Dzisiaj jest: 24 Lutego 2018 Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest Do końca roku pozostało 311 dni.
sobota 24 lutego

Rolnik zapłaci składki za pracownika sezonowego [FOTORELACJA]

in Wokół Płońska

by Redakcja

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to największy producent truskawki na Mazowszu, jak nie w całym kraju, stąd piątkowa konferencja poświęcona nowym przepisom zatrudniania cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, do prac sezonowych w 2018 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem środowiska rolniczego z kilku ościennych powiatów. Na terenie czerwińskiej gminy jest blisko 15 tys. hektarów użytków rolnych, z czego ponad 9…

739 hits

PŁOŃSK W SIECI NEWS
Dobre wieści dla mieszkańców gminy i miasta Raciąż: 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Płońsku podpisano umowę między powiatem a Zarządem Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika, na dofinansowanie z wojewódzkiego budżetu realizacji zadania przebudowy drogi Zawidz - Osiek - Włostybory - Koziebrody - Raciąż. Więcej info na ten temat w naszym serwisie. * Płońsk w sieci : Twoje źródło informacji 

W piątek w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku odbyła się uroczystość wręczenia uczniom klas trzecich mundurowych certyfikatów ukończenia szkolenia wojskowego i policyjnego. Wydarzenie to - zgodnie z tradycją szkoły - organizowane jest w Dniu Patrona- Stanisława Staszica, którego 262. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Towarzyszy mu ślubowanie przedstawicieli klas pierwszych, uroczyście i oficjalnie przyjętych w poczet uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez por. Marcina Stysia - ppłk. Sylwestrowi Drozd, który żołnierskim okrzykiem powitał Kompanię Honorową oraz licealistów klas mundurowych.

Zespół Szkół nr 1 to placówka z ponad 70- letnią tradycją. Kształceniem młodzieży klas mundurowych zajmuje się od 1999 roku. Zadanie to realizowane jest dzięki współpracy szkoły z partnerami strategicznymi, tj.: z 2. Mazowieckim Pułkiem Saperów w Kazuniu oraz Komendą Powiatową Policji w Płońsku, a także z Komendą Główną Policji w Warszawie, Biurem Historii i Tradycji Policji KGP w Warszawie, z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Licznie zgromadzonych gości powitała Marzanna Szacherska, dyrektor ZS nr 1 w Płońsku. Podczas uroczystości wspomniano sylwetkę Stanisława Staszica. Uczniowie ZS nr 1 pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego (Anny Dobrowolskiej i Doroty Gut) przygotowali krótką miniaturę artystyczną. W scenie wykorzystano fragment dzieła: ,,Przestrogi dla Polski”. W atmosferę wieku osiemnastego wprowadziły widzów uczennice klas pierwszych mundurowych, które pod kierunkiem Honoraty Baniak przygotowały klasyczny taniec z epoki oświecenia.

Klasy mundurowe odebrały zaświadczenia i statuetki, a uczniowie pełniący zaszczytną służbę w poczcie sztandarowym szkoły i kombatantów - dyplomy. Wyróżnieni uczniowie to: Aleksandra Trzetrzewska, Karolina Kłosiewicz i Rafał Brzeziński z klasy III LW oraz Patrycja Żebrowska, Klaudia Kaniewska i Piotr Nowakowski z klasy III LP.

W bieżącym roku szkolnym certyfikaty odebrało: 27 uczniów z klasy wojskowej i 26 z klasy policyjnej.

Dzień patrona był również okazją, by podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do prawidłowego funkcjonowania klas mundurowych lub tym, którzy w różny sposób wspierali ZS nr 1 im. S. Staszica. Dyrektor Szacherska przekazała wyrazy wdzięczności współpracującym ze szkołą jednostkom i instytucjom, cytując słowa Barbary Bush: „Każdy ma coś, co może dać innym”. Do podziękowań dołączyli się przedstawiciele klas trzecich mundurowych, którzy wspólnie z panią dyrektor i wychowawcami wręczyli gościom pamiątkowe statuetki, dyplomy i czerwono-białe róże.

Co roku uroczystości wręczenia certyfikatów szkolenia wojskowego i policyjnego towarzyszą: defilada, pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych, tresura psów. Piątkowy program został wzbogacony o pokaz klasy policyjnej nadzorowany przez st. asp. Piotra Jaszczura. Uczniowie II LP zaprezentowali techniki walki wręcz, która jest blokiem tematycznym przedmiotu służba policyjna.

Na terenie Zespołu, przy namiocie z grochówką wojskową, czekały kolejne ciekawostki. 2. Pułk Saperów z Kazunia oraz Komenda Powiatowej Policji w Płońsku zaprezentowała uczniom i zaproszonej młodzieży pokaz sprzętu wyposażenia policyjnego oraz sprzętu do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa.

W kształceniu młodzieży klas mundurowych nacisk kładziony jest nie tylko na jej rozwój intelektualny, sprawność fizyczną, wdrażanie dyscypliny, ale przede wszystkim na rozbudzanie patriotyzmu i odpowiedzialności obywatelskiej. Dzień Patrona w ZS nr 1 w Płońsku był okazją do zaprezentowania skuteczności podejmowanych działań.

(za info ZS nr 1 dodał RED, foto: B. Śmigrodzki, A. Skibiński)

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziecie pod tym linkiem: http://zs1plonsk.pl/photogallery.php?album_id=287

Komentarze  

#1 -2 klasa b
Należy rownież wspomnieć, iż ZSZ nr.1 tak rozbudował odpowiedzialność obywatelską w jednej abiturientce z dawnej klasy mundurowej, że posunęła się ona później w życiu osobistym do czynu zagrożonego karą dożywotniego pozbawienia wolności, którą zresztą odbywa.
2017-10-07 14:50 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Może Cię także zainteresować