Dzisiaj jest: 22 Maja 2018 Imieniny: Julia, Wiesława, Helena Do końca roku pozostało 224 dni.

czwartek 17 maj

Ludzie chcą pracować, a nie bezczynnie czekać! - protest rolników

in Wokół Płońska

by Redakcja

Planowany od dłuższego czasu rolniczy protest plantatorów truskawek z powiatu płońskiego, przede wszystkim z gminy Czerwińsk, zorganizowano 17 maja. Blisko 50 rolników ciągnikami, z włączonymi kogutami i z wpiętymi biało-czerwonymi flagami, ruszyło drogą Czerwińsk-Płońsk pod siedzibę starostwa powiatowego, gdzie spotkali się z dyrekcją Powiatowego Urzędu Pracy i władzami powiatu. Rozmawialiśmy z rolnikami jeszcze przede wyjazdem, kiedy zbierali się…

638 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Wezmą się za ulicę Krańcową: 15 maja w Urzędzie Miejskim burmistrz Andrzej Pietrasik oraz wójt Aleksander Jarosławski zawarli porozumienie, którego celem jest budowa ulicy Krańcowej, będąca granicą pomiędzy Płońskiem a wsią Skrażyn. Koszt inwestycji będzie poniesiony przez obie strony po połowie. Roboty budowlane będzie realizował Zarząd Dróg i Mostów oraz Gminny Zakład Komunalny. Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Długość przebudowywanego odcinka stanowić będzie ok. 800 metrów. - Myślę, że mieszkańców ucieszy ta wiadomość. Krańcowa to ulica, która zbiera ruch z osiedla Toruńska - komentuje wójt Jarosławski. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

Dziś w naszym portalowym cyklu ,,Ekspert radzi" publikujemy materiał autorstwa lek. med. Ryszarda Mikołajewskiego, laryngologa przyjmującego w Prywatnych Gabinetach Lekarskich ,,MEDICUM". Tym razem będzie o niedosłuchu wśród naszych pociech.

Czy niedosłuch może być groźny dla niemowlęcia?

Późne rozpoznanie ubytku słuchu u niemowlęcia upośledza naukę mowy oraz możliwości poznawcze i sferę emocjonalną dziecka. Powinno się zatem uważnie obserwować jak rozwijające się niemowlę reaguje na dźwięki otoczenia, na przykład głos matki lub hałas zabawek.

W wieku 4-6 miesięcy dziecko powinno odwracać głowę w kierunku źródła dźwięku i wykazywać zainteresowanie sygnałami zabawek muzycznych.

Na pierwsze urodziny z reguły mówi już pojedyncze słowa, takie jak mama, tata, baba. Jeżeli tego nie robi, należy zwrócić się do specjalisty laryngologa w celu wykluczenia niedosłuchu.

Do rozwoju mowy niezbędny jest bowiem prawidłowy słuch. Uszkodzenie słuchu może poważnie opóźnić ten proces - powinno być zatem wykryte jak najwcześniej, najlepiej w pierwszych miesiącach życia. Obecnie uważa się, że dziecko z uszkodzonym słuchem należy zdiagnozować i ewentualnie zaopatrzyć w aparaty słuchowe najpóźniej około 1-go roku życia. 

Czy niedosłuch może być groźny dla dziecka przedszkolnego?

Małe dziecko rozwija się bardzo intensywnie, zarówno fizycznie jak i umysłowo. Upośledzenie słuchu może znacznie opóźnić ten rozwój. Dziecko które robi wrażenie nieuważnego, nieposłusznego, źle wymawia pojedyncze słowa, przekręca je, nie zwraca uwagi na polecenia matki, pyta wielokrotnie: "co? co?", bądź ustawia głośniej radio lub telewizor - może mieć niedosłuch.

U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często występuje niedosłuch wywoływany chorobą zwaną wysiękowym zapaleniem ucha środkowego. Nie jest to schorzenie, które manifestuje się bólem i gorączką. Jest to skrycie przebiegający proces, często związany z przerostem migdałka gardłowego (tzw. trzeciego) i nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, którego głównym objawem jest niedosłuch.

Najwcześniej nieprawidłowości w zachowaniu dziecka zauważają rodzice. Powinni wówczas zwrócić się do specjalisty, który może ocenić stan narządu słuchu oraz zlecić wykonanie specjalistycznych badań. W porę przeprowadzone leczenie laryngologiczne przynosi zwykle poprawę. 

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

Dziedziczne
(izolowane lub połączone z wadami rozwojowymi różnych narządów).

Wrodzone:

 • związane z chorobą matki w pierwszych 3 miesiącach ciąży (różyczka, cytomegalia),
 • wynikające z przewlekłych schorzeń u matki (cukrzyca, niewydolność nerek),
 • będące konsekwencją stosowanych w ciąży leków, narażeniem na hałas, paleniem papierosów

Nabyte:

 • okołoporodowe (niedotlenienie, wcześniactwo)
 • przebyte zapalenie opon
 • choroby zakaźne (świnka, odra, płonica)
 • stosowane leki ototoksyczne
 • choroby zapalne ucha środkowego
 • narażenie na hałas - jednorazowy (na przykład petarda) lub wielokrotny (głośna muzyka)

U osób dorosłych dołączają się inne przyczyny:

 • związane ze starzeniem się słuchu (szczególnie po 60-tym roku życia)
 • choroba Meniera - przebiegająca z napadami zawrotów, szumu w uchu i pogorszeniem się słuchu
 • otoskleroza - choroba młodych kobiet z postępującym pogorszeniem słuchu, szczególnie w okresie ciąży, i szumami

Niedosłuch zdecydowanie pogarsza jakość życia. W zależności od stopnia niedosłuchu i jego przyczyny, dostępne są różne metody leczenia: operacyjne i zachowawcze. Niekiedy jedynym sposobem pomocy dla osób z uszkodzonym słuchem pozostaje aparat słuchowy. Niemniej, o ile upośledzenie wzroku i noszenie okularów jest zwyczajowo przyjęte, używanie aparatu słuchowego bywa niekiedy trudne do zaakceptowania przez niektórych pacjentów.

Jakie są metody badania słuchu u dzieci?

Prosta obserwacja reakcji niemowlęcia na dźwięki jest stosowana do orientacyjnej oceny słuchu od bardzo dawna. Niemniej w ostatnich latach dokonał się w tej dziedzinie ogromny postęp. Współczesna medycyna dysponuje kilkoma tzw. obiektywnymi metodami, które oceniają stan słuchu bez współpracy pacjenta. Są to bardzo nowoczesne pomiary oparte o techniki komputerowe.

Od 4-6 roku życia wprawna osoba badająca słuch potrafi nawiązać z dzieckiem na tyle bliski kontakt, że możliwe staje się uzyskanie wiarygodnego wykresu, tzw. audiogramu. Jest on oparty na odpowiedziach pacjenta na sygnały o określonych częstotliwościach. Stanowi on wiarygodne odbicie progu słyszenia, zwłaszcza jeśli jest powtarzany kilkakrotnie.

U osób dorosłych, współpracujących w czasie badania, ocena progu słyszenia na ogół nie sprawia większych trudności.

Leczenie

Narząd słuchu, podobnie jak wzrok, jest jednym z najważniejszych zmysłów. Jego stan w istotny sposób wpływa na jakość naszego życia. Każde podejrzenie dotyczące niedosłuchu, szczególnie u dziecka, powinno być zdiagnozowane i leczone, gdyż ubytek słuchu niekiedy może postępować, a zmiany stają się nieodwracalne.


lek.med. Ryszard Mikołajewski
LARYNGOLOG, OTOLARYNGOLOG
MEDICUM Prywatne Gabinety Lekarskie
Płońsk, ul. Rzemieślnicza 21
Wizyty po wcześniejszym zapisie telefonicznym pod numerem: 692 336 052.

Może Cię także zainteresować