Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

575 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

Dziś w naszym portalowym cyklu ,,Ekspert radzi" publikujemy materiał autorstwa lek. med. Ryszarda Mikołajewskiego, laryngologa przyjmującego w Prywatnych Gabinetach Lekarskich ,,MEDICUM". Tym razem będzie o niedosłuchu wśród naszych pociech.

Czy niedosłuch może być groźny dla niemowlęcia?

Późne rozpoznanie ubytku słuchu u niemowlęcia upośledza naukę mowy oraz możliwości poznawcze i sferę emocjonalną dziecka. Powinno się zatem uważnie obserwować jak rozwijające się niemowlę reaguje na dźwięki otoczenia, na przykład głos matki lub hałas zabawek.

W wieku 4-6 miesięcy dziecko powinno odwracać głowę w kierunku źródła dźwięku i wykazywać zainteresowanie sygnałami zabawek muzycznych.

Na pierwsze urodziny z reguły mówi już pojedyncze słowa, takie jak mama, tata, baba. Jeżeli tego nie robi, należy zwrócić się do specjalisty laryngologa w celu wykluczenia niedosłuchu.

Do rozwoju mowy niezbędny jest bowiem prawidłowy słuch. Uszkodzenie słuchu może poważnie opóźnić ten proces - powinno być zatem wykryte jak najwcześniej, najlepiej w pierwszych miesiącach życia. Obecnie uważa się, że dziecko z uszkodzonym słuchem należy zdiagnozować i ewentualnie zaopatrzyć w aparaty słuchowe najpóźniej około 1-go roku życia. 

Czy niedosłuch może być groźny dla dziecka przedszkolnego?

Małe dziecko rozwija się bardzo intensywnie, zarówno fizycznie jak i umysłowo. Upośledzenie słuchu może znacznie opóźnić ten rozwój. Dziecko które robi wrażenie nieuważnego, nieposłusznego, źle wymawia pojedyncze słowa, przekręca je, nie zwraca uwagi na polecenia matki, pyta wielokrotnie: "co? co?", bądź ustawia głośniej radio lub telewizor - może mieć niedosłuch.

U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często występuje niedosłuch wywoływany chorobą zwaną wysiękowym zapaleniem ucha środkowego. Nie jest to schorzenie, które manifestuje się bólem i gorączką. Jest to skrycie przebiegający proces, często związany z przerostem migdałka gardłowego (tzw. trzeciego) i nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, którego głównym objawem jest niedosłuch.

Najwcześniej nieprawidłowości w zachowaniu dziecka zauważają rodzice. Powinni wówczas zwrócić się do specjalisty, który może ocenić stan narządu słuchu oraz zlecić wykonanie specjalistycznych badań. W porę przeprowadzone leczenie laryngologiczne przynosi zwykle poprawę. 

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

Dziedziczne
(izolowane lub połączone z wadami rozwojowymi różnych narządów).

Wrodzone:

 • związane z chorobą matki w pierwszych 3 miesiącach ciąży (różyczka, cytomegalia),
 • wynikające z przewlekłych schorzeń u matki (cukrzyca, niewydolność nerek),
 • będące konsekwencją stosowanych w ciąży leków, narażeniem na hałas, paleniem papierosów

Nabyte:

 • okołoporodowe (niedotlenienie, wcześniactwo)
 • przebyte zapalenie opon
 • choroby zakaźne (świnka, odra, płonica)
 • stosowane leki ototoksyczne
 • choroby zapalne ucha środkowego
 • narażenie na hałas - jednorazowy (na przykład petarda) lub wielokrotny (głośna muzyka)

U osób dorosłych dołączają się inne przyczyny:

 • związane ze starzeniem się słuchu (szczególnie po 60-tym roku życia)
 • choroba Meniera - przebiegająca z napadami zawrotów, szumu w uchu i pogorszeniem się słuchu
 • otoskleroza - choroba młodych kobiet z postępującym pogorszeniem słuchu, szczególnie w okresie ciąży, i szumami

Niedosłuch zdecydowanie pogarsza jakość życia. W zależności od stopnia niedosłuchu i jego przyczyny, dostępne są różne metody leczenia: operacyjne i zachowawcze. Niekiedy jedynym sposobem pomocy dla osób z uszkodzonym słuchem pozostaje aparat słuchowy. Niemniej, o ile upośledzenie wzroku i noszenie okularów jest zwyczajowo przyjęte, używanie aparatu słuchowego bywa niekiedy trudne do zaakceptowania przez niektórych pacjentów.

Jakie są metody badania słuchu u dzieci?

Prosta obserwacja reakcji niemowlęcia na dźwięki jest stosowana do orientacyjnej oceny słuchu od bardzo dawna. Niemniej w ostatnich latach dokonał się w tej dziedzinie ogromny postęp. Współczesna medycyna dysponuje kilkoma tzw. obiektywnymi metodami, które oceniają stan słuchu bez współpracy pacjenta. Są to bardzo nowoczesne pomiary oparte o techniki komputerowe.

Od 4-6 roku życia wprawna osoba badająca słuch potrafi nawiązać z dzieckiem na tyle bliski kontakt, że możliwe staje się uzyskanie wiarygodnego wykresu, tzw. audiogramu. Jest on oparty na odpowiedziach pacjenta na sygnały o określonych częstotliwościach. Stanowi on wiarygodne odbicie progu słyszenia, zwłaszcza jeśli jest powtarzany kilkakrotnie.

U osób dorosłych, współpracujących w czasie badania, ocena progu słyszenia na ogół nie sprawia większych trudności.

Leczenie

Narząd słuchu, podobnie jak wzrok, jest jednym z najważniejszych zmysłów. Jego stan w istotny sposób wpływa na jakość naszego życia. Każde podejrzenie dotyczące niedosłuchu, szczególnie u dziecka, powinno być zdiagnozowane i leczone, gdyż ubytek słuchu niekiedy może postępować, a zmiany stają się nieodwracalne.


lek.med. Ryszard Mikołajewski
LARYNGOLOG, OTOLARYNGOLOG
MEDICUM Prywatne Gabinety Lekarskie
Płońsk, ul. Rzemieślnicza 21
Wizyty po wcześniejszym zapisie telefonicznym pod numerem: 692 336 052.

Może Cię także zainteresować