwijaniem swoich relacji z innymi ludźmi, a więc upraszczając z zaprzyjaźnianiem się. Krótko mówiąc chcą mieć przyjaciół, ale nie wiedzą jak to zrobić. Podejmują dość niezdarne próby. Często nieudane. A to rodzi smutek, przygnębienie, frustrację złość. Jeśli jeszcze próby zbliżenia się do innych kończą się dokuczaniem- osoba taka jeszcze bardziej się izoluje. Czuje się samotna, niezrozumiana, a świat widzi jako niebezpieczny. Kto z nas by nie uciekł albo nie zamknął się w swoim świecie. Kto z nas nie zacząłby w końcu krzyczeć- z bezsilności, żalu i smutku.

Ale autyzm to nie koniec świata- ma też dobre strony. Widzi się coś, czego nie widzą inni. Słyszy się więcej. Świat jest bogatszy. Osiągnięty sukces cieszy bardziej.
Z autyzmem można nauczyć się żyć, oswoić go. Wymaga to ciężkiej pracy i pomocy ze strony innych. Ale naprawdę można.

Każdy rok życia, to dla osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ciężka praca, uczenie się nowych rzeczy, nowych relacji. Każdy dzień to nowe wyzwanie, nowe trudności, bo gdy jedne już opanują- pojawiają się kolejne. Ich terapia, ich praca nad sobą, nigdy się nie kończy, trwa całe życie od chwili postawienia diagnozy, aż do śmierci. Autyzm to taki towarzysz na dobre i na złe; towarzysz, który nigdy osoby nie opuści, będzie z nią zawsze.

Pamiętajmy więc o tym i wspierajmy osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pokazujemy im tak jak dziś, że jesteśmy z nimi gotowi, by im pomagać. Że ich akceptujemy. Staramy się zrozumieć. (KPS)

Może Cię także zainteresować