Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław Do końca roku pozostało 284 dni.
sobota 17 marca

Runda wiosenna już bez Błękitnych! Nie było ludzi do grania

in Sport

by Redakcja

17 marca wystartowała runda wiosenna rozgrywek IV ligi (grupa północna). Niestety, na wiosnę na boiskach nie zobaczymy drużyny Błękitnych Raciąż. Klub w ostatnim czasie borykał się z wieloma problemami – od organizacyjnych, przez kadrowe po finansowe, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania, a co za tym idzie wycofania drużyny seniorów z ligowych rozgrywek. Na początku 2018 roku zarząd Błękitnych…

575 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły

Jak godnie, a zarazem atrakcyjnie i radośnie obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - nad tym zastanawiają się i wstępnie planują członkowie powiatowego komitetu, który powstał w związku z uczczeniem przypadającego w tym roku wielkiego jubileuszu. Niepodległościowe świętowanie ma iść w parze z 20-leciem istnienia powiatu płońskiego.

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania w starostwie zgodnie przyznawali, że już najwyższy czas, aby rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości wreszcie obchodzić na wesoło, a nie na smutno.

- Do tej pory nie doczekaliśmy się obchodów świąt państwowych lub lokalnych, aby wszyscy się cieszyli. 11 listopada to święto radosne, a celebrujemy je na sztywno. Mam wrażenie, że większość osób uczestniczy w tych obchodach trochę z przymusu – mówił starosta Andrzej Stolpa, który stanął na czele komitetu. - Jest świetna okazja, aby tę opatrzoną formułę zmienić, aby ludzie chętnie przyszli i bawili się wszyscy jak Polacy – dodawał szef powiatu proponując, aby wybrać ważne daty z ostatniego stulecia i w oparciu o nie zorganizować cykl powiatowych imprez przypominających o czasowych ramach 1918-2018 roku.

Wzbogacenie formuły niemal całorocznych niepodległościowych obchodów w powiecie o radosne elementy nie będzie wcale kwestią łatwą do realizacji. Ma być na tyle skuteczne, aby na okolicznościowych imprezach nie pojawiały się tylko te same twarze i uczniowie ,,spędzeni” ze szkół, ale stały się one magnesem dla zwykłego Kowalskiego. Były wzajemnie powiązane i nie odbywały się w jednym czasie razem z wydarzeniami organizowanymi przez okoliczne gminy. Dobry harmonogram to podstawa.

Nikt nie wyobraża sobie, aby w tym roku zabrakło inscenizacji Szarży Arcelińskiej. Tu karty leżą po stronie wójta gminy Płońsk. To jedno. Ważny jest również aspekt rekreacyjno-sportowy rocznicowych przedsięwzięć, o czym wspomniał m.in. st. bryg. Dariusz Brzeziński, zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej. Biegi, rajdy rowerowe, mecze piłkarskie – to powinno przyciągnąć mieszkańców powiatu płońskiego. Nauczycielki z płońskich szkół średnich wspominały o wystawach tematycznych, które mogłyby być powiązane z pracami samych uczniów.

Radny Dariusz Żelasko wskazywał, aby pamiętać o ścieżce niepodległości w wymiarze lokalnym, a nie tylko ogólnokrajowym. Jego zdaniem przypomnienie tych postaci ziemi płońskiej, którzy zasłużyli się dla swej małej ojczyzny w ostatnim stuleciu, warte jest uwagi organizatorów obchodów.

Starosta Andrzej Stolpa również podkreślał jak ważny jest tu wątek lokalny. - 11 listopada to data umowna, ale kiedy odzyskaliśmy niepodległość w samym Płońsku i w naszym powiecie, tego nie wiemy. Historycy może znaleźliby tę datę i również wokół niej mogłaby przebiegać część uroczystości – proponował.

Radny Artur Czapliński mówił o trwałym śladzie, jaki powinien pozostać po tej setnej rocznicy. Apelował, aby w formie łuku triumfalnego, w porozumieniu z gminami, upamiętnić walki polsko-bolszewickie, które toczyły się w dorzeczu rzeki Wkry. Wnioskuje poza tym o sfinansowanie murali graficznych o tematyce historyczno-patriotycznej, m.in. na ścianie aresztu śledczego. Trwałą pamiątką po jubileuszowych obchodach miałoby być także nazwanie jednego z płońskich rond ,,Stulecia Niepodległości". 

Proboszcz parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku poruszył również wymiar dziękczynny skierowany na fakt odzyskania przez Polskę niepodległości. Na terenie parafii zostanie odsłonięty okolicznościowy obelisk.

Propozycje wkrótce mają zostać spisane i poddane analizie. Może Wy macie jakieś pomysły, jak można byłoby uczcić ten wyjątkowy rok. Piszcie, przekażemy. (DT)

Może Cię także zainteresować