Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

575 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

[AKTUALIZACJA 20.02.2018 r.] Starostwo Powiatowe w Płońsku informuje, że w ramach postępowań o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę Wydział Architektoniczno-Budowlany sprawdza wniosek inwestora wraz z załącznikami pod względem zgodności z obowiązującymi aktami prawa.

W postępowaniu o wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynku przy ul. Płockiej 40 starostwo dokonało sprawdzenia wniosku z obowiązującymi aktami prawa, w tym aktami prawa miejscowego t.j. obowiązującym dla tego terenu Planem Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Płońska. Należy nadmienić, iż aktem prawa miejscowego jest Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Płońska, a nie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Płońska, czy Zarządzenie Burmistrza Miasta Płońska opublikowane na BIP.
Jak wynika z ustaleń starostwa, w obowiązującym dla tego terenu Planie Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Płońska, brak jest informacji, iż przedmiotowy budynek wpisany został do gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie.
W myśl art. 7 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami formą ochrony zabytków jest m.in. ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Z kolei w myśl art. 19 tejże ustawy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnia się ochronę zabytków wpisanych w gminnej ewidencji zabytków.
Ponadto, we wniosku Inwestor zawarł informację, iż przedmiotowy budynek nie podlega ochronie konserwatorskiej.
Starostwo, w ramach prowadzonego postępowania, wysyłało do Urzędu Miasta Płońska zawiadomienia o toczącym się postępowaniu i o możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym, jak również wysłało samą decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę przedmiotowego obiektu. Urząd Miasta Płońska nie przesłał do starostwa informacji, iż przedmiotowy budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków lecz nieobjęty ochroną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Starosta Płoński Andrzej Stolpa


[AKTUALIZACJA] W piątek, 9 lutego ratusz bardziej szczegółowo, w kontekście wypowiedzi starosty, odniósł się do sprawy budynku przy Płockiej 40. Filip Przedpełski, rzecznik prasowy UM, przekazuje:

,,Informujemy, że zgodnie z art. 77 Kodeksu postępowania administracyjnego: „Organ administracji publicznej zobowiązany jest w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy”. W niniejszej sprawie Starostwo Powiatowe w Płońsku nie występowało do Urzędu Miejskiego z zapytaniem, czy budynek przy ulicy Płockiej 40 widnieje w gminnej ewidencji zabytków. Gdyby organ prowadzący postępowanie wystąpił z takim pytaniem, bądź zobowiązał wnioskodawcę do przedłożenia takiej informacji, Urząd Miejski z pewnością by jej udzielił.
Ponadto Zarządzenie Burmistrza Miasta Płońska nr 0050.55.2016 z 12 maja 2016 roku w sprawie przyjęcia gminnej ewidencji zabytków miasta Płońsk dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej. Informacja na temat budynków wpisanych do gminnej ewidencji zabytków zawarta jest też w obowiązującym Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Płońsk dostępnym na stronie www.plonsk.pl".


Ten budynek przy ulicy Płockiej 40 ,,widział" wiele. Nierozerwalnie wpisał się w krajobraz głównej ulicy Płońska. W czwartek rozpoczęło się jego wyburzanie.

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska wydała wspomnieniowy zeszyt, w którym to Jerzy Bartkiewicz, najmłodszy z trzech braci, opisuje, iż w okresie I wojny światowej już wprowadzono się do tego domu. Zespół pracowni nie wyklucza jednak, że datowania drewnianego budynku przy Płockiej można byłoby szukać nawet na przełomie XIX i XX wieku.

To tu niegdyś znajdowała się masarnia, a potem zakład fryzjerski prowadzony przez Mariana Bartkiewicza. Z czasem Jan Bartkiewicz wprowadził tam usługi szklarskie, z których jeszcze do nie tak dawna korzystali mieszkańcy Płońska.

Z informacji ratusza wynika, że budynek znajdował się w gminnej ewidencji zabytków. W listopadzie 2017 roku zgodę na jego rozbiórkę wydał starosta płoński. - Wydział budownictwa w Starostwie Powiatowym w Płońsku nie posiadał informacji od miasta, że budynek przy ul. Płockiej 40 widnieje w gminnym rejestrze zabytków - mówi nam starosta Andrzej Stolpa. - Widać jest luka w przepisach, bo taką informację powinniśmy od gmin otrzymywać. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski - tyle do powiedzenia miał dzisiaj szef powiatu.

Tak więc budynek w jednej chwili znika z krajobrazu naszego miasteczka, najwyraźniej bez konsultacji z konserwatorem zabytków, ale do tej kwestii będziemy jeszcze wracać.

Czas pokaże, co wyrośnie w tym miejscu. (DRED)     

Budynek przy Płockiej 40, który tak bardzo kojarzył nam się z historią miasta, był jej świadectwem, poszedł do rozbiórki

Komentarze  

#1 +13 Out
Trzeba było odkupić, odnowić, zrobić w tym domu jakąś izbę, muzeum a nie teraz płakać i szukać winnych. To jest prywatna własność.
2018-02-08 15:18 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 -9 nius
Na manhattanie wczoraj przewrócił się worek z kartoflami.
2018-02-08 16:14 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +11 Mieszkaniec
Standardowa odpowiedź starosty -nie wiedziałem
2018-02-08 18:25 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 +13 Abc
I dobrze. Nikt by tego nie uratował. Jedyne co z tym można było zrobić, to zburzyć. Tylko straszyło. Zgniły i zapadający się drewniak. Jeszcze poproszę zrobić porządek z takim strzayszydlem między wedalkami, a rynkiem. Same mury bez dachu. Tylko czekać jak jakiś bezdomny lub dzieciak tam coś sobie zrobi.
2018-02-08 18:33 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#5 +8 A
Straszne,że,, nasza'' władza[każdy szczebel]taka niedoinformowana,taka -nie wiem,nie znam się,zarobiony jestem. Szkoda,że takim jeszcze dajemy pensję,nagrody za osiągnięcia itp.Za co Oni biorą pieniądze? Swoją drogą komunikacja między urzędami- gorąca linia: miasto-starostwo-gmina leży i o pomstę woła. Oczywiście zależy kiedy, zależy o co lub o kogo chodzi.
Najlepiej wychodzi im coroczne bałwochwalcze spotkanie tzw noworoczne w prywatnej sali zamiast w kinie lub w jednej z pustych świetlic gminnych. Super się wychwalają:mamo , tato chwalą nas- kto?Wy mnie a ja Was.
2018-02-10 09:01 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#6 +1 szczebastian
A mi się nie podoba,że w naszym miescie nie dba się o budynki z historią.Najlepiej to wyburzyć lub sprzedać i niech se tam stanie jakaś bezpłciowa landara...

żal mi że w płońsku jest tak wiele ograniczonych umysłowo osób...
2018-02-14 13:07 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować