Dzisiaj jest: 22 Czerwca 2018 Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz Do końca roku pozostało 193 dni.

piątek 22 czerwca

Obraz zniszczeń po czwartkowej nawałnicy [FOTO]

in Wokół Płońska

by Redakcja

- Byłem świadkiem jak to wszystko szło. To dosłownie trwało kilkanaście sekund. Słychać było pękanie drzew i pełno piachu wszędzie. Widok nie do opisania – takie komentarze spływają do naszej redakcji po wczorajszej nawałnicy. Trwa usuwanie skutków i liczenie strat czwartkowego uderzenia żywiołu na nasze miasto i powiat płoński. Wszystko zaczęło się około godziny 18. Burza piaskowa, jakiej…

775 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Tragicznie na drodze w Przyborowicach Górnych: 11 czerwca na krajowej ,,siódemce", około godziny 17, na pasie w kierunku na Gdańsk doszło do zderzenia ciężarówki i osobowego opla. Nie żyje jedna osoba, mieszkaniec powiatu płockiego. Zdjęcia z wypadku i szczegóły zdarzenia w naszym materiale w dziale ,,Na sygnale". * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

USŁUGI BUDOWLANE HUBAL

Firma zajmuje się budową stanów surowych wraz z wykończeniem takim jak: elewacje, posadzki mixokretem, tynki cementowo-wapienne, maszynowe tynki gipsowe. Ponadto oferuje również roboty…

Kaczorowy, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
Optima Pracownia Haftu Komputerowego

Haft loga reklamowego/firmowego na odzieży, naszywki oraz imienniki dla służb mundurowych oraz klas mundurowych, naszywki dla klubów sportowych, motocyklowych itd., emblematy haft…

Roguszyn, mazowieckie Zobacz szczegóły
Recman

Męski Kod Ubioru

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Bn Progres Sp. z o.o.

Serwis i sprzedaż motocykli oraz skuterów.

Nowy Dwór Mazowiecki, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

LUXKREDYT SP. Z O.O.

LUXKREDYT – PO PROSTU FINANSUJEMY MARZENIA

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Historia ,,płońskich" ekobusów jest z pewnością dłuższa niż ich przebieg. Pamiętacie jaka dyskusja rozgorzała na naszym portalu, kiedy w sierpniu opublikowaliśmy mapkę z naniesioną planowaną linią miejską dla ekobusa? Ocenialiście trasę, proponowaliście miejsca, w których ekobus miałby się zatrzymywać. Wydawałoby się, że niedługo później pojazd wyjedzie na ulice Płońska. Wyjechał, ale tylko na rundę pokazową. Obecnie jeden z ekobusów wystawiony jest już na sprzedaż! Płońszczanie czują się zawiedzeni, mobilizacja, aby wygrać konkurs była ogromna. W pokonanym polu pozostawiliśmy dużo większe miasta. Pokazaliśmy, że wspólnie można wiele. Niestety, projekt ,,Ekobus dla Płońska” finalnie zakończył się katastrofą.

Jesteśmy wam winni jeszcze kilka słów na temat całej sytuacji, bowiem sami zachęcaliśmy was do oddawania konkursowych głosów. Dostaliśmy nawet podziękowania z Fundacji Pracy Narodów i Inkubatora Talentów (logotyp naszej redakcji miał znaleźć się nawet na dwa tygodnie na ekobusie) oraz urzędu miejskiego. Dziś ich wartość, jak i wartość waszych głosów nie znaczą już nic. Chodziło przecież o to, aby ekobusy kursowały po naszym mieście. Miały ruszyć jeszcze turystycznie w wakacje, lecz pomysł kompletnie spalił na panewce. Dlaczego? O tym mówiono podczas środowej sesji rady miasta. Otrzymaliśmy również oświadczenie zespołu Fundacji Pracy Narodów.

O ekobusy zapytał burmistrza radny Marcin Kośmider. Usłyszał, że samorząd miejski nie podpisywał żadnych umów i porozumień z kimkolwiek odnośnie tych pojazdów, a zadaniem ratusza była tylko pomoc w akcji promocyjnej. - Nie było żadnych uzgodnień, bo musielibyśmy wprowadzić je do budżetu. Bez opcji przetargowej nic nie możemy zrobić. To są jakieś fanaberie – ocenia Andrzej Pietrasik. - W momencie kiedy ekobus dla Płońska stał się faktem, nie było sensownego pomysłu, co z tym dalej robić, więc do czego mielibyśmy się włączyć?! Do ekubusu, który fundacja dostała za darmo z kampanii piwowarskiej? Gdyby przedstawiono nam jakiś program edukacyjny, gdyby ekobus służył przewozowi niepełnosprawnych, to pewnie gdzieś pośrodku drogi byśmy się spotkali, ale nie na zasadzie, że miasto kupuje pojazd za 80 tys. zł, albo daje 9 tys. zł na kierowcę miesięcznie, bo w skali roku ta kwota będzie wyższa niż wartość tego mikrobusika. To się kupy nie trzyma – uważa burmistrz. - Ten pojazd pod względem promocji zrobił swoje – w Płońsku zaprezentowano pierwszy pojazd elektryczny, bez spalin. Przejazd pokazowy ekobusem po mieście był niewątpliwą atrakcją i cieszę się, że pojazd przyjechał do naszego miasta – dodawał jednocześnie Pietrasik.

- Wsparliśmy akcję promocyjną tego projektu. Byliśmy przekonani, że EKObus może być testem, który pokaże, czy płońszczanie są zainteresowani ekologiczną komunikacją miejską. Po konferencji prasowej, kiedy dowiedzieliśmy się, że EKObus zdobył grant i będzie jeździł w Płońsku, otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących przebiegu jego trasy. Niestety prezes fundacji nie przedstawił nam harmonogramu ani żadnego szeroko rozumianego rozkładu jazdy - autobusu. W październiku minionego roku prezes fundacji zwrócił się do nas z prośbą sfinansowania zatrudnienia kierowcy - 9 tys. zł miesięcznie, lub wykupienia autobusu za 80 tys. W związku z prawem zamówień publicznych i ustawą o finansach publicznych nie mogliśmy przystać na tę propozycję - wyjaśniał radnym Filip Przedpełski, rzecznik prasowy UM w Płońsku (foto: DT)

Radny Krzysztof Tucholski odniósł się do złożonego w październiku wniosku i pomysłu zakupu przez miasto dwóch autobusów, w tym jednego elektrycznego. - Po klęsce jaką był ekobus państwo chcecie wydać milion czterysta tys. zł na następne autobusy?! Płońsk jest za mały na jakąkolwiek komunikację – stwierdzał.

Poniżej przedstawiamy stanowisko Fundacji Pracy Narodów, które przysłał nam Sebastian Szczepaniak, prezes owej Fundacji.

Fundacja Pracy Narodów jako pomysłodawca i realizator społecznego projektu EKObus - pierwszej i ekologicznej linii miejskiej w Płońsku przedstawia oświadczenie w sprawie, która poruszyła mieszkańców.

Jako organizacja pozarządowa działamy na terenie powiatu płońskiego na rzecz wspierania lokalnej społeczności w różnych aspektach życia. Realizując projekt EKObus po raz
pierwszy udało nam się zachęcić do współpracy tylu mieszkańców, którzy głosowali na wspólny projekt społeczny. Zaprosiliśmy do współpracy Urząd Miasta wychodząc z
założenia, że tworzenie komunikacji miejskiej bez miasta to będzie niespotykany ewenement. Sama nazwa mówi kto powinien tworzyć komunikację miejską.

Kiedy wygraliśmy konkurs po zaciętej walce udowodniliśmy Wam, że współpracując społecznie można zrobić naprawdę bardzo wiele. To moment w którym lokalne organizacje pozarządowe z Płońska w tym Urząd Miasta zaczęli bardziej interesować się pozyskiwaniem grantów z zewnętrznych źródeł a nie bazować jedynie na miejskim budżecie, który i tak jest skąpy. Obecnie widzimy i słyszymy po wypowiedziach Burmistrza i pracowników urzędu, że stawiane jest na pozyskiwanie środków finansowych z zewnątrz w tym unijne. Taki mały zryw społeczny jaki się obudził w Płońska został pogrzebany z chwilą kiedy okazało się, że jednak ponad dobro mieszkańców ważniejsze jest słowo Urzędu Miasta. Sukces był w zasięgu ręki i kontynuować rozwój społeczny oparty na rozwiązywaniu potrzeb lokalnych. Wystarczyło spotkać się i porozmawiać o współpracy na temat EKObusa.

Współpraca miasta z Fundacją, której prezesem jest Sebastian Szczepaniak, zakończyła się fiaskiem (foto: Dawid Turowiecki)

Uważamy, że projekt EKObus nie jest zamknięty, bo chcemy, aby jeden pojazd jeździł po drogach Płońska i służył mieszkańcom. Widzimy rozwiązaniem dla tej sytuacji. Proponujemy mieszkańcom, którzy chcą korzystać z EKObusa, aby kupili pierwszy bilet miesięczny, dzięki czemu będziemy mogli opłacić etat kierowcy w wysokości 3000 brutto.

Jeżeli Urząd Miasta z Burmistrzem na czele poczuwa się do podjęcia takich działań zamiast ubolewania nad brakiem EKObusa niech wygospodaruje nieduże środki na pokrycie wynagrodzenia kierowcy w pierwszych miesiącach funkcjonowania transportu. W momencie kiedy Urząd Miasta otrzyma pozytywną decyzję o otrzymaniu wsparcia finansowego na zakup własnych pojazdów będzie mógł uruchomić swoją linię bazując na danych uzyskanych z funkcjonowania EKObusa. Takie podejście pokaże, że Urząd Miasta z Burmistrzem jest społeczny i ukierunkowany na dobro mieszkańców.

Kilka faktów odnośnie projektu EKObus, o których mieszkańcy nie wiedzą i snują domysły:

- Fundacja zakupiła jeden pojazd elektryczny z grantu i dołożyła własne środki, aby zakupić drugi pojazd. W planach było wdrożenie dwóch pojazdów w komunikacji
miejskiej, aby zaspokoić potrzeby przemieszczania się większej ilości mieszkańców;

- Pojazd zakupiony z grantu nie podlega sprzedaży ponieważ mamy podpisaną umowę z grantodawcą na utrzymanie go przez 2 lata w Płońsku. Drugi pojazd jest
własnością fundacji, która może go sprzedać w dowolnej chwili. Obecnie jeden z pojazdów jest wystawiony do sprzedaży na portalu internetowym;

- W ramach ustalenia trasy i przystanków przeprowadziliśmy konsultacje społeczne gdzie każdy mógł wypełnić mapę i wrzucić do jednej z 12 urn w Płońsku. Na
podstawie otrzymanych map wytyczyliśmy trasy i przystanki, więcej informacji znajduje się na stronie poświęconej EKObus gdzie można kupować bilety miesięczne
www.goplonsk.pl;

- Fundacja wysłała do Urzędu Miasta list z dwoma propozycjami współpracy, po którym nie otrzymaliśmy zaproszenia na spotkanie i podjęcie rozmowy co do warunków
ewentualnej współpracy. W jednej z propozycji była zaproponowana kwota 9000 zł na zatrudnienie 2 kierowców i kosztów administracyjnych, serwisowych i osoby do
zarządzania sprzedażą biletów.

A miało być taki pięknie... Poniżej materiał Telewizji Płock z konferencji podsumowującej akcję ,,Ekobus dla Płońska". (DT)

Komentarze  

#1 +7 Iv
Co mnie obchodzi że fundacja kupiła sobie drugi ekobus!! Niech odda ten na który glosowaliśny !!! Dostaliśmy grant . My mieszkańcy!!
2018-02-01 10:38 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +4 Jolka
Pamiętam zdjęcie z pierwszego przejazdu, na czele Pietrasik. I co Panie Andrzeju, fajnie się było polansować, skorzystać z tego, co wywalczyli mieszkańcy, NIE Pan. Z drugiej strony chciałabym być tym kierowcą zatrudnionym przez fundację. Kilka rundek po mieście i 4500 brutto miesięcznie? Nasi też za tą posadę dają 3000 brutto.
2018-02-01 11:55 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 0 Radek
Radny Tucholski to i tak jak cwaniak parkuje obok miejsca dla inwalidów przed Kauflandem, i nie mówię o miejscu parkingowym, więc niech walczy dalej o ekobusa to wstydu może uniknie (mam zdjęcia na takie parkowanie).
2018-02-01 14:45 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1 +1 Koks
Wychodzą haki spod Kauflanda
2018-02-02 10:58 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.2 0 Krzysztof.
A kiedy nie parkuje przed Kauflandem, to parkuje na ścieżce rowerowej przed swoim domem.
2018-02-06 21:25 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 +3 Irek
Raczej zaczyna się zbieranie haków na konkurentów politycznych.
2018-02-03 12:01 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresowaćWięcej

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Płońsk Media Group właściciel portalu internetowego „Płońsk w Sieci”, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności. Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.Współpraca ta ma na celu: dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników, dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników wykonywanie badań i analiz służących polepszaniu naszych usług internetowych, zapewnić bezpieczeństwo usług.Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. Agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez firmę Płońsk Media Group właściciela portalu internetowego „Płońsk w Sieci” i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polsce