Dzisiaj jest: 19 Stycznia 2018 Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz Do końca roku pozostało 347 dni.
czwartek 18 stycznia

Płoński areszt do likwidacji. Jednostka oddziałem zewnętrznym

in Puls Miasta

by Redakcja

Od początku funkcjonowania płońskiego aresztu, czyli od 120 lat był on zawsze jednostką samodzielną. Z dniem 31 marca tego roku Areszt Śledczy w Płońsku, zarządzeniem ministra sprawiedliwości, zostanie zniesiony i będzie częścią innej jednostki – zakładu karnego w Płocku. Od 1 kwietnia na ścianie budynku miejscowej placówki penitencjarnej przy ulicy Warszawskiej zawiśnie tabliczka z napisem ,,Oddział Zewnętrzny w…

1537 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
W 2017 ponad półtora miliona odsłon PwS: Miniony rok był rekordowy pod względem odsłon naszego portalu. Od 1 stycznia do 31 grudnia, według statystyk Google Anlytics, nasi czytelnicy odsłonili nas 1 514 184 razy! Dziękujemy za to, że tak często odwiedzacie nasz serwis. Szczęśliwego Nowego Roku! *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Poznaliśmy wyniki XX Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Edukacyjny miesięcznik przyzwyczaił już nas do corocznego tworzenia ogólnopolskiego zestawienia najlepszych szkół średnich, odrębnego dla liceum i technikum. W rankingu widnieją dwie płońskie placówki, które zanotowały jednak spadek w porównaniu z latami ubiegłymi.

Przypomnijmy, że najnowszy ranking wymagał analizy osiągnięć ponad dwóch tysięcy liceów ogólnokształcących i blisko 1800 techników. Pod uwagę brane były wyniki maturalne, sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych oraz – w technikach – efekty egzaminów zawodowych. O północy z 9 na 10 stycznia ogłoszono topowe licea, których sklasyfikowano 500 oraz technika w liczbie 300.

I tak, I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Płońsku uplasowało się na 245. miejscu. W 2015 r. była to pozycja 117., w 2016 – 209, a w roku ubiegłym 218. Na liście wojewódzkiej ,,Płocka” zajęła 63. lokatę. Rok temu I LO było 51. na Mazowszu. Nasze liceum wprawdzie zachowało tytuł ,,Srebrnej Szkoły 2018”, przysługujący placówkom z pozycji 101-300, ale systematyczny spadek w rankingu nie napawa optymizmem. Dyrektor I LO widzi możliwości poprawy, i jak przyznaje, będzie dążyć wspólnie z nauczycielami, aby tak się stało.

- Za całą pewnością widzimy, że musimy poprawić wyniki z grupy przedmiotów przyrodniczych. Mniej też mamy olimpijczyków – bywały lata, że było ich pięciu lub sześciu – szuka przyczyn rankingowego spadku dyrektor Ryszard Buczyński. - Wciąż jesteśmy w kilkunastu procentach tych wyróżnionych szkół w Polsce, a to nie jest tak, że z roku na rok można falować poziomem. To zależy od wielu czynników. Są lata, że wyniki będą nieco lepsze i nieco gorsze. Utrzymujemy się w pewnym przedziale, ale niestety w gorszym miejscu tego przedziału – ocenia. - Jest to możliwe, abyśmy byli wyżej w tym rankingu i do tego będziemy dążyli. Co do samego rankingu to nie należy go zbytnio demonizować. Stanowi on pewne wytyczne – przyznaje Ryszard Buczyński. - Młodzież bardzo często kieruje się nie rankingiem, ale przekonaniem o wartości konkretnego nauczyciela w danej placówce i często to właśnie determinuje ich wybory – kończy dyrektor płońskiego ogólniaka.

Fundacja Edukacyjna ,,Perspektywy" ogłosiła wyniki jubileuszowego, 20. rankingu techników i liceów w Polsce. Technikum przy ZS nr 2 pozostało w gronie wyróżnionych szkół. Na Mazowszu plasuje się na pozycji 33. na 35. sklasyfikowanych w rankingu techników w naszym województwie (foto: redakcja/archiwum)  

W grupie techników na 281. pozycji w kraju znalazło się Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. L. Rutkowskiego w Płońsku. Rok temu było to miejsce 231. Liceum z ,,Rutek” nie udało się wskoczyć do finałowej pięćsetki. Figuruje za to na liście wojewódzkiej, na pozycji 150. na Mazowszu. To również obniżenie lotów w porównaniu do 2017 roku, kiedy tamtejsze LO zajmowało 137. miejsce.

Niższych pozycji spodziewała się dyrekcja ZS nr 2. Wiesława Junczak (na zdjęciu powyżej - red.) przyznaje, że spadek spowodowany jest gorszymi wynikami ze strony uczniów, którzy mieli nauczanie indywidualne. - Do naszej szkoły trafiają osoby z trudnymi przypadkami chorobowymi. Wobec niepełnosprawnych prowadziliśmy edukację indywidualną, niestety z małą regularnością, bo ci uczniowie bardzo dużo chorowali. Staramy się, ale nie zawsze wszystko wychodzi i ci uczniowie nie zdają – tłumaczy Wiesława Junczak, dodając, że znalezienie się w gronie 300 najlepszych techników w Polsce to i tak spory sukces. - Chciałoby się cały czas wędrować do przodu, a nie się cofać. To drobne potknięcie w aktualnym rankingu pozwoli nam wyciągnąć wnioski do pracy na przyszłość. Problemy zdrowotne zrobiły swoje. Prowadzenie nauczania indywidualnego to jest coś do naprawy. Mimo wszystko, cieszymy się, że ciągle możemy pochwalić się tytułem ,,Brązowej Szkoły 2018” - przyznaje dyrektor Junczak. (DT)

Komentarze  

#1 +9 ja
Czy wszyscy muszą kończyć licea? Czy wszyscy muszą "mieć" maturę? Przecież nie wszyscy są tak samo zdolni. Czy pani krawcowa musi mieć zdaną maturę, żeby być dobrą w swoim fachu? Może więc przyjmować mniejszą liczbę uczniów, ale zdolniejszych i bardziej pracowitych, co pozwoli trzymać poziom. Do tego zastanowić się ,czy wszyscy nauczyciele gwarantują odpowiedni poziom pracy. Może trzeba umiejętności tych , którzy kończyli płatne sorbony w jakichś tam okolicznych Pcimiach. Jakoś nie mam przekonania do takich szkół...
2018-01-10 20:28 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +6 ja
Chciałam napisać "Może trzeba sprawdzić umiejętności tych , którzy kończyli płatne sorbony w jakichś tam okolicznych Pcimiach".
2018-01-10 20:29 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +10 Idą na ilość
Prawda jest taka, że z roku na rok, sposób rekrutacji do LO w Płońsku determinowany jest kasą. Starostwu powiatowemu nie zależy na wynikach a na subwencji i ilości uczniów. A więc z roku na rok, próg wejścia do tej szkoły jest obniżany. Takie są fakty i brutalna rzeczywistość.
2018-01-10 21:09 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 +5 kwiatek
O konkursie "kuratoryjnym" z biologii nauczyciel nawet nie poinformował...
2018-01-11 08:57 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować