Dzisiaj jest: 23 Lipca 2018 Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary Do końca roku pozostało 162 dni.

piątek 13 lipca

Ten budynek grozi zawaleniem a mieszka tam człowiek!

in Puls Miasta

by Redakcja

Kamienica przy dawnej ulicy 19 Stycznia, w tym przypadku z numerem 27, odstrasza już z daleka. Powybijane szyby w oknach, pokaźnych rozmiarów dziury w dachu, wyrwane kominy, obskrobana elewacja i zwisające cegły, stąd nie dziwi tabliczka na drzwiach wejściowych ostrzegająca, że budynek grozi zawaleniem i zakazuje się przebywania w nim. Okazuje się, co szokujące, że z kamienicy nie…

1468 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Powiatowe przewozy pasażerskie utrzymane: 25 czerwca w starostwie doszło do podpisania umowy dotyczącej świadczenia usług transportowych na terenie powiatu płońskiego. Powiat ostatecznie podpisał umowę z firmą HM TRANS S.C. z Płońska, opiewającą na 900 tys. zł brutto i obowiązującą od 1 lipca br. do 30 czerwca 2019 roku. Listę aktualnych linii komunikacyjnych, które będą obsługiwane przez nowego przewoźnika, znajdziecie w materiale na PwS. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

Dziś w naszym portalowym cyklu ,,Ekspert radzi" publikujemy materiał autorstwa lek. med. Ryszarda Mikołajewskiego, laryngologa przyjmującego w Prywatnych Gabinetach Lekarskich ,,MEDICUM". Tym razem będzie o niedosłuchu wśród naszych pociech.

Czy niedosłuch może być groźny dla niemowlęcia?

Późne rozpoznanie ubytku słuchu u niemowlęcia upośledza naukę mowy oraz możliwości poznawcze i sferę emocjonalną dziecka. Powinno się zatem uważnie obserwować jak rozwijające się niemowlę reaguje na dźwięki otoczenia, na przykład głos matki lub hałas zabawek.

W wieku 4-6 miesięcy dziecko powinno odwracać głowę w kierunku źródła dźwięku i wykazywać zainteresowanie sygnałami zabawek muzycznych.

Na pierwsze urodziny z reguły mówi już pojedyncze słowa, takie jak mama, tata, baba. Jeżeli tego nie robi, należy zwrócić się do specjalisty laryngologa w celu wykluczenia niedosłuchu.

Do rozwoju mowy niezbędny jest bowiem prawidłowy słuch. Uszkodzenie słuchu może poważnie opóźnić ten proces - powinno być zatem wykryte jak najwcześniej, najlepiej w pierwszych miesiącach życia. Obecnie uważa się, że dziecko z uszkodzonym słuchem należy zdiagnozować i ewentualnie zaopatrzyć w aparaty słuchowe najpóźniej około 1-go roku życia. 

Czy niedosłuch może być groźny dla dziecka przedszkolnego?

Małe dziecko rozwija się bardzo intensywnie, zarówno fizycznie jak i umysłowo. Upośledzenie słuchu może znacznie opóźnić ten rozwój. Dziecko które robi wrażenie nieuważnego, nieposłusznego, źle wymawia pojedyncze słowa, przekręca je, nie zwraca uwagi na polecenia matki, pyta wielokrotnie: "co? co?", bądź ustawia głośniej radio lub telewizor - może mieć niedosłuch.

U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często występuje niedosłuch wywoływany chorobą zwaną wysiękowym zapaleniem ucha środkowego. Nie jest to schorzenie, które manifestuje się bólem i gorączką. Jest to skrycie przebiegający proces, często związany z przerostem migdałka gardłowego (tzw. trzeciego) i nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, którego głównym objawem jest niedosłuch.

Najwcześniej nieprawidłowości w zachowaniu dziecka zauważają rodzice. Powinni wówczas zwrócić się do specjalisty, który może ocenić stan narządu słuchu oraz zlecić wykonanie specjalistycznych badań. W porę przeprowadzone leczenie laryngologiczne przynosi zwykle poprawę. 

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

Dziedziczne
(izolowane lub połączone z wadami rozwojowymi różnych narządów).

Wrodzone:

 • związane z chorobą matki w pierwszych 3 miesiącach ciąży (różyczka, cytomegalia),
 • wynikające z przewlekłych schorzeń u matki (cukrzyca, niewydolność nerek),
 • będące konsekwencją stosowanych w ciąży leków, narażeniem na hałas, paleniem papierosów

Nabyte:

 • okołoporodowe (niedotlenienie, wcześniactwo)
 • przebyte zapalenie opon
 • choroby zakaźne (świnka, odra, płonica)
 • stosowane leki ototoksyczne
 • choroby zapalne ucha środkowego
 • narażenie na hałas - jednorazowy (na przykład petarda) lub wielokrotny (głośna muzyka)

U osób dorosłych dołączają się inne przyczyny:

 • związane ze starzeniem się słuchu (szczególnie po 60-tym roku życia)
 • choroba Meniera - przebiegająca z napadami zawrotów, szumu w uchu i pogorszeniem się słuchu
 • otoskleroza - choroba młodych kobiet z postępującym pogorszeniem słuchu, szczególnie w okresie ciąży, i szumami

Niedosłuch zdecydowanie pogarsza jakość życia. W zależności od stopnia niedosłuchu i jego przyczyny, dostępne są różne metody leczenia: operacyjne i zachowawcze. Niekiedy jedynym sposobem pomocy dla osób z uszkodzonym słuchem pozostaje aparat słuchowy. Niemniej, o ile upośledzenie wzroku i noszenie okularów jest zwyczajowo przyjęte, używanie aparatu słuchowego bywa niekiedy trudne do zaakceptowania przez niektórych pacjentów.

Jakie są metody badania słuchu u dzieci?

Prosta obserwacja reakcji niemowlęcia na dźwięki jest stosowana do orientacyjnej oceny słuchu od bardzo dawna. Niemniej w ostatnich latach dokonał się w tej dziedzinie ogromny postęp. Współczesna medycyna dysponuje kilkoma tzw. obiektywnymi metodami, które oceniają stan słuchu bez współpracy pacjenta. Są to bardzo nowoczesne pomiary oparte o techniki komputerowe.

Od 4-6 roku życia wprawna osoba badająca słuch potrafi nawiązać z dzieckiem na tyle bliski kontakt, że możliwe staje się uzyskanie wiarygodnego wykresu, tzw. audiogramu. Jest on oparty na odpowiedziach pacjenta na sygnały o określonych częstotliwościach. Stanowi on wiarygodne odbicie progu słyszenia, zwłaszcza jeśli jest powtarzany kilkakrotnie.

U osób dorosłych, współpracujących w czasie badania, ocena progu słyszenia na ogół nie sprawia większych trudności.

Leczenie

Narząd słuchu, podobnie jak wzrok, jest jednym z najważniejszych zmysłów. Jego stan w istotny sposób wpływa na jakość naszego życia. Każde podejrzenie dotyczące niedosłuchu, szczególnie u dziecka, powinno być zdiagnozowane i leczone, gdyż ubytek słuchu niekiedy może postępować, a zmiany stają się nieodwracalne.


lek.med. Ryszard Mikołajewski
LARYNGOLOG, OTOLARYNGOLOG
MEDICUM Prywatne Gabinety Lekarskie
Płońsk, ul. Rzemieślnicza 21
Wizyty po wcześniejszym zapisie telefonicznym pod numerem: 692 336 052.

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce