Dzisiaj jest: 24 Lutego 2018 Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest Do końca roku pozostało 311 dni.
sobota 24 lutego

Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego [FOTORELACJA]

in Wokół Płońska

by Redakcja

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów. Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9…

739 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Dobre wieści dla mieszkańców gminy i miasta Raciąż: 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Płońsku podpisano umowę między powiatem a Zarządem Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika, na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu realizacji zadania przebudowy drogi Zawidz - Osiek - Włostybory - Koziebrody - Raciąż. Więcej info na ten temat w naszym serwisie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

Były życzenia, listy gratulacyjne, nagrody burmistrza i dyrektorów – tak samorząd miejski obchodził w czwartek święto nauczycieli i pracowników oświaty. Nam w pamięci szczególnie zapadło wystąpienie Marii Trębskiej. Przewodnicząca płońskiego oddziału ZNP nie po raz pierwszy skrytykowała publicznie rządową reformę szkolnictwa.

Burmistrz Płońska za priorytetowe zadanie samorządu uważa jakość kształcenia. - Edukacja młodych pokoleń jest sprawą najważniejszą. Możemy pochwalić się profesjonalną kadrą nauczycielską, liczącą 323 nauczycieli – mówił w sali kina Andrzej Pietrasik. - Życzę wam, aby nie opuszczał was zapał w dążeniu do zmieniania otoczenia i świata, żebyście tego samego uczyli waszych podopiecznych – wskazywał burmistrz.

Podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej obecny był m.in. Jacek Zawiśliński, zastępca dyrektora Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty w Warszawie, który dziękował głównym bohaterom dnia za pasję i entuzjazm, jakie wnoszą w codzienne szkolne życie.

Dziekan ks. Zbigniew Sajewski stwierdzał, że praca jaką wykonuje nauczyciel jest zbliżona do pracy kapłana, bowiem w obydwu przypadkach, jak podkreślał, potrzebne jest powołanie.

Maria Trębska, przewodnicząca płońskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, jak mówiła, cieszy się z nagród, które z okazji swego święta dostają nauczyciele, ale to chyba jedyny powód do radości pani prezes, kiedy patrzy na aktualny stan naszej oświaty. Jej płomienne wystąpienie mówi samo za siebie. - Część środowiska nauczycielskiego odczuwa na własnej skórze skutki reformy, która miała przebiec bezkosztowo i bezboleśnie dla nauczycieli. Ich status zawodowy miał być niezachwiany – zaczynała Maria Trębska, wymieniając m.in. koszty związane z przygotowaniem sal i pracowni, świetlic dla maluchów, czy też zwiększone wydatki samorządu na powstające przedszkola prywatne.

- W powiecie płońskim rozwiązano stosunek pracy z 30 nauczycielami, nie wszyscy odeszli na emeryturę. 28 nie ma pełnego wymiaru czasu pracy. Dziś nauczyciele szukają pracy w innych zawodach, ale wielu się udało dzięki determinacji dyrektorów i władz samorządowych, które robiły wszystko, aby grono nauczycielskie jak najmniej odczuło kłopot związany z reformą – uważa przewodnicząca. - By pozbierać pensum nauczyciele przemieszczają się z jednej szkoły do drugiej. Rekordzistka pracuje w sześciu placówkach. Na terenie naszego powiatu nauczycielka z Raciąża, która ma kwalifikacje do czterech przedmiotów, będzie dojeżdżała do Nowego Miasta i to tylko na półtora miesięczne zastępstwo – kontynuowała. - Beneficjentów tej reformy nie ma, bo nauczyciele liceum i technikum nic nie zyskają. Ilość godzin jest taka sama tylko rozłożona na dłuższy cykl nauczania, ale dzieci i młodzież za dwa lata czeka chaos. Wielu z nich nie dostanie się do wymarzonej szkoły, bowiem dwa roczniki naraz będą starały się o przyjęcie do jednej szkoły – dodawała m.in. Maria Trębska.

Henryk Zienkiewicz, emerytowany nauczyciel, dawny dyrektor podstawówki z numerem cztery, nauczycieli porównywał do dobrych ogrodników, mając jednocześnie do nich jedną, ale jakże cenną wskazówkę. - Kształtujecie serca i umysły młodych pokoleń, wy przygotowujecie ich do dalszej edukacji. Wy, nauczyciele oceniacie uczniów, ale oni również oceniają was. Chciałbym, abyście skorzystali z mojego doświadczenia i z mojej prośby - bądźcie zawsze w stosunku do uczniów sprawiedliwi. Spełnienie tego warunku pozwoli na to, by uczeń widział w was przyjaciela, drugą matkę, drugiego ojca -stwierdzał trafnie Zienkiewicz.

Rokrocznie burmistrz przyznał nagrody dyrektorom szkół i przedszkoli oraz nauczycielom, którzy osiągnęli sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej, bądź kierowali placówkami oświatowymi, do których uczęszcza w sumie 3052 dzieci. W Płońsku zarządzanie spoczywa w rękach samych kobiet (dyrekcja z burmistrzem na zdjęciu powyżej - red.): Bożeny Dzitowskiej, Teodozji Gorlewskiej, Marzeny Jóźwiak, Joanny Szczepańskiej, Aliny Paczkowskiej, Elżbiety Gołębiewskiej, Justyny Liberek, Barbary Kostrzewy i Aldony Góreckiej.

Burmistrz przyznał nagrody następującym nauczycielom: Marianie Kozłowskiej, Joannie Ostrowskiej, Magdalenie Parzuchowskiej, Magdalenie Wyrczyńskiej, Katarzynie Jatkowskiej, Beacie Gorzkiewicz, Krystynie Jankowskiej, Ewie Wierzbickiej, Annie Stawickiej, Władysławie Adamiak, Mirosławowi Małkowi i Marcinowi Zaborowskiemu. Wyróżnienia swoim nauczycielom wręczyli również dyrektorzy szkół.

Finansowe nagrody otrzymały również Barbara Biernatowicz i Barbara Olbryś z Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, które zastępują w wykonywaniu obowiązków, nieobecną z przyczyn osobistych, Hankę Sulińską, kierownik ZOPO. Ponadto nagrody dyrektorów szkół i przedszkoli otrzymali pracownicy niepedagogiczni. (DT)

Komentarze  

#1 +5 Waldek
Pani Trębska. Płomiennie ale obok tematu. Nie byłoby problemu ,,pensum" gdyby nie kwestia nauczycieli -emerytów. Ilu takich jest w powiecie? Pobierających świadczenia, pensję i inne apanaże -dobrze Pani wie. W imię solidarności zawodowej zróbcie coś z problemem. To oni, dla których nic nie jest ważne, oprócz kasy, blokują miejsca młodym np. programistom. Dobrze Pani o tym wie. Tylko ,że ten temat jest dla Pani szczególnie niewygodny..., ze zrozumiałych względów.
2017-10-13 11:32 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1 +1 Adam
Przecież to, pożal się Boże, "dobra zmiana", a nie Pani Trębska namawia do pozostawania na stanowiskach i nie odchodzenia na emeryturę.
2017-10-13 12:28 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#1.1.1 +2 XYZ
Pani trębska powinna iść na emeryturę, bo i wiek , i gada od rzeczy
2017-10-13 17:16 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2 -1 ABC
Reformę trudno ocenić po miesiącu pracy. No, ale cóż to dla s5k specjalistki...
2017-10-13 18:44 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#2.1 0 ABC
To s5k to pomyłka klawiszowa
2017-10-13 18:44 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3 0 Darek
Pani Prezes sięga po mistrzostwo, jeżeli nie świata, to przynajmniej powiatu. W bredzeniu.
A redakcja to promuje...
2017-10-14 07:11 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1 +5 eda
Cytuję Darek:
Pani Prezes sięga po mistrzostwo, jeżeli nie świata, to przynajmniej powiatu. W bredzeniu.
A redakcja to promuje...


Mnie się wydaję, że redakcja po prostu informuje i relacjonuje, co POWINNO być zasadą niezależnych mediów.
Tak tęsknisz za jedynie słuszną opcją?
Nie chodzi także o p. Trębską, ale o dane....
2017-10-14 07:20 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1.1 +3 ABC
Skąd dane? Kiedy pani prezes była ostatnio w szkole? Tylu nauczycieli straciło pracę, a podobno emerytka pracuje w jednejbux69 ze szkół. Jak to w końcu jest?
2017-10-15 10:18 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
#3.1.1.1 0 ABC
bux69 to znów literówka, przepraszam
2017-10-15 10:19 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować