Dzisiaj jest: 25 Lutego 2018 Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd Do końca roku pozostało 310 dni.
sobota 24 lutego

Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego [FOTORELACJA]

in Wokół Płońska

by Redakcja

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów. Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9…

982 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Dobre wieści dla mieszkańców gminy i miasta Raciąż: 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Płońsku podpisano umowę między powiatem a Zarządem Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika, na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu realizacji zadania przebudowy drogi Zawidz - Osiek - Włostybory - Koziebrody - Raciąż. Więcej info na ten temat w naszym serwisie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Coraz bardziej popularne staje się powiedzenie – jesteś tym, co zjesz. I trudno się z tym nie zgodzić, Odżywianie ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Propagowaniu zdrowego trybu życia poprzez właściwe odżywianie poświęcona była również wtorkowa konferencja organizowana przez dyrekcję płońskiego SP ZZOZ.

Aula Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku zapełniła się po brzegi. Gros stanowiła młodzież szkolna, dla której temat roli żywności i żywienia oraz aktywności fizycznej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych powinien stać się bliski.

Prawidłowe, zdrowe żywienie jest często podstawową metodą leczenia wielu chorób, zalecaną również wówczas, kiedy konieczne jest już stosowanie leków

Spotkanie miało charakter edukacyjny, a w roli prelegentów,wystąpili: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (na zdjęciu powyżej), kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej WUM, minister Jarosław Pinkas, Pełnomocnik Rządu ds. organizacji struktur administracji publicznej właściwych w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz lekarz Monika Rachuta - specjalista diabetolog.

Jedną z nowszych inicjatyw powiatowego szpitala jest projekt pod nazwą ,,Zadbaj o zdrowie z Doktorem Hausem”, promujący zdrową i nieprzetworzoną żywność. Pod znakiem towarowym ,,Doktor Haus" można wytwarzać metodami naturalnymi zdrowe produkty zbilansowane kalorycznie i żywieniowo. Obecnie pod wspomnianym oznaczeniem dostępna jest woda (gazowana i niegazowana) oraz pieczywo. Jakość produktów można było samemu sprawdzić podczas konferencji. Ich gama ma być systematycznie poszerzana.

Polacy coraz więcej pracują i nie mają czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków, zadowalając się pożywieniem przetworzonym, nie zawsze zdrowym i właśnie stąd pomysł, aby pod znakiem ,,Doktor Haus” wytwarzać produkty zdrowe, zbilansowane kalorycznie i pożądane żywieniowo – mówi Paweł Obermeyer, dyrektor płońskiego szpitala.

Wkrótce szpitala ma uruchomić specjalny program opieki medycznej i żywieniowej Doktora Hausa, skierowany do pacjentów z cukrzycą, nadwagą i otyłością. (RED)

Może Cię także zainteresować