Dzisiaj jest: 25 Marca 2018 Imieniny: Maria, Wieńczysław, Ireneusz Do końca roku pozostało 282 dni.
sobota 24 marca

Wierni z krzyżem na ramionach. Tłumy na ulicach [FOTORELACJA]

in Puls Miasta

by Redakcja

W piątek setki płońszczan, w podniosłej atmosferze zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Na poszczególnych stacjach Męki Pańskiej odczytywano rozważania wielkopostny, a wielki drewniany krzyż na swych ramionach nieśli m.in.: ministranci, służby mundurowe, matki, ojcowie, dziadkowie, młodzież, przedstawiciele parafialnych wspólnot, nauczyciele, osoby chore oraz te, które w ostatnim czasie straciły kogoś bliskiego, jak i…

497 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Antyterroryści w Płońsku: Kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie Płońska kryminalni przy wsparciu policjantów SPAP-u zatrzymali trzy osoby, mogące mieć związek z zabójstwem ze stycznia 2014 roku. Wówczas to podczas libacji alkoholowej pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. W jej trakcie jeden z nich, 33-letni dziś Dawid W. śmiertelnie zranił kolegę. Więcej o sprawie na portalu Płońsk w Sieci. *  Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Pasaż handlowy

HIGH-MASTER Krzysztof Wasiuk

Ślub to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu człowieka, które warte jest uwiecznienia na wielu zdjęciach i filmach. Z pewnością każda świeżo upieczona para młoda zachwyciłaby…

Warszawa, mazowieckie Zobacz szczegóły
Sklep motoryzacyjny Auto Części Jasiówka

Specjalizujemy się w sprzedaży zarówno zamienników jak i oryginalnych części samochodowych renomowanych marek, części do naprawy i montażu instalacji LPG oraz części do naprawy i…

Płońsk, mazowieckie Zobacz szczegóły
Salon Urody Izada

Zdrowa, lśniąca i piękna skóra, to marzenie każdego z nas. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Poddając się proponowanym przez nas zabiegom…

KONKRET sp.z o.o.

Z nami nie zostaniesz bez grosza.

FHU Grzegorz Siemiątkowski

BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ !

Dzierzążnia, mazowieckie Zobacz szczegóły
My Travel Płońsk

Twoje marzenia w naszych rękach

Prywatne Gabinety Lekarskie MEDICUM

Twoje zdrowie naszym priorytetem!

Wiecie, na jaką łącznie kwotę w mijającym roku wystawiono mandaty w związku ze zgłoszeniami mieszkańców, dotyczącymi spalania odpadów w przydomowych piecach? W sumie mowa jest o 850 zł! To i tak więcej, aniżeli w roku 2016, bo wówczas ,,kara” dosięgnęła ledwie jednej osoby, która z portfela musiała wyjąć ...całe 100 złotych.

Samorządowcy apelują do straży miejskiej o dokładniejsze kontrole trucicieli, ta twierdzi, że ma związane ręce z powodu wadliwego prawa, gdyż nie może zabronić palenia tym, co jest powszechnie dozwolone. Miasto ma składać wnioski i szukać pieniędzy na wymianę palenisk.

Wątek problemu ze smogiem poruszyły radne Agnieszka Piekarz oraz Małgorzata Adamska-Jasińska. Przedstawiły dane, które jasno pokazują, że gros zgłoszeń mieszkańców odnośnie spalania odpadów w przydomowych piecach, nie potwierdza się w trakcie kontroli straży miejskiej. W samym mijającym roku takich zgłoszeń do grudnia było 31, z czego tylko w pięciu przypadkach interwencje okazały się potwierdzone. - Mandaty powinny być odrobinę wyższe, ponieważ trujemy się nawzajem. Sąsiad truje sąsiada. Wyższe kary zazwyczaj skutkują – mówiła podczas ostatniej sesji rady miasta radna Adamska-Jasińska.

Z czego wynikają aż takie dysproporcje między liczbą zgłoszeń a faktycznym stanem uwzględnianym przez SM? - Prowadzimy kontrole na zgłoszenia mieszkańców. Mandat maksymalnie wynosi 500 zł, a próbka badania popiołu w zależności od tego, o co wystąpimy, waha się od kilkuset do 1500 zł – wyjaśnia Bogdan Lewandowski, komendant płońskiej straży miejskiej. - Ludzie pokazują nam faktury na zakup węgla i niestety zatrute powietrze powodowane jest tylko i wyłącznie złą jakością opału, na co my niestety wpływu nie mamy – przyznaje komendant.

- Wszyscy mamy ten sam problem, że któryś z naszych sąsiadów pali węglem – dodawał burmistrz Andrzej Pietrasik, odnosząc się również do zamontowanych nie tak dawno na terenie Płońska czujników jakości powietrza. - Jeżeli będzie taka potrzeba to rozbudujemy system monitorowania zanieczyszczeń powietrza, ale pamiętajmy, że nie pokaże on, z którego budynku dymi komin. To musi zrobić człowiek - stwierdzał szef ratusza. - Od 25 lat nie tylko interesuję się zdrowym i czystym powietrzem, ale działam w tym zakresie. Zlikwidowałem 30 lokalnych kotłowni. Zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla i innych gazów trujących o ok. 80 proc. - kontynuował Andrzej Pietrasik. - Problem wziął się z tego, że to co kiedyś było marginesem, teraz jest tym co najbardziej truje, czyli małe domowy kotłownie – wskazywał burmistrz, licząc na powodzenie akcji z przyłączaniem indywidualnych posesji do ciepłowni miejskiej. - Jeżeli będzie zainteresowanie to będziemy budować sieci ciepłownicze, a przyłącza chcemy montować za darmo – mówił Pietrasik.

Radny Krzysztof Tucholski stwierdzał z kolei, że mieszkańcy nie podejmą decyzji skoro nie znają jeszcze kosztów inwestycji, a potem samego ogrzewania. - Póki nie ma projektu technicznego, nie można mówić, ile, co będzie kosztowała – odpowiadał burmistrz.

Radny Marcin Kośmider wspominał o specjalnych dronach, które jego zdaniem mogłyby rozwiązać problem smogu w mieście. - Taki sprzęt podlatuje pod komin i z analizy drona można stwierdzić kto, czym pali – oceniał optymistycznie Kośmider. - Obecny system prawny dopuszcza palenie miałem węglowym złej jakości i stąd ten smród. Można stwierdzić przekroczenie normy, ale nie można w takim przypadku karać – kończył Andrzej Pietrasik. (DT)


Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”. Ma zwiększyć świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. (materiał zewnętrzny)

Komentarze  

#1 +38 Bzdura
W innych miastach mogą karać, a w Plonsku nie? W innych miastach wchodzi straż w miejsce gdzie stoi piec. Widzi ze są śmieci, to mandat i niech ewentualnie dowodzi swojej racji przed sądem ukarany. A jesli już tak bardzo straż boi się przed zbadaniem próbek wystawić mandat to niech bada w ewidentnych przypadkach a za badanie koszty pokryje ukarany, bo to wyegzekwować żaden problem od przegranego. Dupy ruszyć się nie chce a nie. Zdelegalizować leni.
2017-12-31 14:44 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 +35 Własnie
Takie tłumaczenie są śmieszne. Dlaczego w Wołominie mogą sobie a tym poradzić w oparciu o przepisy gospodarki odpadami a w Płońsku nie ? Tak, dupy sie ruszyć nie chce i już.
2018-01-01 12:20 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.2 +27 mariusz
Nie mogą cię ukarać za to że stoją śmieci w kotłowni.Bo może tam masz kosz na śmieci.Dopóki nie udowodnią winy nić nie mogą zrobić.Dopóki nie przedstawią dowodów masz prawo odmowy przyjęcia mandatu.Dopieroż jak udowodnią to można obciążyć kosztami.Mandat przyjmują osoby co ewidentnie miały reszki śmieci w piecu.
2018-01-03 08:00 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 +35 Teresa Rutkowska
panie KUŚMIDER ŚIADAJ PAN NA DRONA
2017-12-31 17:45 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 +32 powiem tak
Wszyscy ci, którzy palą złym węglem, złą techniką, śmieciami - odpalają lokomotywę w godzinach popołudniowych. Telefon Straży Miejskiej wówczas milczy i oni o tym doskonale wiedzą. Policja nie pomaga, odsyłając do Straży Miejskiej, która już nie pracuje... W internecie nawet nie można nawet znaleźć czasu pracy Straży Miejskiej. Podobno można się rano umówić, że przyjadą na kontrolę. Instytucja, która miała służyć mieszkańcom, odciążając Policję pokazuje jak bardzo ma na nas wywalone. Wzorem innych miast należy to jak najszybciej zlikwidować.
2018-01-03 13:03 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1 +30 STRAŻ MIEJSKA
Straż Miejska niby pracuje ale nie ma telefonów komórkowych tylko stacjonarne dlatego nie można się dodzwonić. Moim zdaniem taka sytuacja jest nienormalna i chyba ze świecą szukać w innych miastach tak zdezorganizowanej Straży Miejskiej jaka jest w Płońsku.
2018-01-04 07:36 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#4 +23 Chlor
Dziś przed 17:00 w okolicach Szkoły Muzycznej na Płockiej ktoś palił wyjątkowo kiepskim węglem o zapachu opon samochodowych i oleju silnikowego. Dymu było tyle, że nawet ślepy strażnik miejski zauważyłby komin z którego wydobywa się ten trujący smog. Trzeba oddelegować tą zbędną instytucje do pracy w godzinach popołudniowych i niech wystawiają mandaty takim zatruwaczom powietrza nawet codziennie aż do skutku. Takie bezpłciowe dyskusje można prowadzić tylko co one dają. Trzeba przejść do działania i rozliczać z tych działań strażników.
2018-01-09 23:04 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować